Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, svokra nám cez darovaciu listinu darovala dom. Sme tam 4 spoluvlastníci ja, manžel, manželov brat a manželova sestra. Svokra si nechala len právo dožitia a švagriná nechce do domu vrážať peniaze na opravy a potrebné veci, ale nechce tu ani bývať. Podiel si nechala prepísať s tým, že ak by nemala v budúcnosti kde bývať tak sa vráti tu. Chcela by som sa opýtať či sa dá nejako ubrániť tomu, aby od nás vymáhala za svoj podiel peniaze, ak neinvestuje do opráv, či ju to nezbavuje práva na vyplatenie. S manželom sme si svoju polovicu opravili, investovali sme do základov aj interiéru.V dome sú dve bytové jednotky, jednu užívame s manželom a dcérou a druhú svokra so švagrinou. Ďakujeme za odpoveď.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobrý deň, plánujeme s manželom kúpiť dom, úhradu chceme riešiť hypotékou, momentálne nemáme žiadny spoločný majetok, byvame u rodičov. Manžel má z prvého manželstva 2 dospelé deti, s ktorými sa finančne vysporiadal, spolu máme 1 dieťa. Otázka: ak kúpime dom len na moje meno budú mať jeho 2 deti po jeho smrti nárok na tento majetok? Alebo ako by sme to mali riešiť, aby nárok nemali? Ďakujem.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobrý deň. Sme 2 roky rozvedení, rodinný dom sa predáva tiež už 2 roky no neúspešne.Exmanžel hneď po rozvode odišiel bývať k priatelke. V dome 6-izb.bývam sama. Čo sa týka poplatkov doteraz platil pravidelne svoju čiastku/plyn, el. ,daň, poistku/ a to z dôvodu, že mal na dvore hosp. zvieratá. o ktoré sa chodil denne starať a obrábal aj polovicu záhrady.Situácia sa mení od januára kedy odchádza aj so zvieratami a už v podstate nemá prečo na dom chodiť.Z toho dôvodu odmieta platiť všetky hore uvedené poplatky čo ja sama z dôchodku ťažko utiahnem /dom sa vykuruje plynom/ Dom, aj keby bol neobývaný, treba aspoň temperovať. Dom vraj on nepotrebuje mať poistený - poistka je na moje meno. Je povinný sa podielať na platbách a v akej miera za danej situácie? Za odpoveď ďakujem a prajem príjemný deň
Odpovedané dňa: 21. 8. 2015
Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, kúpila som dom na hypotéku. Som teda vlastníčka. Chcela by som polovicu prepísať na priateľa ( buď darovacou alebo kúpnopredajnou zmluvou). Existuje táto možnosť, keď banka je ako ťarcha na liste vlastníctva . Ďakujem.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobrý deň, mám otázku ohladne vyporiadania podielového spoluvlastníctva nehnuteľnosti získanej dedením. Moja matka si s otčimom postavili dom na pozemku, ktorý moja matka získala darovaním, resp. dedením po smrti svojho otca. Tento pozemok nepatril do BSM matky a otčima a je na samostatnom LV. Na tejto parcele je postavený dom, ktorý je na inom LV a patril do BSM matky a otčima. Po smrti otčima matka získala svoju polovicu domu a druhá polovica domu sa dedením rozdelila medzi matku a otčimovu dcéru z prvého manželstva - takže matke patria 3/4 domu a otčimovej dcére 1/4 domu. Otčimova dcéra chce od matky, aby jej vyplatila 1/4 zo znaleckého posudku, ktorý má ale vyše 10 rokov a nezodpovedá aktuálnej trhovej hodnote domu. V opačnom prípade sa vyhráža súdom. V dome býva matka a ja (jej jediný potomok), otčimova dcéra tu nikdy nebývala ani dom nijakým spôsobom neužíva. Otázka znie: Ak matka nie je ochotná vyplatiť podľa nej neprimeranú cenu za 1/4 podiel otčimovej dcéry a ona dá na súd podnet na rozdelenie podielového spoluvlastníctva, aké sú scenáre verdiktu súdu ? Ak súd dá vyhotoviť nový znalecký posudok a cena stále nebude zodpovedať trhovej cene berúc do úvahy ceny ponúkaných nehnuteľností v našej obci, môže matka odmietnuť vyplatenie otčimovej dcéry s tým, že za takú cenu nemá záujem odkúpiť jej podiel a tým pádom ani nemá záujem ponechať si svoj podiel? Mala by mať túto možnosť, ale čo v tomto prípade keď pozemok, na ktorom stojí dom patrí matke v 100% podiele a nie je predmetom žiadneho sporu? Môže a dá súd vykonať dražbu domu aj takomto prípade - že by sa dražil dom stojaci na takpovediac "cudzom pozemku" ? Alebo sa môže stať, že súd napriek nezáujmu matky priklepne dom matke a nariadi exekútorovi, aby jej napr. siahol na bankový účet aby vyplatil otčimovej dcére jej podiel ktorý sa stanoví znaleckým posudkom, resp. jej na mesačnej báze strhával z účtu peniaze ? Vopred ďakujem za odpoved. S pozdravom.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobry den, pan advokat prosim o radu. V januari tohto roku som bola s manzelom rozvedena. Pocas manzelsva si manzel zobral dve pozicky z nebankoviek, o ktorych som netusila. Dozvedela som sa o nich teraz, nakolko exmanzel zomrel. Ex nezanechal po sebe ziaden majetok iba dlhy. Mozu deti dedicstvo odmietnut? Ako to je v mojom pripade, ked ze sme rozvedeni, ale pozicky si bral este pocas manzelstva. Prosim mozu siahnut na moj majetok? Poberam iba ciast. inval. dochodok.Nemali sme ziaden spol.majetok. Dakujem za radu.
Odpovedané dňa: 19. 8. 2015
Dobrý deň. Bývame rodičovskom dome. Po smrti manželovej mamy sú 4 dedičia, pričom manžel tu má len 2/10 čiastku. Ešte nie je ani rok po dedičskom konaní. My robíme všetko preto, aby sme odišli odtiaľto. Súrodenci veľmi tlačia na nás. Dali ponuku do prvého septembra, potom že idú dať dom do prenájmu alebo na predaj. My tu máme len trvalý pobyt. Mám obavy, že nám sa nepodarí vysťahovať do septembra. Čo máme robiť . Komunikácia s nima je nulová . . . samé hádky . Ďakujem za odpoveď.
Odpovedané dňa: 31. 8. 2015
Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom vysporiadania nemanželov. Pred 2 rokmi som kúpila starší dom s pozemkom, v rovnakej sume si priateľ zobral hypotéku a dom prestaval nanovo. Rozišli sme sa a máme 3 ročnú dcéru. Nemám rodičov a teda kde bývať s dcérou, preto by som chcela zostať v dome a bývalého vysporiadať. Na čo všetko má nárok? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedané dňa: 31. 8. 2015
Dobrý deň. Prosím Vás o odpoveď na nasledovnú situáciu. Manželia (dcéra a zať) sa rozviedli. BSM bolo zrušené po rozvode Dohodou manželov, došlo aj k prevodu nehnuteľného majetku podľa predchádzajúcej dohody aj na Katastri (na dcéru – v celosti). Manželia si písomne potvrdili vysporiadanie majetku. Tieto dve osoby sa chcú ale opäť zosobášiť. Z titulu nového uzavretia manželstva medzi tými istými osobami vzniká opäť BSM? Ako sa nazerá na majetok, ktorý bol na základe predchádzajúceho rozvodu a vysporiadaní BSM rozdelený medzi manželov podľa Dohody (byt, ktorý je teraz vo vlastníctve dcéry, ale aj prípadný novonadobudnutý majetok). Stáva sa spoločným majetkom? Veľmi pekne Vám ďakujem S úctou.
Odpovedané dňa: 17. 8. 2015
Manzel zdedil rodicovsky dom pocas nasho manzelstva je len na jeho meno za 24. rokov sme prerabali a spolocne investovali kupili sme aj auto karavan stvorkolku, vsetko je na jeho meno. teraz spolu nezijeme pol roka. zatial nie sme rozvedení, mam narok na BSM? Ak len po rozvode, ci mam na nieco narok, ked nemam ziadne potvrdenky a vsade figuruje len jeho meno . velmi pekne dakujem za poradenstvo.
Odpovedané dňa: 31. 8. 2015
Vaša správa bola úspešne odoslaná!
JUDr. Milan Ficek, advokát.