Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Dlhy manžela a vlastný byt druhého manžela

Prajem pekný den. Prosia by som o radu-manžel svojim podnikaním sposobil rodine dlhy mame plno exekucii. Momentalne som podala žalobu na zrusenie BSM,este nie je nariadenie ani pojednavanie. Ja som v roku 2000 ziskala darom byt po rodičoch,maju tam aj doživotné pravo bývania. Vydata som od roku 2001. Je možne,že o ten byt možem prist ak som ho nadobudla za slobodna pod dievcenským menom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 8. 2015

Manžel dcéry plánuje siahnuť na nehnuteľnosť

Vazeny pan advokat, mam problem, moja dcera zila v spolocnom zvazku s manželom 7 rokov. Myslel som, ze bude vsetko v poriadku nakolko sme stari ludia, tak sme darovali dcere 1/2 domu. Doslo k rozvodu a jej manzel si planuje siahnut na moju nehnutelnost. Aky je postup dalej, lebo dcera nam to vsetko vratila dohodou. Skratka bol to podvod na nu - Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 8. 2015

Rozdelenie pozemku podľa podielov

dobry den. zdedil som pozemok po matke. ma dve sestry. jedna mi tiez darovala svoj podiel, druha nie. vlastnim 2/3 pozemku. za tu 1/3 pyta pani vela penazi. je mozne pozemok rozdelit, ak nemam zaujem o kupu toho 1/3 podielu? ako postupovat v takomto pripade. nechcem zacat so stavbou pokym sa to nedoriesi papierovo. velmi pekne dakujem za odpoved

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 8. 2015

Ako urobiť manželku spolumajiteľkou domu

Dobrý deň. Sme s manželkou zobraný tridsať jeden rokov. Ešte za svojho života prepísali moji rodičia dom i s pozemkom, darovacou zmluvou na mňa. Obaja už nie sú medzi nami a ja by som rád z manželky spravil spolumajiteľku nášho domu. Ako mám postupovať? Mám ešte dve plnoleté deti a rád by som tiež vedel, ako sa zmení ich dedičský nárok pred a po tomto kroku. Ďakujem vám...

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 8. 2015

Nárok detí manžela na byt

Dobry den, moja mama sa druhy-krat vydala. Ja som dcera z jej prveho manzelstva a z druheho manzelstva je moja sestra. Za trvania druheho manzelstva moja mama odkupila byt do osobneho vlastnictva a z toho dovodu ma na tento byt narok aj jej terajsi manzel. Na liste vlastnictva su uvedeni obaja. Manzel ma vsak z prveho manzelstva este 2 deti. Mojou otazkou je, ci v pripade smrti manzela budu mat narok na jeho podiel z bytu aj jeho deti z prveho manzelstva? Manzel tvrdi a presviedca nas, ze to tak nie je, ale my si myslime, ze nema pravdu. Ako to naozaj je? Ak maju deti z prveho manzelstva narok na tento byt, ako sa da tomu predist? Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom Karin

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 8. 2015

Stavba domu počas manželstva

Dobry den. Chcela by som sa opytat moji rodičia sa rozvádzajú po 23 rokoch. Pred 8 rokmi postavili dom. Peniaze dala aj mama. A oco platil mesacne hypoteku lebo bola na jeho meno. A teraz hovorí, ze mame neda nic. Ale musi ju vyplatit? Ak ten dom stavali spolocne pocas manzelstva. Ďakujem pekne.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 26. 8. 2015

Vysporiadanie sa s nevlastným synom

Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať na môj prípad o zrušenie a vyporiadanie vlastnícstva,ktoré sa ťahá už 7 rokov.Môj manžel náhle zomrel v januári 2008.Ostal byt, z ktorého dedeli jeho dve deti z prvého manželstva v podiele 1/6. S jeho dcérou som sa vysporiadala hneď po dedičskom konaní, horšie to bolo z jeho synom, nakolko už v čase otcovej smrti mal dlhy a exekúcie a tak som určitú časť peňazí ponechala so súhlasom jeho matky (zákonnej zástupkyne) na vyplácanie jeho exekúcii, na jeho podiely. V tomto čase má ešte dvoch exekútorov na svojom podieli. Oznámila som mu, že vyrovnám ešte tých dvoch exekútorov, hoci zo svojho, urobíme vyúčtovanie a zvyšnú časť penazí mu vyplatím po prepise jeho podielu (1/6) na katastri na mňa. Na listy, ani SMS-ky mi neodpovedá, nikto z ich strany sa so mnou nekontaktuje (pri dedičskom konaní mali právničku) a on (dedič) mi len sprostredkovane odkázal, že požaduje odomňa 4500.-euro, nakoľko ceny bytov sa od r.2008 zmenili. Na právnikov nemám a už si neviem rady, asi to už musí vyriešiť súd. Dakujem vopred za radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 8. 2015

Vyplatenie polovice úveru

poprosila by som o pomoc. s manzelom sme postavili rodinny dom, mame vysoky uver. moja otazka znie, ako mam postupovat, ked uz nezijeme spolu a chcela by som vyplatit polovicu uveru. Pravdaze musela by som zobrat uver, lebo moje financie su nepostacujuce na zaplatenie z ruky. dakujem za odpoved

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 8. 2015

Vysporiadanie BSM a deti

Vyporiadanie bsm. Su zakonom stanovene percenta z bsm pre deti? Idu do bsm obrucky kupene 3 mesiace pred svadbou iba z mojich peniazi? Moze sud ignorovat znalecky posudok od psychologa, kde sa uvadza v konflikte z manzelom reaguje intenzivmym afektom hnevu a 2-krat podala neopodstatne trestne oznamenie ohladom psych. tyrania, aby sme vlastnili spolocne nehnutelnost, ktoru som polovicu ziskal dedenim. Za dva mesiace po svadbe sme kupili s mojimi rodicmi na pol. dom a ona bola nezamestnana. ja som na svoj podiel mal peniaze a na jej sme pozicali, ktore sme vracali zo spolocneho. plati v tomto pripade paragraf 150 ob. zak. Vopred srdecna vdaka.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 8. 2015

Vysporiadanie bytu s priateľkou

Dobrý deň, S priateľkou sme si zadovážili byt s tým, že drvivá väčšina bola financovaná cez hypotekárny úver, ktorý som si bral len ja, keďže ona v danom čase nemohla (materská dovolenka). Jej vklad pri kúpe bol cca 1% sumy. Avšak vlastníkmi bytu sme obaja v podieloch 1/2 a 1/2. Ona sa však nestala spoludlžníkom, no investovala zo svojich úspor do zariadenia bytu. Ako postupovať s majetkovým vysporiadaním v prípade rozchodu a následnom predaji nehnuteľnosti? Na čo má kto právo? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 8. 2015

< 1 34 35 36 37 38 39 40 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.