Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Je možné expriateľke zrušiť spoluvlastníctvo

Dobrý deň. Kupil som rodinny dom za 16800€. Polovicu celeho majetku som napisal na priatelku (ze pokial budeme spolu) . Priatelka mi pri prepise dala 100€. Hovorila, ze az budem chciet spat svoju polovicu, nebude robit ziadne problemy. Dnes uz spolu nezijeme, nerozumieme si. Ja tu mam trvalý pobyt, platim elektrinu, plyn, internet + tv. Staram sa o dom a pozemok. Expriatelka nijako neprispela na kupu domu. Financne vsetko platim ja. Ked som ju poziadal, aby mi vratila moju polovicu ako slubila, tak nechce to spravit zadarmo, chce z toho nejaky financny podiel. Je mozne expriatelke zrusit spoluvlastnictvo? Dakujem za odpoved

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 8. 2015

Vysporiadanie dedičstva po zosnulej matke

V rámci dedičského vysporiadania po zosnulej matke by sme so sestrou chceli, aby všetky vlastnícke práva prešli na otca. Je však reálna šanca, že brat sa bude snažiť takéto vysporiadanie blokovať a získať spoluvlastníctvo bytu. Je možnosť presadiť, aby sa jediným vlastníkom bytu stal otec? Otec zo zdravotných dôvodov potrebuje byt predať a kúpiť si menší, bez schodov. Predaj a kúpu nového bytu potrebuje realizovať čím skôr, aby sa mohol s opatrovateľom doňho presťahovať, čo ale nie je v bratovom záujme, pretože v byte už 15 rokov zadarmo býva (doteraz s rodičmi) a má tam trvalý pobyt. Byt však stále platí otec, ktorý ho však po posledných zdravotných komplikáciách už nebude môcť používať. Ako riešiť takúto situáciu? vopred veľmi pekne ďakujem za rady.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 8. 2015

Predaj spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe

Dobrý den, tri sestry sme spoluvlastníčkami rodičovského domu. Jedna sestra vlastní 1/2, druhá 1/6 a ja 2/6. Tá, čo vlastní 1/2 tam aj býva. Ja tam mám prechodný pobyt. Obe sestry som písomne oslovila, že mám záujem odkúpiť ich podiely. Ani jedna mi neodpovedala, až som na katastri zistila, že tá, čo vlastní 1/6, darovala svoj podiel tej, čo vlastní 1/2. Všetko urobili bez môjho vedomia a súhlasu. Moja otázka znie: Nemala sestra aj mne, nielen jednej ponúknuť svoj podiel pomerne podľa veľkosti podielov, keď sme všetky tri blízke osoby a dve sme mali záujem o odkúpenie jej podielu?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 8. 2015

Má manžel nárok na byt?

Má manžel nárok na byt? Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom bytu. Byt som si kúpila ešte pred uzavretím manželstva na hypotéku. Je výlučne na moje meno a aj hypotéku si platím ja. Jedine prerábanie sa realizovalo už počas manželstva zo spoločných peňazí. Manželstvo nám už dlhšie nefunguje a rozmýšľam o rozvode. Má aj môj manžel nejaké právo na ten byt? Ak je možná ešte jedna otázka: Nedávno som zistila, že manžel hazarduje a narobil tak dlhy v nebankovkách. Aký vplyv to má prosím na mňa a nášho spoločného 4 ročného synčeka? Kým nie sme rozvedení, vzťahuje sa dlh aj na mňa, ak by ho manžel nedokázal splácať? A v prípade, že by sa tejto neresti manžel nedokázal zbaviť a robil i naďalej dlhy, v prípade jeho smrti by ich dedil náš syn? Ak áno, ako tomu zabrániť? Mám z tohto veľké obavy. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 8. 2015

Vysporiadanie bytu s priateľom

Dobry den.Mam taku otazku...mame spolu s priatelom byt a spolocnu hypoteku, obaja sme vlastnikmi bytu. Po nezhodach sa chcem s nim rozist a chcela som, aby sa byt skusil predat, aj ked je na hypoteku alebo sa prepisal na neho a tym by som sa bytu vzdala pretoze z mojho platu by som vsetko nemohla vyplatit. On vsak nereaguje.. tym som nutena byvat s nim nasilu. Co mam robit v takomto pripade? da sa byt predat, aj ked je na hypoteku a on s tym nesuhlasi? Ma sa to dat na sud? Ja s nim nechcem byvat a chcem odist s cistym svedomim, ze uz nie som majitelkou bytu. ako mam postupovat a na koho sa obratit? Da sa to riesit bez neho? Dat to na sud? Poradte mi som zufala. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 8. 2015

Notárka tvrdí, že to bez vysporiadania nejde

Dobrý deň. mám jednoduchú otázku. moji rodičia sú rozvedení 2 roky ,ale nemaju vysporiadaný majetok po rozvode. Matka a otec vlastnia po polke bytu. Mama chce vyplatit otcovi jeho časť bytu, ale notarka tvrdi, ze to bez vysporiadania nejde. Nechápem prečo, ked s tím obaja rodicia súhlasia. ako je to naozaj. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 31. 7. 2015

Sestra nesúhlasí s predajom bytu

Dobry den, prosim o radu, ako postupovat. Mamina vlastni 5/8 podiel bytu, v ktorom byva, sestra vlastní 2/8 a ja 1/8. Mama by chcela byt predat a ist do mensieho, pretoze ma velmi nizky dochodok, moja sestra sa o to nezaujima a mamine pomaham financne len ja, co mama zle znasa a ma z toho voci mne vycitky. Predajom by ziskala urcitu hotovost a citila by sa nezavislejsia. Problem je so sestrou, ktora s nami nekomunikuje od smrti otca. Potrebovali by sme vediet, ako postupovat, pretoze ratame s prietahmi zo strany sestry. Mame ju vyzvat k pripadnemu uplatneniu prednostnej kupy, alebo rovno poziadat sud o vysporiadanie podielov? Dakujem JS

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 7. 2015

Ako sa poistiť pred manželom, aby nerobil dlhy

Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať, ako by som sa mohla poistiť,aby manžel nenarobil dlhy, resp. ak by si zobral nejaký úver, aby som polovicu z neho nemusela splácať ja. Manžel si našiel milenku a nežijeme v spoločnej domácnosti. Plánujeme sa rozviezť a chcela by som sa ušeriť splácania pôžčiek, z ktorých neuvidím ani cent. Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 31. 7. 2015

Vyplatenie z rodinného domu

Dobry den. Chcem sa spytat ked som zdedil polovicu RD a druhu polovicu zdedil moj brat. Ako mozem dosiahnut aby som bol vyplateny zo svojej polovice? Brat je dobrovolne nezamestnany a vlastni iba tu polovicu domu a este jeden samostatny pozemok pri dome. Ale neviem sa s nim dohodnut, aby som bol z domu vyplateny. On ma v tom dome stale trvaly pobyt. Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 8. 2015

Je možné zbaviť manžela spoluvlastníctva bytu

Dobry den.Prosim Vas, chcela by som poradit. Som rozvedena 4roky. Byt som ziskala pocas manzelstva z podniku, v ktorom som pracovala. Cele roky som rodinu zivila len ja a navyse som platila manzelove dlhy. Byvaly bol zavrety za tyranie blizkej a zverenej osoby. Zväzenia uz je doma. Byt nemame stale vysporiadany, stale to je na sude. Neplati vyzivne, neprispieva na domacnoct, ani na stravu, ani inkaso. O vsetko sa staram ja. Na 3 deti ma platit nejakych 115eur, je to aj dlznym vyzivnym. mesacne mi dava od 30 po 100eur. Tych 100eur mi dal toho roku len dva razy. Je agresivny alkoholik. Preto by som chcela vediet, ci je nejaka moznost, ako ho zbavit spoluvlastnictva bytu, aby som konecne mohla mat s detmi klud. Prosim Vas, pokial sa da, poradte mi, co mam robit. Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 7. 2015

< 1 37 38 39 40 41 42 43 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.