Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Kúpa domu na meno manžela z hypotéky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015

Otázka: Kúpa domu na meno manžela z hypotéky

Dobrý deň, plánujeme s manželom kúpiť dom, úhradu chceme riešiť hypotékou, momentálne nemáme žiadny spoločný majetok, byvame u rodičov. Manžel má z prvého manželstva 2 dospelé deti, s ktorými sa finančne vysporiadal, spolu máme 1 dieťa. Otázka: ak kúpime dom len na moje meno budú mať jeho 2 deti po jeho smrti nárok na tento majetok? Alebo ako by sme to mali riešiť, aby nárok nemali? Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa domu na meno manžela z hypotéky

Dobrý deň, ak kúpite dom na meno jedného manžela z hypotéky (pričom hypotekárnu zmluvu podpíše aj manžel), potom táto nehnuteľnosť, aj keď je napísaná iba na Vaše meno, bude patriť do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Preto v prípade smrti manžela by jeho deti mohli žiadať svoj podiel.

Preto Vám odporúčam zúžiť si BSM u notára, formou notárskej zápisnice, pričom sa dohodnete, že nehnuteľnosť nadobudnete iba Vy. Notárska zápisnica stojí približne 120 eur. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):