Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Podieľanie sa na nákladoch na spoločnom dome

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 8. 2015

Otázka: Podieľanie sa na nákladoch na spoločnom dome

Dobrý deň. Sme 2 roky rozvedení, rodinný dom sa predáva tiež už 2 roky no neúspešne.Exmanžel hneď po rozvode odišiel bývať k priatelke. V dome 6-izb.bývam sama. Čo sa týka poplatkov doteraz platil pravidelne svoju čiastku/plyn, el. ,daň, poistku/ a to z dôvodu, že mal na dvore hosp. zvieratá. o ktoré sa chodil denne starať a obrábal aj polovicu záhrady.Situácia sa mení od januára kedy odchádza aj so zvieratami a už v podstate nemá prečo na dom chodiť.Z toho dôvodu odmieta platiť všetky hore uvedené poplatky čo ja sama z dôchodku ťažko utiahnem /dom sa vykuruje plynom/ Dom, aj keby bol neobývaný, treba aspoň temperovať. Dom vraj on nepotrebuje mať poistený - poistka je na moje meno. Je povinný sa podielať na platbách a v akej miera za danej situácie? Za odpoveď ďakujem a prajem príjemný deň 

Odpoveď: Podieľanie sa na nákladoch na spoločnom dome

Dobrý deň, pokiaľ ide o podieľanie sa na nákladoch na spoločnom dome, tak bývalý manžel je povinný sa podieľať iba na tých platbách, ktoré by bolo nevyhnutné platiť, aj keby sa dom neužíval. Samozrejme spadá tam aj plyn, pretože dom je treba temperovať. Nemôžete však od neho požadovať 50 % úhradu plynu, pretože dom určite len netemperujete, ale vykurujete tak, aby bolo možné v ňom bývať.

Ďalšie platby za vodu, elektrinu v podstate nie je povinný platiť, aj keď na časť elektriny by ste mali nárok, nakoľko kotol na plyn potrebuje aj elektrinu. 

Výšku % podielu, ktorý by mal manžel platiť je ťažké odhanúť a toto robia znalci.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):