Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Platenie hypotéky za bývalú manželku

Dobrý deň, môj priateľ si v roku 2008 zobral hypotéku s manželkou, ktorú od začiatku platí len on i napriek tomu, že si ju brali spoločne. 6.6.2012 sa rozviedol a stále tú hypotéku platí len on. Môže nejakým spôsobom prinútiť svoju exmanželku, aby mu začala prispievať polovičkou peňazí na hypotéku? V banke nám povedali, že to nie je možné. BSM ešte nemajú vyporiadané. Je to už podané na súde, ale ešte zatiaľ nebolo vytýčené pojednávanie. Keďže máme malého syna, jej polovica peňazí by sa nám veľmi zišla. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 8. 2015

Vysporiadanie bytu bez finančnej kompenzácie

Dobry den, spolu s ex priatelkou sme si kupili byt na hypoteku, na ktorej sme obaja spoludlznici. Rozisli sme sa a chceme vyriesit spoluvlastnicke podiely na byte (1/2 a 1/2). Vychadzame v dobrom a nerobime si ziadne problemy, tak sme sa rozhodli uzavriet dohodu a zruseni a vyporiadani spoluvlastnickeho podielu. Kedze som vsetky platby suvisiace s bytom vykonaval ja, tak nechce odomna ziadne financne prostriedky, a preto sa pytam, ci je mozne do tejto dohody uviest, ze vyporiadanie bude bez financnej a inej kompenzacie. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 8. 2015

Bývanie v byte sestry

Môže ma napádať sused, že fajčím v byte a jemu ide do bytu dym z cigariet? Byt som mala na 3.p. v osobnom vlastníctve, sused býval na druhom poschodí - stále sa sťažoval, že sme hluční - čo nebola pravda (príklad - v noci o 00,30 mi prišiel zaklopať, nech prestanem búchať, že nemôže spať a ja som robila na počítači, píšem 10 prstami, tak som ťukala po klávesnici). Byt na 3. p. som predala a keďže som SZČO nemala som príjem ani ja, ani manžel na hypotéku, keďže sme už 50.roční - tak nám pomohla sestra, kúpili sme byt v tom istom vchode, bez výťahu, na prvom poschodí, teda pod tým susedom. Ale byt je vedený na sestru manžela, aj hypotéka, ale dala nám splnomocnenie na všetko vybavovanie ohľadom bytu. Takže tu bývame, ako by to bol náš byt. My platíme hypotéku, aj nájomné Bytovému družstu, aj za upratovanie, len nemáme žiadnu zmluvu, žeby nám sestra byt darovala, alebo niečo. Sestra len figuruje ako majiteľ, skoro sa na ten byt ani nebola pozrieť. Je to len fiktívna osoba. Snažíme sa vybaviť na seba hypotéku, aby sme to akože od nej kúpili a tú jej hypotéku splatili. Keďže susedia vedia, ako sme to urobili - mohol by sused nejakým spôsobom začať na nás útočiť, že nebývame v našom byte a tak ohroziť manželovu sestru? Ďakujem Vám za Vašu odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 8. 2015

Kolaudácia po uzavretí manželstva

Dobry den. Som zenaty 11 rokov. Pred rokom si manzelka nasla priatela. Byvame spolu v rodinnom dome. Ako vlastnik som len ja, kupoval som nehnutelnost ako slobodny muz. Vsetky ucty a vydaje su pisane na mna a su vyplacane z mojho uctu. Nehnutelnost bola kolaudovana po uzavreti manzelstva. Chcem sa spytat, moze si manzelka narokovat na podiel z nehnutelnosti, pokial do nej nic nevlozila a nie je ani ako spolumajitelka? Dakujem a prajem pekny den

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 12. 8. 2015

Prepis štvrtiny domu na manželku

Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa spýtať ohľadom vlastníctva domu. Manžel ešte pred našou svadbou začal stavať dom. Už sme spolu niekoľko rokov chodili a ja som študovala na vysokej škole, takže som poriadne nezarábala, mala som len nejaké peniaze z brigád. Pred svadbou som za tieto peniaze kúpila do domu všetok nábytok. Potom sme mali svadbu. Ešte neprebehla kolaudácia domu. Manželia budeme v novembri 2 roky. Môj manžel mi povedal, že po kolaudácii napíše jednu štvrtinu domu na mňa, aby to bolo "spravodlivé" (za ten nábytok). Čiže z jeho slov vyplýva, že môžem byť vlastne rada, že mi dá aspoň tú štvrtinu. Je to možné? Nie je to tak, že by to mala byť polovica, keď sme manželia a od svadby platíme všetky výdaje a účty spoločne? Vopred ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 12. 8. 2015

Vyhodenie z bytu priateľky

Dobry vecer, zijeme s priatelkou 10 rokov v jej byte ,ktory kupila. ale celu prestavbu bytu a zariadenie som riesil ja zmojich penazi uveru. Platim 10 rokov najomne cize plyn elektriku najom ona neprispela ziadnou ciastkou. Ma pravo ma s neho vyhodit? mame spolu 8 rocneho synceka a mame sa velmi radi a bol by som velmi nerad, aby trpel mojim odchodom. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 8. 2015

Vysporiadanie dedičstva pre dcéru

Dobrý den, chcem vás poprosit o radu. Manželka zdedila 1/4 domu, švagrina ma takisto 1/4, ktoru by sme chceli vyplatit, s čím ona aj suhlasí. Zvyšná polovica je na svokra, teda z nej chce prepisat 1/4 na nás, kde by dostal doživotné právo uživania. Jedná sa o poslednú 1/4 ktorá je sporná. otazka znie: Máme vyplácat svagrinu, ked svokor ešte žije a nemal by to vysporiadať on, ako dedicstvo pre dceru? dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 8. 2015

Zatajené finančné prostriedky

V ramci dedicskeho konania po smrti otca matka zatajila financne prostriedky patriace do BSM, a tieto prostriedky tak neboli predmetom dedicskeho konania. Cast tychto prostriedkov bola este pocas zivota otca prevedena na ucty matky a cast na ucet brata. Moj dedicsky podiel tak bol skrateny o znacnu sumu. Existuje nejaky prostriedok na napravu?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 8. 2015

Vysporiadanie s manželom alkoholikom

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť . Mam z manželom dve dcérky . Sme spolu 15 rokov . Po 4 rokoch chodenia sa narodila prvá dcérka. O rok nato sme sa zosobášili a kúpili byt. No problem je v tom, ze mesiac pred svadbou. Cize sme ho nenadobudli ako manželia. Manzel ma psychicky devastuje, znehodnocuje ma pred dcerkami, ktoré sa teda prikláňajú na moju stranu. Okrem toho je chorobne žiarlivý. Vela pije. Problem je, ze chcem podať o rozvod, ale nemam sa kam vrátiť, kedže ma vychovali starí rodičia. Mam právo na to ostať po rozvode v našom byte? Mam právo na nejake vysporiadanie? Prosim o vašu pomoc. Vopred dakujem. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 8. 2015

Vysporiadanie bytu s bývalým priateľom

Dobrý deň, s bývalým priateľom si budeme vysporiadavať byť, kde on má 2/3 a ja 1/3. On vkladal nejakú hotovosť a úver sme si brali na polovicu. Chcela som sa len opýtať, keď je postup na vysporiadanie takýto: že sa určí hodnota bytu (a teda aj 1/3 bytu) a zároveň sa zistí zostatková hodnota istiny úveru (1/2 - ktorá patrí mne). Tieto dve sumy sa odpočítajú a tento rozdiel bude suma ktorá by sa mi mala vyplatiť. Nie je mi len jasné, odratáva sa tá jedna tretina z hodnoty bytu mínus polovica úveru? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 8. 2015

< 1 36 37 38 39 40 41 42 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.