Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Zápis BSM do katastra po rozvode?

Manželia spoločne kúpili pozemok a postavili na ňom dom počas manželstva. Rok po rozvode bol dom skolaudovaný a zapísaný do katastra do BSM. Môže sa zapisovať nehnuteľnosť do katastra do BSM aj po rozvode v lehote 3 rokov?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 4. 2018

Predaj domu v BSM súdom

Po rozvode manželstva nám s bývalou manželkou zostal nevysporiadaný nový rodinný dom. Bývalá manželka odišla a žiada aby som jej vyplatil neadekvátnu čiastku 85.000.- €, ktorú samozrejme nemám. Alebo, aby som dom predal a vyplatil jej spomínanú čiastku. Dom zatiaľ predať nechcem pretože je 3 ročný a vraj by sa musela s predaja zaplatiť pomerná 20% daň. Preto som jej ponúkol zatiaľ 50.000.- € a požiadal o odklad na ostávajúce 2 roky. Bývalá manželka nesúhlasí chce celých 85.000 € hneď a vyhráža sa mi, že ak jej ich nevyplatím dá ma na súd a súd mi nariadi dom predať a ju vyplatiť. Rozvedení sme 7 mesiacov. Môže súd rozhodnúť o predaji domu aj pred uplynutím 3 ročnej lehoty na dohodu o vysporiadaní ? Môže ma súd - štát takýmto spôsobom donútiť nehnuteľnosť predať ešte pre uplynutím tejto " ochrannej " lehoty ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 1. 2018

Finančný dar od rodičov a BSM

Dobry den, na kupu bytu v r.2005 (po uzavreti manzelstva) som dostal financny dar od rodicov v hodnote 900 tis. SK (30tis eur), byt sa uhradzal o den neskor za 1.200 tis SK (40 tis eur). Momentalne ma byt hodnotu 60 tis eur. 1. otazka - odrata sa pri vysporiadani financny dar ktory som dostal a nasledne investoval do bytu v BSM ? 2. ak ano, tak aka hodnota sa rozdeli 50/50? aktualna hodnota bytu minus dar (tzn. 60-30=30 tis eur), alebo 1/4 z aktualnej hodnoty na zaklade podielu daru voci povodnej kupnej cene bytu (tzn. 60/4 = 15 tis eur) dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 6. 2017

Peniaze od rodičov počas manželstva

Dobrý deň p. advokát, Chcel by som Vás požiadať o radu na nasledujúci problém. Som rozdedená už jeden rok a zatiaľ neprebehlo vyporiadanie BSM. Počas manželstva mi darovali rodičia finančné prostriedky len mne /ústne/, ktoré boli počas manželstva na mojom termínovanom účte. Exmanžel, ale teraz tvrdí, že finančné prostriedky boli darované nám obom, nebola spísaná darovacia zmluva. Teraz by som si chcela kúpiť za tie prostriedky byt. Otázka znie, ak by exmanžel podal žiadosť o vyporiadanie BSM v trojročnej lehote, ako by sa prihliadalo na byt kúpený mňou po rozvode? Ako by mohol dokázať, že peniaze od mojich rodičov boli darované nám obom ako manželom? Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a odpovede.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 6. 2017

Dedičstvo vložené do BSM

Dobrý deň, počas manželstva som zdedila časť domu po rodičoch. Následne sme dom predali a peniaze zaň mi boli vyplatené na účet. Peniaze som minula v spoločnej domácnosti na bežné výdavky. Po 13 rokoch sa rozvádzam. Môžem pri rozvode žiadať od manžela aby mi vyplatil 1/2 z tejto sumy, nakoľko on nemal nárok na peniaze z môjho dedičstva? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 4. 2017

BSM a podielové spoluvlastníctvo?

Môže sa jedným úkonom v katastri nehnuteľností vysporiadať BSM a súčasne aj podielové spoluvlastníctvo ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 2. 2017

Prepis bytu 5 rokov po rozvode

Dobrý deň, s manželom sme sa rozviedli pred 5 rokmi. Teraz ma samé dlžoby a úvery a byt je stále napísaný na nás oboch s tým, že už dávno ho mal prepísať na mňa alebo deti. Ako mám prosím postupovať? Stačí darovacia zmluva deťom, aby už nebol spolumajiteľ alebo treba ísť na súd? Ďakujem!

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 2. 2017

Manželovi bola priznaná ušla mzda - mám nárok po rozvode na jej časť

Napriek tomu, ze pocas manzelstva sme nikdy nemali vytvorený spoločný účet ( každy disponujeme s peniazmi na vlastnom účte ), manžel ziskal pred cca 5 rokmi v sudnom spore " náhradu uslej mzdy " ( neplatná pracovna výpoved ) v sume cca 80.000 eur. Mam narok pri vyporiadani BSM aj na cast tychto penazi. Alebo vsetky prostriedky, ktore ma on na svojich uctoch patria vyhradne jemu, a ja nemam na tieto financie ziadny dosah. Rovnako auto : ked sa kupovalo uhradil on cca 9000 a ja 3000 eur. Uziva ho vyhradne on. Mam narok na polovicu, alebo sa zohladnuje financny podiel pri nakupe. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 1. 2017

Súdne poplatky, ak mi súd vyhovie

Ex-manzelka ma dala na sud ohladne BSM, pozaduje pridelenie bytu do vylucneho vlastnictva, ale je velky predpoklad ze nebude uspesna. Sud jej priznal oslobodenie od sudnych poplatkov. Ako je to mnou, ked som zalovany....a sud rozhodne (pravdepodobne) tak, ako som navrhoval ja. Som povinny zaplatit poplatok podla 71/92 Zb., sadzobníka poplatkov položky 6 b (3% z hodnoty) prisudeneho majetku, pripadne tuto sumu pozadovat od zalobkyne? Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 12. 2016

Prepis auta v BSM počas podania návrhu na rozvod

S manzelkou nezijeme spolu. Podal som navrh o rozvod dna 31.10.2016. Manzelke zatial neprislo vyrozumenie ani termin pojednavania nebol stanoveny. V ramci BSM sme brali uver na dom. Hlavny dlznik na uvere som ja. Z casti penazi sa zakupilo starsie auto. Auto je registrovane na mna. Pouzivala ho aj manzelka, ale ona sa na prevadzke a udrzbe auta financne vobec nepodielala (iba raz za 2 mesiace natankovala za 20euro). Vsetky naklady spojene s udrzbou, poistky, servis, letne/zimne gumy, benzin vsetko platim ja. Teraz potrebujem auto prepisat na mojho otca. Na jazdenie mame este druhe auto. Potrebujem k prepisu suhlas manzelky ? Mozem teraz manipulovat s autom ked sme este svoji a termin pojednavania nebol vytyceny? Moze ona potom odo mna ziadat polovicu hodnoty auta aj ked ho nejdem predat ? Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 12. 2016

1 2 3 4 17 32 48 63 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.