Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Závažné okolnosti podľa § 148 ods. 2

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie, čo sú závažné okolnosti na vyhovenie návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 5. 2014

Predkupné právo - nesplnenie podmienky

dobrý deň,  sme traja spoluvlatníci k rodičovskému domu.  Naši rodičia zomreli už pred piatimi rokmi,  pričom do dnešného dňa sme sa nevedeli dohodnúť na spôsobe, ako vysporiadame spoluvlastníctvo.  Jeden zo spoluvlastníkov sa rozhodol, že svoj podiel predá tretej osobe, chcel nám spôsobiť problémy, pretože táto osoba je prispôsobivá a nie je možné sa s ňou už vôbec dohodnúť.  Je takáto dohoda s touto treťou osobu neplatná, pretože nerešpektoval naše predkupné právo? Môžeme na kataster napísať, že žiadame, aby táto dohoda nebola zapísaná do katastra pretože nám spoluvlastník neponúkol nehnuteľnosť na predaj? Ako je to v prípade, ak by nehnuteľnosť ponúkol síce na predaj ale za nevýhodných podmienok a neskôr by tieto podmienky zmenil a predal to za výhodnejších podmienok tretej osobe. Splnil si tým svoju zákonnú povinosť predkupného práva.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 1. 5. 2014

Spoluvlastník väčšinového podielu si robí, čo chce

dobrý deň, spoluvlastník si robí, čo chce,  neumožňuje nám vôbec rozhodovať o spoločné nehnuteľnosti,   tvrdí nám,  že on má väčšinu  a on rozhoduje o tom čo sa bude diať  so spoločnou nehnuteľnosťou.  Naposledy menil bez nás okná,  vraj tie pôvodné sú v zlom stave.  Nemal by sa nás opýtať, či môže vykonávať takéto zmeny? Podotýkam,  že máme menšinu na nehnuteľnosti.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 1. 5. 2014

Nepriznanie náhrady trov konania pri podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň,  súdne konanie o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sme vyhrali,  súd rozhodol tak, ako sme navrhovali a vyporiadal podielové spoluvlastníctvo.  Spoluvlastníčka, ktorá sa nechcela dohodnúť požaduje, aby nám súd nepriznal náhradu trov konania. Je to možné, aby súd, napriek nášmu úspechu v konaní o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva nepriznal náhradu trov konania, mám na mysli súdny poplatok.

Je možné nepriznanie náhrady trov konania pri podielovom spoluvlastníctve.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 1. 5. 2014

Kritérium veľkosti podielu pri vysporiadaní

Dobrý deň, je kritérium veľkosti podielu pri vysporiadaní rozhodujúce? ako sa postupuje, ak niektorí spoluvlastníci, ktorí majú rovnaký názor na riešenie spoluvlastníctva majú rovnaký podiel ako druhý spoluvlastník, ktorý chce riešiť spoluvlastníctvo úplne inak. Uplatní sa vtedy kritérim veľkosti podielu pri vysporiadaní?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 1. 5. 2014

Napadnutie zmluvy o vysporiadaní BSM

Dobrý deň, s manželom sme vlastnili družstevný byt, pričom sme sa s manželom dohodli po rozvode, že si ho nechám. Podpísali sme aj dohodu o vysporiadaní majetku po rozvode, byt som predala a za peniaze som si kúpila vlastný byt, ktorý mám už písaný na meno. Manžel ale napadol dohodu o vysporiadaní na súde, vraj ju podpísal pod nátlakom, čo nie je pravda a chce byt späť. 
Poraďte mi prosím.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 4. 2014

Hodnota veci (cena) platná pri vysporiadaní BSM

Dobrý deň, aká hodnota veci (cena) je platná pri vysporiadaní BSM. S manželom sme 3 roky po rozvode a nevieme sa dohodnúť na cene spoločného motorového vozidla, manžel toto vozidlo už 3 roky po rozvode užíva.

ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 4. 2014

Zohľadnenie detí pri majetkovom vyporiadaní

Dobrý deň,

ako je to so zohľadnením detí pri majetkovom vyporiadaní BSM, má súd povinnosti zohľadniť to, že deti mi boli zverené a mám aj vyšší nárok na majetok ako manžel? Užívam teraz spoločný byt, ktorý patrí nám obom. V byte žijem s 3 deťmi, manžel sa odsťahoval ešte pred rozvodom. Teraz stojíme pred majetkovým vyporiadaním BSM. Nevieme, sa dohodnúť, manžel pýta polovičku trhovej ceny bytu, ja toľko peňazí nemám, aby som ho vyplatila.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 4. 2014

Nadobudnutie veci počas manželstva z pôžičky jednému z manželov

Dobrý deň, patrí nadobudnutá vec počas manžestva z pôžičky, ktorú si vzal len jeden z manželov do bezpodielového spoluvlatníctva manželov? Manžel nám do domácnosti kúpil auto, peniaze si požičal od kamaráta. Doteraz ich kamarátovi nevrátil. Budem aj ja zaviazaná na vrátenie peňazí jeho kamarátovi?

 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 4. 2014

Stavba rodinného domu a BSM

Dobrý deň, chcem sa opýtať na stavbu rodinného domu a BSM, patrí stavba domu do BSM. V súčasnosti sme s manželom už rozvedení, ešte pred uzatvorením manželstva sme nadobudli pozemok, na katastri je však zapísaný manžel. Pred manželstvom sme s manželom začali stavať dom, dom bol však skolaudovaný až po uzatvorení manželstva. Na katastri je zapísaný ako vlastník tiež iba manžel. Patrí stavba rodinného domu do BSM? ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 4. 2014

< 1 38 72 73 74 75 76 77 78 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.