Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Hypotéka a byt sú napísané na priateľa

Dobrý deň,chcela by som sa poradiť o mojom probléme. S priateľom žijeme tri roky, máme spoločného 2-ročného syna. Rozhodli sme si vziať hypotéku na spoločné bývanie, avšak ešte nie sme zobratí. Keďže som na materskej, priateľ si vzal hypotéku na byt a byt prepísal na seba bez môjho vedomia, hoci ja som s tým nesúhlasila (chcela som, aby vlastníci bytu sme boli obaja). Splátky a všetky rodinné výdavky hradíme zo spoločného rozpočtu (nedelíme si financie - moje a tvoje). Moja otázka je, ako by som sa mohla zabezpečiť v prípade nečakanej situácie (v prípade rozchodu), aby som neostala s malým dieťaťom na ulici? Mám nejakú možnosť sa chrániť a získať od neho polovicu? Treba spísať nejak dohodu alebo niečo podobné? Ďakujem za každú radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 9. 2015

Manžel plánuje ujsť do zahraničia, aby sa zbavil dlhov

Dobrý deň. S ex manzelom nie sme vysporiadani. Nas byt, na krorom je hypoteka nie je vyplateny. A on sa chysta ujst do zahranicia, aby sa zbavil dlhov. Co mam robit?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 16. 9. 2015

Zdedený byt po matkinej smrti

Dobrý deň, chcem sa opýtať. priateľ s bratom zdedili po matkinej smrti v podiele byt, kde bývali s otcom. V byte mali teoreticky doteraz aj trvalý pobyt, lenže po dedičskom konaní sa zriekli svojich podielov prospech otca pokiaľ žije. lenže otec to asi pred rokom daroval byť cudzej osobe bez ich vedomia. Ako by mali postupovať. je možné to dať na súd Ďakujem pekne

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 9. 2015

Predaj bytu bez súhlasu otca

Dobry den. Chcel by som poprosit o pravnu radu; a to, ze som zdedil po mame polovicu bytu a druhu vlastni rodic (otec). Mozem predat byt aj bez jeho suhlasu. ma 77 rokov a potrebuje opatrovatelsku strarostlivost, ktoru odmieta?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 9. 2015

Udelenie splnomocnenia na predaj bytu

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať. Byt vlastnil manželský pár. Manžel zomrel a byt prešiel na manželku do 1/1. Pani majiteľka je však v ústave a predaj bytu rieši jedno z troch detí. Stačí, keď splnomocnenie na podpis úverovej zmluvy a kúpnej zmluvy bude mať iba jedno z detí, alebo mám trvať na tom, aby boli v splnomocnení uvedené všetky tri dospelé deti majiteľky? Môže nastať situácia, že v prípade, že nebudú uvedené v splnomocnení všetky tri deti, bola by kúpna zmluva súdne napadnuteľná? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 9. 2015

Predaj pozemku v podielovom spoluvlastníctve - mŕtva osoba

Dobrý deň, Máme pozemok s podielovym vlastnictvom 1/3. Naskytla sa však moznost predat tento pozemok, no 2/3 s predajom nie su problem, ale 1/3 je vlastnicka, ktorá žila v Kanade a je 25 rokov mrtva, ktorá nemala dalsich dedicov, kedze bola bezdetná. Ako by mohol vyzerat postup pri predaji tohto pozemku? Dá sa tento pozemok predať? Alebo vieme nadobudnúť tu 1/3 po vzdialenej pribuznej trebars vydrzaním? aby sme vedeli bez problemov to predat? Ďakujem veľmi pekne :)

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 9. 2015

Môžu mi vziať podiel?

Dobry den. Dostala som od otca podiel po maminej smrti, mozu mi ho vziat spat, ked som zan zaplatila a preslo to vsetko na katastri. dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 9. 2015

Nevyplatenie mamy z dedičstva

dobry den.chcela by som sa spytat, ci je mozne nieco robit, ked moju mamu pri predaji bytu nevyplatili a sestry pri predaji na nu urobili psychický natlak, aby podpisala kupno-predajnu zmluvu, pritom nemala cas si ani precitat, co podpisovala a ani nedostala zmluvu co podpisala. jednoducho len podpisala papiere a poslali ju prec a taktiez mama sa koli zdravotnym dovodom nemohla dostavit na dedicke konanie, tak splnomocnila jednu zo sestier a ta ju jednoducho po starkynej casti nechala sa zriest dedictva. moze to len tak bez suhlasu dotycnej nechat sa zriest dedictva? za skoru odpoved vopred dakujem. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 9. 2015

Nemám kde bývať po rozvode

Dobrý deň ,prosím Vás pomôžte mi, som rozvedený , s manželkou máme spoločnú hypotéku na byt. Ona tam ostala bývať s 2 detmi, ja som musel odist, nemám kde bývat po rozvode. zatial som u mojej mamy v jedno-izbovom byte. Sú tam ešte moje dve sestry. Je to dočasné riešenie tažka situácia! Exmanželka chce odomna, aby som platil hypotéku, ale ako ved tam nebývam. Chcem sa preto opytat, ako mám postupovať mám platit, co len polovicu a treba to taktiež riešit z bankou? Poradte mi prosím riešenie, co v takom prípade. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 9. 2015

Zodpovednosť za dlhy

Dobrý deň pán advokát, manžel je živnostník má velké dlhy ktoré nevládze splácať, nie sú ešte vedené exekucie. Ak nám zrušia BSM bude si za dlhy zodpovedať sám ? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 9. 2015

< 1 32 33 34 35 36 37 38 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.