Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Účelné využitie - rozdelenie pozemku

Dobrý deň, vlastním 1/3 podielu pozemku v intraviláne obce. Celkovo pozemky vlastníme traja v rovnakom podiele 1/3. Všetci vlastníci sú známi. Dá sa pozemok rozdeliť na tri časti súdnou cestou, lebo nevidím cestu na dohodu. Ja mám záujem približne asi o 13 árov, ale je mi jedno, ktorú časť mi súd určí. Vidíte takéto riešenie priechodné a či vaša kancelária podobné spory zastupuje. Ďakujem za vyjadrenie B.S.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 31. 10. 2018

Branenie uzivania izby

Dobry den, byt v ktorom zijeme 3 roky, je teda nasim domovom, je v spoluvlastnictve 3 osob. Otec vlastni 4/6 bytu, sestra 1/6 a ja 1/6. Byt sme komplet zrekonstruovali na vlastne naklady, neprispeli ani 1€, takisto platime vsetky naklady spojene s najmom elektrikou atd kedze v byte zijeme. Brania nam vyuzivat 1 izbu z bytu, je teda neobyvana uz 3 roky, no nedovolia nam ju uzivat. Ma tato situacia nejake riesenie? Dohodnut sa nechcu ziadnym sposobom. Dakujem pekne.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 10. 2018

Právo na rodičovský byt

Dobry den, (40rokov) mám pravo ziadat od matky predaj bytu, ktory bol nadobudnuty za predaj predosleho + peniaze za byt po babke? Byvame s matkou 2 bratia a mam s matkou osobne nezhody. Ak mam pravo ziadat podiel a predaj, aky vysoky? Byt po babke bol slubeny mne, ale nemam to ako dokazat.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 9. 2017

Nevysporiadaný majetok a minoritný podiel

Dobrý deň, mám otázku ohľadom svojho majetku. Daný majetok (pozemok,rodinný dom) bol v spoluvlastníctve viacerých osôb. Všetkých vlastníkov sa nám podarilo skontaktovať a ich podiel na danom majetku sme im buď vyplatili, alebo nám ho darovali. Do dnes sa nám však nepodarilo skontaktovať sa iba s jedným spoluvlastníkom, ktorý vlastní 3/72 celkového majetku. Nehnuteľnosť je tým pádom v podiele 69/72 v mojom vlastníctve od roku 2007. Chcem sa spýtať, nakoľko sa nám posledného spoluvlastníka ani jeho rodinu nepodarilo skontaktovať a ani neprejavili najmenší záujem o majetky za celých 10 rokov, či je možné ho z lista vlastníctva vylúčiť a či existuje na danú problematiku vzor žiadosti, prípadne aké náležitosti musí obsahovať. Riešime tento problém aj do budúcnosti, nakoľko predať majetky s ťarchou je veľmi obtiažne. Predom ďakujem za radu ako postupovať ďalej. S pozdravom, V.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 5. 2017

Nie sme manželia, pozemok je priateľov, chceme íst stavať

Dobrý deň, potrebujem pomôcť, s priateľom niesme zobratí, mame spolu skoro 2rocneho syna a zijeme spolu. Priatel dostal darovacou zmluvou pozemok po prarodicoch a na tom pozemku chceme ist stavat. chceme najskôr poriesit byvanie a potom svadbu skrz financie ktore su teraz potrebne na byvanie. Priatel ma nasetrene nejake peniaze cize zaklady by chcel potiahnut z toho a potom by sme si vzali spolocne uver. co by ste ale poradili mne, aby keby sa medzi nami nieco stane a isli by sme od seba, aby to bolo spravodlivo rozdelene? ja som momentalne na materskej takze je jasne, ze ja teraz take moznosti ako on nemam. Bolo by najlepsie keby bol dom pisany hned od zaciatku na nas oboch ? alebo by stacilo ak by sa uver bral po svadbe? neviem poradte mi prosim. dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 5. 2017

Rozdeľovanie majetku, ak sme manželia

Ako postupovat pri deleni spolocneho majetku ked sme manzelia.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 4. 2017

Súdny poplatok za rozdelenie bytu

Dobrý ďeň. Chcela by som sa opýtať, môj priateľ je 15 rokov rozvedený a má nevysporiadané podielové vlastníctvo bytu. A povedali nám, že pri podaní žiadosti o rozdelenie majetku, musí zaplatiť ako žiadateľ 7% hodnoty bytu, DOPREDU. Že bez toho ich majetok súd nerozdelí. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 4. 2017

Metodika výpočtu výšky hodnoty podielu

Prajem Vám pekný deň, takisto zároveň vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a energiu venovanú odpovedi na moju otázku. Po 5 rokoch spolužitia v nehnuteľnosti kde som 2/3 vlastník ja a 1/3 vlastník moje ex. priateľka sme sa rozhodli, že jej podiel jej vyplatím a celu nehnuteľnosť a takisto aj ostatok hypotéky prepíšem na seba. Nehnuteľnosť sme v roku 2012 kúpili v cene 105 000,00€. 30 000,00€ bol môj vklad v hotovosti 75 000,00€ sme čerpali hypotekárnym úverom na platení, ktorého sa podieľame presne na polovicu ako aj pri platení ostatných nákladov spojených s bývaním (voda, plyn, elektrika, internet, dane, smeti...). Následne som ešte do nehnuteľného majetku z časti hneď pri kúpe a z časti dodatočne investoval 10 000,00€ (kuchyna, krb, terasa a pod...) teda súčasna obstarávacia cena nehnuteľnosti činí 115 000,00€ Podla všeobecného odhadu znalca je cena nehnuteľnosti 125 000,00€ K dnešnému dňu bolo z istiny úveru zaplatených cca 6 000,00€ Premýšľam správne ak predpokladám, že adekvátna suma na odkúpenie podielu mojej ex priateľky (1/3) je súčet?: 1/3 zisku, resp. nárastu ceny nehnuteľnosti + výška zaplatenej istiny teda v tomto prípade 3 000,00€ + 3 334,00€ Ak nie, mohol by som Vás poprosiť o radu ako to vypočítať správne a čo v prípade keby túto ponuku nechcela akceptovať? Pre doplnenie môžem asi len doplniť, že 3i byt užívame ja (2/3 vlastník) ex priateľka (1/3 vlastník) a jej neplnoletý syn. Samozrejme všetci používame a využívame všetky súčasti bytu. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem a prajem Vám príjemný deň.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 4. 2017

Prepísanie bytu na spolumajiteľa v prípade exekúcie na prepisovateľa

Dobrý deň, ja by som Vás chcela požiadať na odpovedanie na moju otázku. Jedná sa o byt, ktorý je po smrti otca prepísaný na mňa 1/2 a na matku 1/2. Chcela by som riešiť predaj tohto bytu po vzájomnej dohode s matkou. Matka má však na svoje meno vedené exekúcie, preto neviem či je to problém a či by bol prepis bytu iba na mňa a následne jeho predaj možný. Chcela by som vedieť ako sa v tomto prípade postupuje. Za odpoved vopred ďakujem .

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 3. 2017

Problémy s prístupovou cestou so spoluvlastníkmi.

Dobrý deň, máme veľke problemy s prístupovou cestou, keďže sme na nej traja spoluvlastníci, teda z jednej štvrtiny traja a ostatok dvaja. Cestu sme robili k nášmu rodinnemu domu. Od spoluvlastníkov máme overené podpisy so súhlasom. Celu cestu počnúc vyklčovania stromov až po kolaudačné rozhodnutie a zápis do katastra sme robili my aj platili. Oni neprispeli ani centom, len pri všetkom robili problemy. Keď príde spoluvlastníkom návsteva, povedia im, aby sa postavili na prístupovu cestu, čím nám bránia v prejazde autom a tvrdia, že to nie je trvalá prekážka. Musíme vytrubovať. Pred branu pred prístupovú cestu v deň zberu odpadu stavajú smetiak, a tvrdia, že my ho máme obísť a že nesmieme ho odložiť na bok, keď ideme autom von alebo dnu na prístupovú cestu. A ešte jeden spoluvlastník používa časť cesty kde nemá žiadný pravny vzťah, že mu pravnik povedal, že cesta je ako celok a môže ju používať celú. No je to s nimi ťažke, prosím poraďte ako sa môžeme brániť. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 1. 2017

1 2 3 4 14 28 41 54 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.