Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Účelné využitie - rozdelenie pozemku

Dobrý deň, vlastním 1/3 podielu pozemku v intraviláne obce. Celkovo pozemky vlastníme traja v rovnakom podiele 1/3. Všetci vlastníci sú známi. Dá sa pozemok rozdeliť na tri časti súdnou cestou, lebo nevidím cestu na dohodu. Ja mám záujem približne asi o 13 árov, ale je mi jedno, ktorú časť mi súd určí. Vidíte takéto riešenie priechodné a či vaša kancelária podobné spory zastupuje. Ďakujem za vyjadrenie B.S.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 31. 10. 2018

Branenie uzivania izby

Dobry den, byt v ktorom zijeme 3 roky, je teda nasim domovom, je v spoluvlastnictve 3 osob. Otec vlastni 4/6 bytu, sestra 1/6 a ja 1/6. Byt sme komplet zrekonstruovali na vlastne naklady, neprispeli ani 1€, takisto platime vsetky naklady spojene s najmom elektrikou atd kedze v byte zijeme. Brania nam vyuzivat 1 izbu z bytu, je teda neobyvana uz 3 roky, no nedovolia nam ju uzivat. Ma tato situacia nejake riesenie? Dohodnut sa nechcu ziadnym sposobom. Dakujem pekne.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 10. 2018

Zápis BSM do katastra po rozvode?

Manželia spoločne kúpili pozemok a postavili na ňom dom počas manželstva. Rok po rozvode bol dom skolaudovaný a zapísaný do katastra do BSM. Môže sa zapisovať nehnuteľnosť do katastra do BSM aj po rozvode v lehote 3 rokov?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 4. 2018

Predaj domu v BSM súdom

Po rozvode manželstva nám s bývalou manželkou zostal nevysporiadaný nový rodinný dom. Bývalá manželka odišla a žiada aby som jej vyplatil neadekvátnu čiastku 85.000.- €, ktorú samozrejme nemám. Alebo, aby som dom predal a vyplatil jej spomínanú čiastku. Dom zatiaľ predať nechcem pretože je 3 ročný a vraj by sa musela s predaja zaplatiť pomerná 20% daň. Preto som jej ponúkol zatiaľ 50.000.- € a požiadal o odklad na ostávajúce 2 roky. Bývalá manželka nesúhlasí chce celých 85.000 € hneď a vyhráža sa mi, že ak jej ich nevyplatím dá ma na súd a súd mi nariadi dom predať a ju vyplatiť. Rozvedení sme 7 mesiacov. Môže súd rozhodnúť o predaji domu aj pred uplynutím 3 ročnej lehoty na dohodu o vysporiadaní ? Môže ma súd - štát takýmto spôsobom donútiť nehnuteľnosť predať ešte pre uplynutím tejto " ochrannej " lehoty ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 1. 2018

Právo na rodičovský byt

Dobry den, (40rokov) mám pravo ziadat od matky predaj bytu, ktory bol nadobudnuty za predaj predosleho + peniaze za byt po babke? Byvame s matkou 2 bratia a mam s matkou osobne nezhody. Ak mam pravo ziadat podiel a predaj, aky vysoky? Byt po babke bol slubeny mne, ale nemam to ako dokazat.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 9. 2017

Finančný dar od rodičov a BSM

Dobry den, na kupu bytu v r.2005 (po uzavreti manzelstva) som dostal financny dar od rodicov v hodnote 900 tis. SK (30tis eur), byt sa uhradzal o den neskor za 1.200 tis SK (40 tis eur). Momentalne ma byt hodnotu 60 tis eur. 1. otazka - odrata sa pri vysporiadani financny dar ktory som dostal a nasledne investoval do bytu v BSM ? 2. ak ano, tak aka hodnota sa rozdeli 50/50? aktualna hodnota bytu minus dar (tzn. 60-30=30 tis eur), alebo 1/4 z aktualnej hodnoty na zaklade podielu daru voci povodnej kupnej cene bytu (tzn. 60/4 = 15 tis eur) dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 6. 2017

Peniaze od rodičov počas manželstva

Dobrý deň p. advokát, Chcel by som Vás požiadať o radu na nasledujúci problém. Som rozdedená už jeden rok a zatiaľ neprebehlo vyporiadanie BSM. Počas manželstva mi darovali rodičia finančné prostriedky len mne /ústne/, ktoré boli počas manželstva na mojom termínovanom účte. Exmanžel, ale teraz tvrdí, že finančné prostriedky boli darované nám obom, nebola spísaná darovacia zmluva. Teraz by som si chcela kúpiť za tie prostriedky byt. Otázka znie, ak by exmanžel podal žiadosť o vyporiadanie BSM v trojročnej lehote, ako by sa prihliadalo na byt kúpený mňou po rozvode? Ako by mohol dokázať, že peniaze od mojich rodičov boli darované nám obom ako manželom? Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a odpovede.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 6. 2017

Predaj nehnuteľnosti za života s právom doživotného dożitia

Prosím vás existuje na Slovensku možnosť predať vlastnú nehnuteľnosť lacnejšie, ako je trhová cena ale s možnosťou doživotného užívania? Potrebujem financie na prežitie, ale musím niekde dožiť. Dedičov mám ale nehnuteľnosť im nechať nechcem. Ďakujem za rady

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 6. 2017

Prepis bytu na manžela

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, kde a na koho sa mám obrátiť, ked chcem prepísať môj byt na manžela? ..dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 5. 2017

Nevysporiadaný majetok a minoritný podiel

Dobrý deň, mám otázku ohľadom svojho majetku. Daný majetok (pozemok,rodinný dom) bol v spoluvlastníctve viacerých osôb. Všetkých vlastníkov sa nám podarilo skontaktovať a ich podiel na danom majetku sme im buď vyplatili, alebo nám ho darovali. Do dnes sa nám však nepodarilo skontaktovať sa iba s jedným spoluvlastníkom, ktorý vlastní 3/72 celkového majetku. Nehnuteľnosť je tým pádom v podiele 69/72 v mojom vlastníctve od roku 2007. Chcem sa spýtať, nakoľko sa nám posledného spoluvlastníka ani jeho rodinu nepodarilo skontaktovať a ani neprejavili najmenší záujem o majetky za celých 10 rokov, či je možné ho z lista vlastníctva vylúčiť a či existuje na danú problematiku vzor žiadosti, prípadne aké náležitosti musí obsahovať. Riešime tento problém aj do budúcnosti, nakoľko predať majetky s ťarchou je veľmi obtiažne. Predom ďakujem za radu ako postupovať ďalej. S pozdravom, V.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 5. 2017

1 2 3 4 38 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.