Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie nemanželov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 31. 8. 2015

Otázka: Vysporiadanie nemanželov

Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom vysporiadania nemanželov. Pred 2 rokmi som kúpila starší dom s pozemkom, v rovnakej sume si priateľ zobral hypotéku a dom prestaval nanovo. Rozišli sme sa a máme 3 ročnú dcéru. Nemám rodičov a teda kde bývať s dcérou, preto by som chcela zostať v dome a bývalého vysporiadať. Na čo všetko má nárok? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie nemanželov

Dobrý deň,

pokiaľ ste kúpili dom iba Vy, dom patrí Vám. Bývalý priateľ nebude mať žiadny nárok na dom alebo jeho podiel. Jediné čo môže požadovať je náhrada za to, že zhodnotil Váš dom. Výška náhrady (ak sa nedohodnete na jej výške) sa dá určiť znaleckým posudkom.

Ide o bezdôvodné obohatenie na Vašej strane. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčuje v 2 ročnej lehote. Môže sa teda stať, že časť nároku na jeho vydanie už bude premlčané. 

Ak by ste sa dohodli na tom, že bývalému priateľovi vyplatíte peniaze, určite to urobte na základe písomnej zmluvy.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):