Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Mám na niečo nárok, keď je všetko na jeho meno?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 31. 8. 2015

Otázka: Mám na niečo nárok, keď je všetko na jeho meno?

Manzel zdedil rodicovsky dom pocas nasho manzelstva je len na jeho meno za 24. rokov sme prerabali a spolocne investovali kupili sme aj auto karavan stvorkolku, vsetko je na jeho meno. teraz spolu nezijeme pol roka. zatial nie sme rozvedení, mam narok na BSM? Ak len po rozvode, ci mam na nieco narok, ked nemam ziadne potvrdenky a vsade figuruje len jeho meno . velmi pekne dakujem za poradenstvo.

Odpoveď: Mám na niečo nárok, keď je všetko na jeho meno?

Dobrý deň, pokiaľ ide o otázku, či máte na niečo nárok, keď je všetko na jeho meno, tak odpoveď je áno. Aj napriek tomu, že je všetko na jeho meno, ešte to neznamená, že nedostanete nič. 

Treba rozlišovať spôsob nadobudnutia vecí (hnuteľných aj nehnuteľných).

Ak by bol dom kúpený mimo manželstva (alebo získaný darom alebo dedičstvom), potom nepatrí do BSM. Vtedy máte nárok na polovicu všetkých investícií, ktoré ste do nehnuteľnosti vložili. Tieto je potrebné požadovať v konaní o vysporiadanie BSM.

Ak by bol dom postavený alebo kúpený počas manželstva za peniaze patriace do BSM, potom (aj napriek tomu, že je on napísaný ako vlastník), tak by tom patril do BSM. To isté platí aj v prípade karavanu a iných hnuteľných vecí. Vždy je potrebné skúmať spôsob nadobudnutia veci, čas - kedy to bolo a z akých peňazí.

Vysporiadať sa môžete až po tom, ako zanikne BSM. To zaniká rozvodom.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):