Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015

Otázka: Investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, svokra nám cez darovaciu listinu darovala dom. Sme tam 4 spoluvlastníci ja, manžel, manželov brat a manželova sestra. Svokra si nechala len právo dožitia a švagriná nechce do domu vrážať peniaze na opravy a potrebné veci, ale nechce tu ani bývať. Podiel si nechala prepísať s tým, že ak by nemala v budúcnosti kde bývať tak sa vráti tu. Chcela by som sa opýtať či sa dá nejako ubrániť tomu, aby od nás vymáhala za svoj podiel peniaze, ak neinvestuje do opráv, či ju to nezbavuje práva na vyplatenie. S manželom sme si svoju polovicu opravili, investovali sme do základov aj interiéru.V dome sú dve bytové jednotky, jednu užívame s manželom a dcérou a druhú svokra so švagrinou. Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, pokiaľ ide o investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve, je potrebné si uvedomiť, že tým zhodnotíte aj podiel ostatných spoluvlastníkov (teda aj švagrinej). Je však potrebné rozlišovať, či slo i investície nevyhnutné (napríklad oprava strechy, výmena zatekajúcich okien) alebo o opravu nie nevyhnutnú - bežnú (napríklad maľovanie stien, výmena podlahy kvôli lepšiemu pohodliu a iné). A tiež či išlo o rekonštrukciu so súhlasom alebo bez súhlasu spoluvlastníka. Tu plynie premlčanie nároku na zhodnotenie nehnuteľnosti rozdielne. 
Najlepšie je mať dohodu so švagrinou o tom, ako sa vysporiadate v prípade, ak by chcela svoj podiel vyplatiť. Ak by však odmietala dohodu a išlo by o bežné úpravy nehnuteľnosti, Váš nárok na vydanie obohatenia začína plynúť pri zrušení spoluvlastníctva. Ak by však šlo o nevyhnutné opravy, Váš nárok začína plynúť od toho, kedy boli peniaze na opravu vynaložené. 

Dávajte si preto veľký pozor, aby sa nestalo, že sa svojho nároku nedomôžete.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

Podotázka: Investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve (Podielové spoluvlastníctvo)

Dobry den, moj otec vlastni budovu v ktorej mam ja zaujem prevadzkovat wellness. Avsak mam aj brata, ktory je taky aky je, preto sa chcem spytat, co mam robit, aby som nestratil investicie, ktore vlozim do otcovej budovy, aj nastane situacia, ze otec zomrie a brat si bude narokovat polovicu z tej budovy v ramci dedičskeho konania. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22. 10. 2016)

Dobrý deň, Vaše obavy sú opodstatnené. Naozaj by takáto situácia mohla nastať. Odporúčam Vám preto spísať s otcom dohodu, v ktorej sa dohodnete na spôsobe vysporiadania tejto investície. Pozor však na toto: nemôžete sa dohodnúť, že pre prípad smrti otca Vám táto nehnuteľnosť prípadne alebo nadobudnete iný majetok. V dohode je dobré uviesť aké investície išlo, v akej hodnote, akým spôsobom a kedy dôjde k vysporiadaniu. Predpokladám, že máte predstavu, čo chcete s touto investíciou robiť, ako by to mohlo byť v budúcnosti upravené.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):