Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, svokra nám cez darovaciu listinu darovala dom. Sme tam 4 spoluvlastníci ja, manžel, manželov brat a manželova sestra. Svokra si nechala len právo dožitia a švagriná nechce do domu vrážať peniaze na opravy a potrebné veci, ale nechce tu ani bývať. Podiel si nechala prepísať s tým, že ak by nemala v budúcnosti kde bývať tak sa vráti tu. Chcela by som sa opýtať či sa dá nejako ubrániť tomu, aby od nás vymáhala za svoj podiel peniaze, ak neinvestuje do opráv, či ju to nezbavuje práva na vyplatenie. S manželom sme si svoju polovicu opravili, investovali sme do základov aj interiéru.V dome sú dve bytové jednotky, jednu užívame s manželom a dcérou a druhú svokra so švagrinou. Ďakujeme za odpoveď.
Dobrý deň, pokiaľ ide o investovanie do domu v podielovom spoluvlastníctve, je potrebné si uvedomiť, že tým zhodnotíte aj podiel ostatných spoluvlastníkov (teda aj švagrinej). Je však potrebné rozlišovať, či slo i investície nevyhnutné (napríklad oprava strechy, výmena zatekajúcich okien) alebo o opravu nie nevyhnutnú - bežnú (napríklad maľovanie stien, výmena podlahy kvôli lepšiemu pohodliu a iné). A tiež či išlo o rekonštrukciu so súhlasom alebo bez súhlasu spoluvlastníka. Tu plynie premlčanie nároku na zhodnotenie nehnuteľnosti rozdielne.
Najlepšie je mať dohodu so švagrinou o tom, ako sa vysporiadate v prípade, ak by chcela svoj podiel vyplatiť. Ak by však odmietala dohodu a išlo by o bežné úpravy nehnuteľnosti, Váš nárok na vydanie obohatenia začína plynúť pri zrušení spoluvlastníctva. Ak by však šlo o nevyhnutné opravy, Váš nárok začína plynúť od toho, kedy boli peniaze na opravu vynaložené.
Dávajte si preto veľký pozor, aby sa nestalo, že sa svojho nároku nedomôžete.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Dobry den, moj otec vlastni budovu v ktorej mam ja zaujem prevadzkovat wellness. Avsak mam aj brata, ktory je taky aky je, preto sa chcem spytat, co mam robit, aby som nestratil investicie, ktore vlozim do otcovej budovy, aj nastane situacia, ze otec zomrie a brat si bude narokovat polovicu z tej budovy v ramci dedičskeho konania. Dakujem za odpoved.
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22. 10. 2016)
Dobrý deň, Vaše obavy sú opodstatnené. Naozaj by takáto situácia mohla nastať. Odporúčam Vám preto spísať s otcom dohodu, v ktorej sa dohodnete na spôsobe vysporiadania tejto investície. Pozor však na toto: nemôžete sa dohodnúť, že pre prípad smrti otca Vám táto nehnuteľnosť prípadne alebo nadobudnete iný majetok. V dohode je dobré uviesť aké investície išlo, v akej hodnote, akým spôsobom a kedy dôjde k vysporiadaniu. Predpokladám, že máte predstavu, čo chcete s touto investíciou robiť, ako by to mohlo byť v budúcnosti upravené.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):