Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Poplatok v konaní o vysporiadanie spoluvlastníctva

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadne vysporiadania spoluvlastníctva. Mama a jej 2 sestry zdedili po smrti matky rodinný dom s pozemkom. Pričom už pri dedičskom konaní jedna zo sestier robila problémy a prieťahy. Doniesla ohodnotenie súdno-znalecký posudok domu a pozemku na cenu, za ktorú by sa táto nehnuteľnosť predala za pár hodín po zverejnení v realitnej kancelárii. Tak na radu notárky si dali vyhotoviť aj ďalšie 2 sestry znalecké ohodnotenia. Po ťažkopádnej dohode sa dedičské konanie uzavrelo s tým že cena za nehnuteľnosť sa určila ako aritmetický priemer týchto 3 posudkov a rovnako bolo napísané že sa bude hľadať kupec a v prípade, že sa kupec nájde sa nehnuteľnosť predá. Tak sa aj stalo našiel sa kupec ale jedna zo sestier odmietla podpísať kúpno-predajnú zmluvu. Chceme dať na súd žalobu o vysporiadanie spoluvlastníckeho podielu a chcem sa Vás opýtať aké finančné zábezpeky vyžaduje súd pri podaní tejto žaloby. Je to nejaké percento zo sumy nehnuteľnosti alebo ako to je?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 7. 2015

Postavenie domu na pozemku vo vlastníctve jednej osoby

Dobry deň. S priatelom zijem 9 rokov dostala som pozemok od mojej mamy, kde prave zaciname stavat dom. Najskor postavime hrubu stavbu, ktoru platim ja a potom budeme brat spolocne uver na dorobenie. Vsetko je pisane na mna a neviem, ci existuje nejaka zmluva, aby sa aj priatel nebal do toho investovat, ale zaroven nechcem, aby som prisla o ten pozemok, keby sa nahodou nieco medzi nami stalo alebo ho mala vyplacat este aj z toho co som ja dostala. Da sa to nejak riešit zmluva o vlastnictve domu ale nie pozemku? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 8. 2015

Vysporiadanie spoločných úspor v manželstve

Chcela by som aby som sa mohla podiellat na zivotnej urovni svojho manzela, ktory si uziva nase spolocne uspory 30 rocneho manzelstva Polovicu mi vraj da ked sa s nim rozvediem. Ja sa rozvadzat nechcem a on ma tymto drzi v sachu nakolko ma 2x vacsi prijem a starame ss este o dve deti, ktore s nami ziju v spolocnej domacnosti. Mesacne miniem na chod domacnosti celu vyplatu cca 450 € pricom jeho prijem je cca 500 € + invalidny dochodok 480 €. Do rodiny prispeje len do vysky mojho prijmu s tym ze na inv. dochodok nemam narok. Na ucte minie uspory, z ktorych cerpa, kedy sa mu zachce, pricom ja zijem od vyplate k vyplate. Ucet je zalozeny na jeho meno a ja mam disponibilne pravo. Ako mam postupovat, ked si chcem uplatnit narok na polovicu uspor bez rozvodoveho konania? Existuje nejaky zakon, ktory bu ma opravnoval uzivat spolocne uspory ako moj manzel? Je povinny na moje poziadanie previest na moj ucet ziadanu polovicu? Ako postupovat, ak tak nechce urobit?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 16. 8. 2015

Krádež veci zo spoločnej nehnuteľnosti

Dobrý deń, s manželom som v rozvodovom konaní. Vlastníme spoločne dom - novostavbu, ktorý nie je dokončený ani skolaudovaný. Manžel býva u rodičov. Začal dávať svojmu otcovi kľúče od nášho domu. Jeho otec už zobral zváračku a kompresor. Tieto veci sme kúpili počas manželstva. Prosím , poradte mi co mám robiť. Mám ísť na políciu a nahlásiť krádež? Ďakujem za odpoveď...

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 2. 9. 2015

Byt prikázaný do vlastníctva

Dobry den, chcem sa opytat ako postupovat...Rozsudkom mi bol prikazaný do vlastnictva byt s povinnostou vyplatenia exmanzela. Aky je najvhodnejsi sposob na vyplatenie, aby nedoslo k nejakemu zahmlievaniu z jeho strany o vyplateni.... A ako dalej postupovat s prepisom bytu na katastri na seba. Sudkyna sa na pojednavani vyjadrila v tom zmysle, ze navrh na vklad musi povolit sud a tak neviem ako si to mam vysvetlit.... dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 9. 2015

Stavba domu na manželovom pozemku

Dobre rano. Manžel ma pozemok, ktorý nadobudol este pred svadbou. Ideme stavať rodiny dom spoločne na jeho pozemku. Spísali sme nájomnú zmluvu na pozemok lebo na úradoch nam povedali, ze stavebné povolenie by dostal len on a tak isto chceme brať úver. Nájomná zmluva je na dobu neurčitú, ale piše sa tu, ze mi kedykoľvek môže vypovedať skončenie nájmu. Na hrubú stavbu nam chcú prispieť moji rodičia v hodnote 25000€. Ako by sa delil majetok v prípade rozvodu? Mam s ním spísať nejaku zmluvu? Poraďte . Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 9. 2015

Zrušenie podielového spoluvlastníctva manželov

Dobrý deň. Vlastníme s manželom byt, každý polovicu. Byt sme kupovali pomocou hypotekárneho úveru + úveru na bývanie. Po rozvode by som chcela v byte zostať bývať s našim dieťaťom - manžel si byt nebude môcť dovoliť, neutiahne ho z platu. Chcem sa spýtať aké budem mať možnosti v prípade, že sa nebude chcieť odsťahovať. V byte má trvalý pobyt. Trhová cena bytu je cca 65,000, nesplatená istina na hypo je 48,000. Ak podám návrh na zrušenie podielového vlastníctva, bude sa na tom pojednávaní riešiť aj jeho podiel na úveroch, ktorými sme byt kupovali? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 31. 7. 2015

Súhlas manžela s úverom

Dobry den, chcela by som sa opytat, vzala som si uver bez suhlasu manzela vo vyske 2100 eur, do vysky 3000 eur mi bolo povedane, ze to moze byt bez suhlasu manzela, v pripade nesplacania dlhu, mozu vyzvat na splacanie aj manzela? Pripadne, ak sa rozvedieme, zahrna sa takyto uver do rozdelenia majetku, teda mozu prejst zavazky aj na neho? dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 7. 2015

Zdedený dom počas manželstva

Dobrý deň. Manžel zdedil byt po rodičoch. Jeho mama ešte žije, ale podpísala mu plnú moc.. teraz ma núti, aby sme sa presťahovali do zdedeného bytu a náš byt, ktorý patrí nám obom chce predať. tvrdí mi, že na zdedený byt, ktorý je síce písaný na jeho meno, mám rovnaký nárok aj ja, kedže ho zdedil počas nášho manželstva, je to pravda?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 7. 2015

Dá sa zistiť, kde všade má manžel dlhy?

Dobry den. Prosim vas. Vcera som sa dozvedela ze manzel ma nejake dlhy v nebankovkach. Prosim vas ako sa to tyka mna, kedze som nezamestnana? A este prosim vas, aka je moznost zistit, kde vsade a v akej vyske su tieto dlhy? dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 7. 2015

< 1 38 39 40 41 42 43 44 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.