Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Zrieknutie sa práva na byt

Dobrý deň, Manželka sa so mnou rozviedla nakoľko som už dlhé roky v zahraničí, kde pracujem a financuje spoločnú hypotéku. Odsťahovala sa k priateľovi a chce sa zrieknuť práva na byt a taktiež hypotéky. Skrátka chce mimosúdne spísať dohodu o zrieknuti sa bezpodieloveho vlastníctva. Ja chcem tento byt aj naďalej financovať a užívať. Chcem sa spýtať, ako by som mal postupovať pri spísani tejto dohody. Je mi zrejmé, že ju musíme obaja podpísať pred notárom. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 9. 2015

Závet na majetok v BSM

Môžem napísať závet, ak dom je v bezpodielovom vlastníctve a svoju časť chcem ponechať dcére? Závet musí byť spísaný pred notárom?Svedkovia musia mať overené podpisy? Aká je suma za uloženie závetu u notára?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 9. 2015

BSM a byt v dražbe

dobry den, chcela by som sa spytat, ci mozem podat bsm po rozvode na byt, ked je v drazbe.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 9. 2015

Jeden zo spoluvlastníkov nesúhlasí s odpredajom

Vedla mojej zahrady sa taha 45 m pasik pôdy, ktora patri 8 surdencom. neni po smrti rodicov vysporiadany. 7 som vyplatila a co mam robit ked ôsmy surodenec sa nechce nijako so mnou dohodnut? O ten kusok pody, ktora prilieha k zahrade sa aj staram. Dakujem!

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 9. 2015

Dlhy manžela a družstevný byt

Dobry den. Prosim o radu. Manzel vzal pozicku od nebankovky v sume 1400 eur bez mojho vedomia a suhlasu, nedokaze to splatit a dlh narasta a holduje alkoholu, kazdy vecer je opity. Mam vedomie , ze vzal este jednu pozicku z nebankovky tiez bez mojho suhlasu a vedomia, prisla som na to az podla listu, ktory prisiel domov, islo o vymahanie pohladavky v sume 3000 eur, neviem ale v akom je to stave, neda sa s manzelom o veci rozpravat a tusim, ze klame. Asi pred tromi rokmi ma pristavil manzelov kamarat s tym, ze manzel mu je dlzny 3 000 eur. Manzel nijako nepreukazal pouzitie tychto penazi pre rodinu. Byvame v druzstevnom byte, najomna zmluva zatvorena pred manzelstvom na moje meno. Prosim Vas ako mam zabranit a nebat sa, ze manzelove dlhy raz nebudem musiet splacat. Zarabam 400 eur, mame jedno dieta a aj to zadlzuje. Ak treba urobit nejaky pravny ukon, prosim Vas, co k tomu treba?

Este som zabudla poznamenat, ze byt dodnes nemam v osobnom vlastnictve, bojim sa, ze by som sa raz musela s manzelom on delit, ked vidim ako sa chova. Prosim poradte mi, co mam robit. Vopred Vam dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 9. 2015

Vysporiadanie majetku patriaceho len jednému z manželov

Dobrý deň, pred manželstvom som nadobudla do vlastníctva 2 byty kúpou a jeden rodinný dom som dostala darom, následne som sa vydala a bývam s manželom v mojom RD. Ako je to s vysporiadaním tohto majetku v prípade rozvodu alebo mojej smrti? Kedže manžel má z prvého manželstva dieťa, ako je to s vysporiadaním v prípade jeho smrti? Má jeho dieťa nárok na daný majetok? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 9. 2015

Ochrana nasporených peňazí

Dobrý den, ako si uchranit nasporene peniaze pred manzelom v prípade bliziaceho sa rozvodu. Nasporene peniaze sme si podelili, on svoje minul, ja mam na ucte, ale pri rozvode bude mat pravo na plovicu este z mojich?? Mama mi chce darovat svoje financne prostriedky, ktoré ma na ucte, v prípade, ze by sa nieco stalo, ale nechcem aby to prevadzala na moj ucet, ale aby mi radsej darovala svoj ucet. Ako a koho navstivit, aby sme to poriesili? Staci ak spíseme dajakú zmluvu o vlastníctve uctu ale, aby zasa moj este manzel nemal na tieto peniaze právo?? dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 9. 2015

Nárok na časť domu

V pripade, ak moj manzel kupil dom pred svadbou (dom je pisany len na neho), nasledovala hned svadba a nasledne sme si poriadili uver, ktorym sme vyplatili cast sumy pozicanej na kupu domu a za zvysok sme dom poprerabali a zariadili. Uver sme platili spolocne. Mam narok po rozvode na cas domu ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 9. 2015

Nesúhlas s opravou domu v spoluvlastníctve

Dowry den, zdedelila som po otcovi 1/4 rodicovskeho domu. V ramci tohto domu, otec obyval jednu samostatnú izbu. V dome býva teraz jeho matka a sestra - obe majú 1/4 podiel a 1/4 má ešte otcov brat, ktorý v dome nebýva. Otcova mama práve prepísala svoj podiel na otcovu sestru, ktorá bude mat polovicu domu a chce si dom opraviť. Viem, že ako spolupodielnik mám svoje povinnosti, na úrade platím svoju časť dane z nehnuteľnosti. Zaujíma ma, či ma teta musí vyplatiť alebo si môže robiť z domom čo chce a ja sa budem musieť podieľať finančne na oprave, s ktorou nesúhlasím napriek tomu, že tam nebývame? Predpokladám, že chce ísť druhou cestou, lebo o ničom nekomunikuje, začala s opravami a žiada, aby som sa finančne podielala. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 9. 2015

Väčšinový podiel na nehnuteľnosti a práva

V podielovom spoluvlastníctve nehnuteľnosti, vlastním viac ako 52 %, aké mám práva ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 2. 9. 2015

< 1 33 34 35 36 37 38 39 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.