Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, S priateľkou sme si zadovážili byt s tým, že drvivá väčšina bola financovaná cez hypotekárny úver, ktorý som si bral len ja, keďže ona v danom čase nemohla (materská dovolenka). Jej vklad pri kúpe bol cca 1% sumy. Avšak vlastníkmi bytu sme obaja v podieloch 1/2 a 1/2. Ona sa však nestala spoludlžníkom, no investovala zo svojich úspor do zariadenia bytu. Ako postupovať s majetkovým vysporiadaním v prípade rozchodu a následnom predaji nehnuteľnosti? Na čo má kto právo? Ďakujem.
Odpovedané dňa: 25. 8. 2015
Dobrý deň, svokra nám cez darovaciu listinu darovala dom. Sme tam 4 spoluvlastníci ja, manžel, manželov brat a manželova sestra. Svokra si nechala len právo dožitia a švagriná nechce do domu vrážať peniaze na opravy a potrebné veci, ale nechce tu ani bývať. Podiel si nechala prepísať s tým, že ak by nemala v budúcnosti kde bývať tak sa vráti tu. Chcela by som sa opýtať či sa dá nejako ubrániť tomu, aby od nás vymáhala za svoj podiel peniaze, ak neinvestuje do opráv, či ju to nezbavuje práva na vyplatenie. S manželom sme si svoju polovicu opravili, investovali sme do základov aj interiéru.V dome sú dve bytové jednotky, jednu užívame s manželom a dcérou a druhú svokra so švagrinou. Ďakujeme za odpoveď.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, kúpila som dom na hypotéku. Som teda vlastníčka. Chcela by som polovicu prepísať na priateľa ( buď darovacou alebo kúpnopredajnou zmluvou). Existuje táto možnosť, keď banka je ako ťarcha na liste vlastníctva . Ďakujem.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobrý deň, mám otázku ohladne vyporiadania podielového spoluvlastníctva nehnuteľnosti získanej dedením. Moja matka si s otčimom postavili dom na pozemku, ktorý moja matka získala darovaním, resp. dedením po smrti svojho otca. Tento pozemok nepatril do BSM matky a otčima a je na samostatnom LV. Na tejto parcele je postavený dom, ktorý je na inom LV a patril do BSM matky a otčima. Po smrti otčima matka získala svoju polovicu domu a druhá polovica domu sa dedením rozdelila medzi matku a otčimovu dcéru z prvého manželstva - takže matke patria 3/4 domu a otčimovej dcére 1/4 domu. Otčimova dcéra chce od matky, aby jej vyplatila 1/4 zo znaleckého posudku, ktorý má ale vyše 10 rokov a nezodpovedá aktuálnej trhovej hodnote domu. V opačnom prípade sa vyhráža súdom. V dome býva matka a ja (jej jediný potomok), otčimova dcéra tu nikdy nebývala ani dom nijakým spôsobom neužíva. Otázka znie: Ak matka nie je ochotná vyplatiť podľa nej neprimeranú cenu za 1/4 podiel otčimovej dcéry a ona dá na súd podnet na rozdelenie podielového spoluvlastníctva, aké sú scenáre verdiktu súdu ? Ak súd dá vyhotoviť nový znalecký posudok a cena stále nebude zodpovedať trhovej cene berúc do úvahy ceny ponúkaných nehnuteľností v našej obci, môže matka odmietnuť vyplatenie otčimovej dcéry s tým, že za takú cenu nemá záujem odkúpiť jej podiel a tým pádom ani nemá záujem ponechať si svoj podiel? Mala by mať túto možnosť, ale čo v tomto prípade keď pozemok, na ktorom stojí dom patrí matke v 100% podiele a nie je predmetom žiadneho sporu? Môže a dá súd vykonať dražbu domu aj takomto prípade - že by sa dražil dom stojaci na takpovediac "cudzom pozemku" ? Alebo sa môže stať, že súd napriek nezáujmu matky priklepne dom matke a nariadi exekútorovi, aby jej napr. siahol na bankový účet aby vyplatil otčimovej dcére jej podiel ktorý sa stanoví znaleckým posudkom, resp. jej na mesačnej báze strhával z účtu peniaze ? Vopred ďakujem za odpoved. S pozdravom.
Odpovedané dňa: 24. 8. 2015
Dobrý deň. Bývame rodičovskom dome. Po smrti manželovej mamy sú 4 dedičia, pričom manžel tu má len 2/10 čiastku. Ešte nie je ani rok po dedičskom konaní. My robíme všetko preto, aby sme odišli odtiaľto. Súrodenci veľmi tlačia na nás. Dali ponuku do prvého septembra, potom že idú dať dom do prenájmu alebo na predaj. My tu máme len trvalý pobyt. Mám obavy, že nám sa nepodarí vysťahovať do septembra. Čo máme robiť . Komunikácia s nima je nulová . . . samé hádky . Ďakujem za odpoveď.
Odpovedané dňa: 31. 8. 2015
Dobry den, spolu s ex priatelkou sme si kupili byt na hypoteku, na ktorej sme obaja spoludlznici. Rozisli sme sa a chceme vyriesit spoluvlastnicke podiely na byte (1/2 a 1/2). Vychadzame v dobrom a nerobime si ziadne problemy, tak sme sa rozhodli uzavriet dohodu a zruseni a vyporiadani spoluvlastnickeho podielu. Kedze som vsetky platby suvisiace s bytom vykonaval ja, tak nechce odomna ziadne financne prostriedky, a preto sa pytam, ci je mozne do tejto dohody uviest, ze vyporiadanie bude bez financnej a inej kompenzacie. Dakujem
Odpovedané dňa: 13. 8. 2015
Dobrý deň, s bývalým priateľom si budeme vysporiadavať byť, kde on má 2/3 a ja 1/3. On vkladal nejakú hotovosť a úver sme si brali na polovicu. Chcela som sa len opýtať, keď je postup na vysporiadanie takýto: že sa určí hodnota bytu (a teda aj 1/3 bytu) a zároveň sa zistí zostatková hodnota istiny úveru (1/2 - ktorá patrí mne). Tieto dve sumy sa odpočítajú a tento rozdiel bude suma ktorá by sa mi mala vyplatiť. Nie je mi len jasné, odratáva sa tá jedna tretina z hodnoty bytu mínus polovica úveru? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Odpovedané dňa: 7. 8. 2015
Dobrý deň. Kupil som rodinny dom za 16800€. Polovicu celeho majetku som napisal na priatelku (ze pokial budeme spolu) . Priatelka mi pri prepise dala 100€. Hovorila, ze az budem chciet spat svoju polovicu, nebude robit ziadne problemy. Dnes uz spolu nezijeme, nerozumieme si. Ja tu mam trvalý pobyt, platim elektrinu, plyn, internet + tv. Staram sa o dom a pozemok. Expriatelka nijako neprispela na kupu domu. Financne vsetko platim ja. Ked som ju poziadal, aby mi vratila moju polovicu ako slubila, tak nechce to spravit zadarmo, chce z toho nejaky financny podiel. Je mozne expriatelke zrusit spoluvlastnictvo? Dakujem za odpoved
Odpovedané dňa: 6. 8. 2015
Dobrý den, tri sestry sme spoluvlastníčkami rodičovského domu. Jedna sestra vlastní 1/2, druhá 1/6 a ja 2/6. Tá, čo vlastní 1/2 tam aj býva. Ja tam mám prechodný pobyt. Obe sestry som písomne oslovila, že mám záujem odkúpiť ich podiely. Ani jedna mi neodpovedala, až som na katastri zistila, že tá, čo vlastní 1/6, darovala svoj podiel tej, čo vlastní 1/2. Všetko urobili bez môjho vedomia a súhlasu. Moja otázka znie: Nemala sestra aj mne, nielen jednej ponúknuť svoj podiel pomerne podľa veľkosti podielov, keď sme všetky tri blízke osoby a dve sme mali záujem o odkúpenie jej podielu?
Odpovedané dňa: 5. 8. 2015
Dobry den.Mam taku otazku...mame spolu s priatelom byt a spolocnu hypoteku, obaja sme vlastnikmi bytu. Po nezhodach sa chcem s nim rozist a chcela som, aby sa byt skusil predat, aj ked je na hypoteku alebo sa prepisal na neho a tym by som sa bytu vzdala pretoze z mojho platu by som vsetko nemohla vyplatit. On vsak nereaguje.. tym som nutena byvat s nim nasilu. Co mam robit v takomto pripade? da sa byt predat, aj ked je na hypoteku a on s tym nesuhlasi? Ma sa to dat na sud? Ja s nim nechcem byvat a chcem odist s cistym svedomim, ze uz nie som majitelkou bytu. ako mam postupovat a na koho sa obratit? Da sa to riesit bez neho? Dat to na sud? Poradte mi som zufala. Dakujem
Odpovedané dňa: 6. 8. 2015
Vaša správa bola úspešne odoslaná!
JUDr. Milan Ficek, advokát.