Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Prevod podielu spoločného majetku v BSM na deti

Dobry den, Chcela by som poradit ohladom BSM. Kedze v BSM nie je mozne previest majetok na manzelku bez suhlasu sudu, je mozne po vyplateni exekucie previest manzelov podiel na deti? Akou formou by to bolo najefektivnejsie? Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 3. 2015

Darovanie časti zdedeného domu

dobry den, chcela by som sa opytat. dedenim pred 7 rokmi zdedlil oco, starka a ujo po 1/3 z domu po starkom a starka zdedila zahrady 1/2 a bratia zdedili po 1/4. Ujo sa nestara o starku, ani o nehnutelnost, nema zaujem vyplatit sumu, ktoru od neho ziadame. Starka sa rozhodla dat ocovi svoju ciastku. Potrebujeme poradit, darovacia zmluva sa da ujom napadnut. Preto hladame inu moznost. Mohlo by sa kupnou zmluvou- aka cena by tam mala akoze byt na dokladoch ( a ci by mohol napadnut kupnu zmluvu, keby starka nahodou zomrie). Dan z prijmu by platit nemala, ked je viac ako 5 rokov zdedena nehnutelnost. Alebo je moznost oboznamit ho, ze by sme chceli predat dom a ked sa do 60 dni neozve, tak mame pravo predat zaujemcovi nehnutelnost? Ak sa nahodou ozve, ze s tym nesuhlasi, tak co potom? Ale podmienky zadavame my, ked to chceme predat. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 3. 2015

Darovanie nehnuteľností manželke

Môže bezdetný manžel previesť darovacou zmluvou svoje nehnuteľnosti manželke, ( ktorá má deti z prvého manželstva, ale neboli týmto manželom osvojené). Ide o to, že manželia sú vo vysokom veku a práve táto manželka má zdravotné problémy. Ak by zomrela skôr ako manžel, jej deti by nič nezdedili. Je to možné urobiť darovacou zmluvou?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 4. 2015

Skolaudovanie domu ešte pred sobášom

Za slobodna som si kupila pozemok, na ktorom som zacala stavat rodinny dom. Potom som si zobrala hypoteku a moj priatel sa stal spoludlznikom. DOM bol skolaudovany este pred uzavretim manzelstva a na liste vlastnictva som len ja. Ma manzel pri rozvode narok na polovicu domu? Alebo tento nepodlieha vysporiadaniu nakolko som ho nadobudla pred manzelstvom? A ako sa vysporiada zostatok uveru. Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 4. 2015

Právo žiadať polovicu z nehnuteľnosti po rozvode

Dobry Den,mam na vas otazku tykajucu sa vysporiadania majetku po 6 rokoch po rozvode. Ako pisem rozviedli sme sa pred 6-timi rokmi, ja som byt opustil, nasiel som si druhe byvanie, exmanzelka mi pomohla zobrat hypouver na garzonku, v ktorej byvam, ale problem je v tom, ze z bytu ma nevyplatila a aj ten hypouver platim ja, napiste mi prosim ci mam este pravo od exmanzelky ziadat polovicu z nehnutelnosti, ktoru sme nadobudli pocas manzelstva. za odpoved vopred dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 3. 2015

Vyhodenie manžela z bytu

Dobry deň Sme bezpodieloví vlastníci nehnuteľnosti ktorú sme nadobudli počas manželstva. Manzel si však našiel inú ženu, s ktorou má i dieťa už 17-ročné. Fungujú ako rodina, no stale má v našom byte svoje veci, svoju pracovňu a zdržiava sa tu dennodenne. Samozrejme mne to prekáža a neviem to celkom pochopiť, prečo sa neodsťahuje. Spolu máme dve už dospelé deti, z toho jedno býva s nami. Nie sme rozvedení. Najom platí. Chcem, aby sa zbalil a odišiel. Z morálneho hľadiska určite. Nie je s ním normálna reč. Poraďte mi, prosím čo mám robiť. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 4. 2015

Premlčanie vlastníckeho práva

Dobrý Deň. V skratke svokor po dedičskom konaní po svojom otcovi a nedohodnutì sa s bratom o užívaní parciel stal rozhodnutím súdu 1/3 spoluvlastníkom pozemku. Súdne rozhodnutie je z roku 1993. (ale pravdepodobne toto rozhodnutie súdu nebolo zanesené do katastra) ,bteraz sa obnovilo dedičske konanie po jeho matke ohladom iných nesúvisiacich pozemkov a pri tejto príležitosti sme zistili že na jednej z uvedenych parciel, o ktorých bol súd (číslo je na súdnom rozhodnutí) ktora je v intravilane, sú fyzicky postavené dva rodinné domy. Následným vypisom z katastra sme zistili, že pôvodná parcela je rozdelená na dve časti a vlastnici (nie blízke osoby, predtým nedošlo k ponuknutiu predkupneho práva svokrovi) su na tej povodnej teraz uz rozdelenej parcele zapísane ako jediný vlastníci 1/1. Nadobudnutie kupna zmluva z roku 2008. Takže predpokladame, že svokrov brat predal ako 2/3 vlastnìk pozemok (nedošlo k žiadnemu majetkovemu vyrovnaniu pripadne zámeny iných parciel medzi nimi). Je vobec možné legálne to urobiť ? Otázka znie, kedže to chce svokor teraz riešiť (je nám jasné, že to pojde iba súdnou cestou a bude to zdlhavé) či sa vzťahuje na to nejaká premlčacia doba (je pravda, že sme sa o to nestarali dlhú dobu) a váš názor či máme šancu na súde o nejakú finančnú náhradu. (terajšia hodnota tých pozemkov je dosť vysoká) P.s.píšem obšírne, ale snažím sa o komplexnú informáciu.Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2015

Kto je účastníkom konania o zrušenie podielového spoluvlastníctva?

Dobrý deň, je možné požiadať súd o zrušenie podielového vlastníctva tak, aby tretí z podielnikov nebol účastný konania? Ide o plnoleté ale nezaopatrené dieťa a toto bude nehnuteľnosť užívať aj naďalej po zrušení spoluvlastníctva spolu s jedným s podielnikov. Jeho práva na 1/3 podiel ostanú nezmenené. Z dôvodu konfliktov v rodine chce ostať nestranné. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 3. 2015

Byt v bytovom družstve

Dobrý deň, exmanželka bola členkou bytového družstva pred vznikom manželstva. Počas trvania manželstva bol byt zo spoločných financií odkúpený do vlastníctva, pričom ako vlastník bola zapísaná iba moja exmanželka. Neskôr sme byt predali a postavili sme rodinný dom. Po rozvode moja manželka žiada v rámci vysporiadania BSM započítať vo svoj prospech celú hodnotu bytu, pričom argumentuje zák. 182/1993 a tiež rozsudkom NS 3Cdo 291/2006. Z celej situácie som totálne zmätený, nakoľko po naštudovaní všetkých podkladov k BSM som bol utvrdený v tom, že všetok majetok nadobudnutý počas trvania manželstva a zo spoločných finančných prostriedkov spadá do BSM. Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2015

Môže banka žiadať zrušiť BSM?

Dobrý deň, ďakujem za Vašu radu, ohľadne BSM. Nevieme si zobrať s manželom hypotekárny úver, kvôli jeho vysokému veku. Podľa prepočtu banky môžu brať do úvahy len môj vek a príjem, ktorý je dostačujúci. Povedali nám ale, že potrebujú BSM zrušené súdom. Nestačí len súhlas manžela alebo dohoda na notárskom úrade? Na kúpu potrebujeme ani nie polovicu ceny domu. Ďakujem za Váš čas a ochotu pomôcť. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 3. 2015

< 1 38 54 55 56 57 58 59 60 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.