Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Nevysporiadanie sa k hnuteľným veciam do 3 rokov

Ako popstupovať pri BSM vysporiadanej dohodou z dňa 12.11. 1996, ak si bývaly manžel začne uplatňovať nárok na vydanie hnuteľného majetku po 20 rokoch na súde. Predmety, ktoré žiada neboli uvedené v DOHODE o vyporiadani BSM v r. 1996.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2015

Manželka nechce platiť pôžičku

Dobry den chcem sa spytať či manželka bude mať narok na polku domu po rozvode ked nechce dalej plaťiť požičku ktoru sme si spolu zobrali ohladom domu..Dakujem za odpoved dopredu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 3. 2015

Čiastočne vysporiadanie BSM, áno alebo nie?

Dobrý deň, v jednej odpovedi pre čiastočné vysporiadanie BSM dávate doslovne takéto stanovisko: Pre platnosť dohody je tiež nevyhnutné, aby sa týkala všetkého majetku tvoriaceho bezpodielové spoluvlastníctvo. V zmysle § 149 ods. 1 OZ sa vyporiadanie musí vykonať podľa zásad uvedených v ustanovení § 150 OZ. Dohoda iba o časti bezpodielového spoluvlastníctva by následne pri súdnom vyporiadaní znemožnila komplexne usporiadať majetkové vzťahy medzi manželmi so zreteľom na všetky hľadiská obsiahnuté v týchto zásadách. Cieľom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov je vyporiadanie ich spoločného majetku (vecí), ktoré podľa § 143 OZ patrili do bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva. Podľa § 149 OZ existujú tri spôsoby vyporiadania, a to dohodou, súdnym rozhodnutím alebo uplynutím doby. Zákon preferuje dohodu, pre ktorú, pokiaľ jej predmetom nie sú nehnuteľnosti, nie je ustanovená žiadna forma. Dohoda môže byť uzavretá písomne, ústne i mlčky, resp. konkludentným činom. Svojou povahou je však právnym úkonom, a preto sa na ňu vzťahujú ustanovenia § 34 až 50 OZ. Pre platnosť dohody je tiež nevyhnutné, aby sa týkala všetkého majetku tvoriaceho bezpodielové spoluvlastníctvo. V zmysle § 149 ods. 1 OZ sa vyporiadanie musí vykonať podľa zásad uvedených v ustanovení § 150 OZ. Dohoda iba o časti bezpodielového spoluvlastníctva by následne pri súdnom vyporiadaní znemožnila komplexne usporiadať majetkové vzťahy medzi manželmi so zreteľom na všetky hľadiská obsiahnuté v týchto zásadách. V druhom stanovisku j však toto diametrálne odlišné a to: Dobrý deň, čiastočné vyporiadanie BSM je možné a nerobí zmluvu neplatnou. S prehĺbením dispozitívneho charakteru noriem upravujúcich spoločné imanie (BSM) sa presadil názor, že manželia nemusia pre vyporiadanie spoločného majetku zvoliť jediný spôsob, ale môžu rôzne spôsoby kumulovať; o časti majetku uzavrú dohodu, časť urobia predmetom konania o vyporiadanie a zvyšok bude vyrovnaný na základe právnej domnienky. Nemožno im preto vnucovať určitý spôsob vyrovnania; preto ak podajú návrh na vyporiadanie len časti spoločného majetku, je súd týmto rozsahom viazaný (viazaný však nie je navrhnutým spôsobom vyporiadania). Súd tak môže do vyporiadania zahrnúť len ten majetok, ktorý účastníci výslovne urobili predmetom vyporiadania; to platí aj pre zápočty toho, čo bolo vynaložené zo spoločného majetku na výlučnej majetky manželov a naopak. (Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1112/2006)

 

Tak ako to teda je? Mám takéto trampoty, že sa vieme dohodnúť na časti vecí /podstatné veci ako nehnuteľnosť úver na nehnuteľnosť zo štátneho fondu rozvoja bývania rozdelenie a hodnota hnuteľných vecí /autá, nábytok elektrospotrebiče a pod. časť vecí by bolo potrebné rozhodnúť súdom /pôžička rodičov jedného z manželov na stavbu dom, rozdielne výšky platených životných poistiek a tým aj rozdielna poistná suma a naakumulovaná suma, a samozrejme aj poistná suma, ktorá má byť vyplácaná ďaleko po rozvode manželstva./ pričom poplatky sa odvíjajú od hodnoty sporu tak na čo platiť za veci, o ktorých sa vieme dohodnúť? Ďakujem a odpoveď. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 12. 3. 2015

Platenie nákladov na byt v BSM

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, podala som žiadosť o rozvod, kde pojednávanie bude najskôr asi júni, zaujíma ma ako to bude s vysporiadaním majetku ( teda bytu), ktorý sme spoločne nadobudli počas manželstva, ak sa manžel odsťahuje v apríli a nebude platiť žiadne výdavky spojené byvanim v tomto byte. Bude platiť len polovicu úveru. Všetko ostatné budem platiť ja. Máme dve deti. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 3. 2015

Zabránenie vstupu do domu spoluvlastníkovi

Dobry den, ak som vacsinovy spoluvlastnik rodinneho domu (9\13), mozem nejakou cestou zabranit vsupu druheho spoluvlastnika do domu v tom pripade, ak je na sude podany navrh na vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2015

Zrieknutie sa nároku na byt

Dobrý deň.Chcem sa spýtať, či je možné aby sa manželka zriekla nároku na byt v prospech manžela pokiaľ sú stále manželia.Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 3. 2015

Investície do stavby domu na vlastnom pozemku

Dobrý deň, s manželom sme bezdetní a mame postavený RD, ktorý stojí na pozemku, ktorého som vlastníčkou iba ja, získala som ho darom od rodičov. Ešte pred uzatvorením manželstva som vlastnila byt, ktorý som počas manželstva predala a peniaze investovala do výstavby RD, tak isto som ešte ako slobodná mala založené stavebné sporenie, z ktorého financie som tiež investovala do RD. Moji rodičia mi darovali financie darovacou zmluvou určené výlučne na výstavbu RD. Môj manžel mal pred začiatkom manželstva ušetrenú určitú hotovosť, ktorú investoval do výstavby. Chcela by som vedieť ako sa pri vysporiadaní majetku prihliada na tieto fakty? Ešte chcem podotknúť že 5 rokov po uzavretí manželstva sme žili u mojich rodičov a finančne sme im neprispievali, manžel v tom čase čo zarobil /až na nejaké základne výdavky/ tak si odložil a teraz sa tvári, že to všetko on vložil do domu. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 4. 2015

Odsťahovanie sa matky na východné Slovensko

Dobrý deň prajem z Bratislavy. Prosím Vás, som s manželkou krátko pred rozvodom (+ 1 dieťa, syn 10 rokov) a na takmer všetkom sa vieme dohodnúť. Problém je v tom, že ona chce ísť na východné slovensko a chce predať byt, ktorý máme na hypotéku. Ale ja tú hypotéku chcem platiť ďalej a chcem tu zostať bývať pretože pracujem v rakúsku ako skladník a potrebujem sa niekde na víkend vrátiť. Pomôžte mi prosím.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 3. 2015

Vysporiadanie zdedeného domu

Po smrti otca a matky sme so sestrou zdedili rodinný dom aj s pozemkom. Polovicu zdedila otcova sestra, ktorá zomrela bez dedičov v USA. My so sestrou sme zdedili každý 1/4 z druhej polovice celého majetku. Akým spôsobom dosiahneme vysporiadanie jej polovice majetku?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 4. 2015

Započítanie daru pri vysporiadaní spoluvlastníctva

Dobrý deň, počas manželstva som dostal finančný dar od starých rodičov, za čo sme kúpili a zrekonštruovali rodinný dom. Sme päť rokov rozvedený a už ako podielový vlastníci sme sa rozhodli nemovitosť predať. Mám právny nárok na odpočítanie výšky daru z exmanželkineho podielu, prípadne na celú nemovitosť? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 3. 2015

< 1 38 53 54 55 56 57 58 59 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.