Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Byt v bytovom družstve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 3. 2015

Otázka: Byt v bytovom družstve

Dobrý deň, exmanželka bola členkou bytového družstva pred vznikom manželstva. Počas trvania manželstva bol byt zo spoločných financií odkúpený do vlastníctva, pričom ako vlastník bola zapísaná iba moja exmanželka. Neskôr sme byt predali a postavili sme rodinný dom. Po rozvode moja manželka žiada v rámci vysporiadania BSM započítať vo svoj prospech celú hodnotu bytu, pričom argumentuje zák. 182/1993 a tiež rozsudkom NS 3Cdo 291/2006. Z celej situácie som totálne zmätený, nakoľko po naštudovaní všetkých podkladov k BSM som bol utvrdený v tom, že všetok majetok nadobudnutý počas trvania manželstva a zo spoločných finančných prostriedkov spadá do BSM. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Byt v bytovom družstve

Dobrý deň, rozhodnutie najvyššieho súdu, ktoré citujete vo svojej otázke je rozdielne od Vášho problému. Prípade, na ktorý sa odvoláva manželka, nadobudla vlastníčka členského podielu v bytovom družstve byt kúpnou zmluvou za prostriedky, ktoré patrili výlučne jej (pozrite 6 strana, druhý odsek). Vo Vašom prípade ste nadobuli byt z prostriedkov patriacich do BSM. Citované rozhodnutie Najvyššieho súdu SR teda je správne. Najvyšší súd SR sa však veľmi nezaoberal otázkou odkiaľ boli prostriedky (hoci je to v rozhodnutí spomenuté). Tiež je potrebné uviesť, že často sa stáva, že iný senát Najvyššieho súdu dospeje pri skutkovo totožnej veci k rozdielnym názorom. Toto rozhodnutie nie je stanoviskom Najvyššieho súdu a jeho rozhodnutie nie je pre Vás záväzné.

Môj názor je nasledovný:

Nakoľko manželka bola jediná členka družstva, má právo na odkúpenie bytu do výlučného vlastníctva (to je nepochybné). Ak sa však použili spoločné prostriedky (hoci len čiastočne) na nadobudnutie veci počas manželstva (je jedno či hnuteľnej alebo nehnuteľnej), tak vec patrí do BSM. Je však potrebné uviesť, že na odkúpenie bytu od družstva neboli použité iba finančné prostriedky (t.j. zostatková cena v hodnote niekoľkých desiatok tisíc korún) ale aj "členské práva k družstevnému bytu", ktoré mali určitú hodnotu. Manželka by teda pri nadobudnutí bytu do BSM (hoci napísaného na ňu) má právo požadovať nahradiť hodnotu členského podielu v čase, kedy sa tento členský podiel použil na nadobudnutie bytu. Hodnota členého podielu je približne rovnaká hodnote bytu v osobnom vlastníctve (nie je tam veľký rozdiel). To, či to bude mať pre Vás nejaký význam, závisí od toho, kedy došlo k odkúpeniu bytu do jej osobného vlastníctva a kedy došlo k jeho predaju. Čím viac času ubehlo od kúpy bytu od družstva do jeho predaja, tým bude rozdiel kúpnych súm vyšší. 

 

Dúfam, že som Vám dal do tejto problematiky iný pohľad na vec. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):