Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Predkupné právo pri BSM

Chcem sa opytat, ci si mam uplatnit predkupne právo pri predaji rodinneho domu. Ide o BSM. ĎAKUJEM ZA POMOC. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 11. 2016

Kúpa byt pred svadbou

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Chceli by sme s partnerom kúpiť byt. Chceli sme investovať pol na pol. Problém je v tom, že ja mám peniaze, on nemá. Počas môjho života mi rodičia šetrili nemálo peňazí a rozmýšľali sme, že by som ja dala väčšiu čiastku. Bola by potrebná predmanželská zmluva? Ako sa to rieši. Chcem to mať na papieri, kto koľko do bytu dal. Človek nikdy nevie, čo sa stane a ja o svoje peniaze nechcem nikdy prísť. Riešia takéto problémy mladí, uisťujú sa dopredu? Chcela by som do bytu dať viac peňazí preto, aby sme nemuseli brať veľkú hypotéku. Hypotéku by bral môj partner. Spisuje sa zmluva aj vtedy, keď partneri kupujú byt pol na pol ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 11. 2016

Nárok na byt po rozvode rodičov

Otec sa s mamou rozviedol, pričom sme sa dohodli, že dom dostane sestra a ja byt. Mama dom sestre darovala, otec mi byt nechcel darovať, ani nesuhlasil s jeho doživotným právom v byte. Mama mi darovala polovicu bytu, ale sestra má tým pádom nárok na 1/4 bytu. Aké sú možnosti : 1. aby som mal nárok na celý byt aj s právom na dožitie pre otca, aby sa nemusel strachovať, že ho na starosť niekto z bytu vyhodí? 2. Je možnosť vzdania sa nároku sestry na jej časť (1/4) bytu? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 11. 2016

Bývanie spoluvlastníka v spoločnom byte

Prosila by som Vás o zodpovedanie na otázku ako mám postupovať v prípade, ak sa spoluvlastník nasťahoval do spoločného bytu bez môjho vedomia. Mám nárok na podpísanie nejakej zmluvy o podnájme a môžem si nárokovať na jednu izbu, kde budem mať svoje veci, resp. zostanú veci po mojom otcovi alebo som povinná uvoľniť mu v prípade nájmu celý byt? Vysvetlenie: zdedila som po otcovi byt v podiele 1/3. Druhými vlastníkmi sú sestra a synovec. Synovec sa nasťahoval do bytu bez toho, že by som o tom vedela a neplatil ani nájomné. Po upozornení BD síce nájomné po polroku zaplatil, ale bola som domovým dôverníkom upozornená, že mám s ním spísať zmluvu o nájme, aby nedošlo v budúcnosti ku konfliktom, nakoľko on byt užíva a ja nie. Nájomné by vraj malo byť vo výške v pomere k danej lokalite za príslušný byt. Momentálne platí cca 100.- Eur len bytovému družstvu, čo je o cca 200.- Eur nižšie ako pri normálnom prenájme. Musím to strpieť? Mám tiež dospelých synov, ktorí by chceli bývať v byte za 100.- Eur mesačne. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 11. 2016

Nárok na nájomné za užívanie väčšieho podielu

Dobrý deň, vlastním väčšiu časť podielu v dome ako brat. Do domu sa po rozvode brat prisťahoval. Mám nárok na nájomné, ak užíva väčšiu časť môjho majetku? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 11. 2016

Nezhody so sestrou o rodičovský dom

Dobry den. Obraciam sa na vas o prosbu a radu. So sestrou sme zdedili po rodicoch rodinny dom. Sestra tam ostala byvat aj sa vydala. Cize byva tam s muzom uz 36 rokov. Ja som odisla byvat inde. Cize teraz je akoze cely dom jej, ona plati vsetko, ale 50% je moj ale ja tam nebyvam. Ako mam postupovat teraz, ked chcem, aby mi vyplatila moju cast, kedze tam ja nebyvam, ale chcem svoj podiel penazi z toho domu. Ved mam nato narok. Kedze tvrdi, ze nema peniaze na vyplatenie mojej casti, mozem svoju cast predat ja komu chcem?Dakujem krasne za vsetky rady a odpovede.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 11. 2016

Rozdelenie domu na dve jednotky

Dobrý deň, pribl. v roku 1974 môj otec spolu so svojím bratom si postavili dvojposchodový dom, pričom si ho rozdelili na polovicu. My máme dolné poschodie a otcov brat s rodinou má horné poschodie. Vchody do domu má každý zvlášť, dvor a záhrada je oddelená plotom. Pivnica je taktiež rozdelená, každý ma svoju polovicu. Hodiny voda, plyn, elek. ma každý zvlášť. V podstate iba kanalizácia je spoločná. Na katastri sú vedení otec aj jeho brat ako podielový spoluvlastníci, každý má polovicu. Do budúcnosti v tom vidíme možný problém. Preto by som Vás poprosil o radu, či by bolo možné tento dom formálne rozdeliť na dve jednotky? A čo by bolo k tomu treba? Prípadne či by bolo treba nanovo kolaudovať? Čo by bol problém, keďže dom zo 70-tych rokov určite nespĺňa súčasné normy. Ďakujem za radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 11. 2016

Predkupné právo na predaný byt

Dobrý deň, chcela by som sa opytat, či mám predkupné právo na byt po mojich rodičoch.J edna sa o byt po mojich rodičoch. keď ocino zomrel, dedili sme nevlastna sestra, nevlastna matka a ja. oni dve robili problemy. chcela som ich vyplatit, oni nechceli a nedovolili mi tam ani byvat. tak nakoniec vyplatili oni mna (tento rok 2016). no teraz som sa dozvedela, že byt predali, s čim ja nesuhlasim a byt by som chcela ja. Pre mna ma citovu hodnotu. Oni cele roky využivali byt aj zariadenie mojich rodičov. Vyplatili ma s tym, ze trvale bydlisko si tam mozem nechat, no teraz predajom mi zaniklo. Preto sa chcem opytat, ci nemali najprv oslovit mna, či byt neodkupim? Ten byt chcel ocino prepisat na mna, no bohuzial nestihol a oni to dobre vedeli. Chceli len zarobit. Ocinko zomrel pred 2 rokmi a dedicke prebehlo rok po tom a vyplatili ma v juni 2016. Ďakujem za odpoved. S pozdravom Ivana B.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 10. 2016

Odpadá povinnosť ponúknuť podiel medzi spoluvlastníkmi?

Ako podieloví spoluvlastníci pozemku máme záujem odkúpiť od spoluvlastníkov ešte ďalšie podiely. Majú títo budúci predávajúci povinnosť ponúknuť tieto podiely /resp. im to oznámiť/ aj ostatným zvyšným spoluvlastníkom, alebo tým že dochádza k prevodu medzi podielovými spoluvlastníkmi navzájom takáto povinnosť odpadá. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 10. 2016

Rozdelenie majetku s priateľom

Dobry den, postavili sme s priatelom dom, ktoreho vlastníkmi sme tak, ze kazdy vlastnikmi na polovicu. Po rozchode si priatel chce nechat dom nechce ho predat a ani nechce, aby som ho vyplatila ja. No nechce si zobrat ani uver povedal mi, ze tak za 2-3 roky ma vyplati. Ako mam postupovat ked by som chcela, aby sme sa vysporiadali co najskor? Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 10. 2016

< 1 2 3 4 5 6 7 8 38 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.