Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Nárok na byt po rozvode rodičov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 6. 11. 2016

Otázka: Nárok na byt po rozvode rodičov

Otec sa s mamou rozviedol, pričom sme sa dohodli, že dom dostane sestra a ja byt. Mama dom sestre darovala, otec mi byt nechcel darovať, ani nesuhlasil s jeho doživotným právom v byte. Mama mi darovala polovicu bytu, ale sestra má tým pádom nárok na 1/4 bytu. Aké sú možnosti : 1. aby som mal nárok na celý byt aj s právom na dožitie pre otca, aby sa nemusel strachovať, že ho na starosť niekto z bytu vyhodí? 2. Je možnosť vzdania sa nároku sestry na jej časť (1/4) bytu? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Nárok na byt po rozvode rodičov

Dobrý deň, po rozvode Vy ako deti rodičov nemáte nárok na nič. Takýto nárok nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu a nie je preto možné, aby ste sa domáhali súdnou cestou nejakého majetku po rodičoch (ak ešte žijú). Je preto slobodným rozhodnutím rodiča (resp. rodičov), či Vám daruje alebo predá svoj byt. Ak sa rozhodne, že tak neurobí, nemáte právo od neho žiadať, aby tak urobil. 
Ak sa rozhodne, že Vám podiel alebo celý byt prevedie, tak je to jeho rozhodnutie.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):