Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


BSM a podielové spoluvlastníctvo?

Môže sa jedným úkonom v katastri nehnuteľností vysporiadať BSM a súčasne aj podielové spoluvlastníctvo ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 2. 2017

Vysporiadanie domu so súrodencami

Dobrý deň, poprosím o informáciu, či je právne možné nasledovné resp. radu, či sa dá vec riešiť prípadne ešte rozumnejšie: so ženou plánujeme zostať v rodinnom dome s prístavbou s rodičmi. Rodičia dole a my hore v prístavbe a chceli by sme sa už teraz dohodnút s rodicmi a súrodencami na budúcom vyrovnaní, resp. nasa predstava je teraz sa dohodnúť so súrodencami za prítomnosti rodičov na konečnej sume ktorú súrodencom vyplatíme a dať to všetko na papier s tým, že časť čiastky by bola vyplatená ihneď, ďalšie časti postupne v priebehu určitého dohodnutého obdobia. Dom by mal však zostat vo vlastníctve rodičov až do ich smrti s tým, že my budeme do budúcna chránený tým, že ak súrodencom vyplatíme dohodnutú čiastku dom prejde do našho vlastníctva.Podstata je, že nám ide o to, aby rodičia mohli dožit starobu pokojne vo svojom, súrodenci dostali vyplatené, ktoré si odsúhlasia a ja so ženou sme vedeli na čom do budúcna sme a možme si byť istí, že nasledovné investície do domu sa v buducnosti nemôžu obrátiť proti nám. Je to právne možné takto riešiť, pripadne existujú iné ešte lepšie varianty tak, aby boli všetky strany takto uspokojene? Ďakujem za informácie

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 2. 2017

Nadobudnutie nehnuteľnosti počas manželstva z príjmov iba jedného manžela

Dobrý deň, potrebujem poradiť ako sa bude deliť majetok po rozvode ak pred manželstvom nadobudol syn pozemok - kúpou. Potom sa oženil a začal stavať dom, ktorý financoval zo svojho príjmu, z príjmu svojich rodičov a starých rodičov. Manželka si zobrala hypotéku na seba, ale splácal ju syn, nakoľko jej príjem bol nízky. Viete mi poradiť ako to ošetriť, aby neprišiel o 1/2 domu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 3. 2017

Prepis bytu 5 rokov po rozvode

Dobrý deň, s manželom sme sa rozviedli pred 5 rokmi. Teraz ma samé dlžoby a úvery a byt je stále napísaný na nás oboch s tým, že už dávno ho mal prepísať na mňa alebo deti. Ako mám prosím postupovať? Stačí darovacia zmluva deťom, aby už nebol spolumajiteľ alebo treba ísť na súd? Ďakujem!

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 2. 2017

Problémy s prístupovou cestou so spoluvlastníkmi.

Dobrý deň, máme veľke problemy s prístupovou cestou, keďže sme na nej traja spoluvlastníci, teda z jednej štvrtiny traja a ostatok dvaja. Cestu sme robili k nášmu rodinnemu domu. Od spoluvlastníkov máme overené podpisy so súhlasom. Celu cestu počnúc vyklčovania stromov až po kolaudačné rozhodnutie a zápis do katastra sme robili my aj platili. Oni neprispeli ani centom, len pri všetkom robili problemy. Keď príde spoluvlastníkom návsteva, povedia im, aby sa postavili na prístupovu cestu, čím nám bránia v prejazde autom a tvrdia, že to nie je trvalá prekážka. Musíme vytrubovať. Pred branu pred prístupovú cestu v deň zberu odpadu stavajú smetiak, a tvrdia, že my ho máme obísť a že nesmieme ho odložiť na bok, keď ideme autom von alebo dnu na prístupovú cestu. A ešte jeden spoluvlastník používa časť cesty kde nemá žiadný pravny vzťah, že mu pravnik povedal, že cesta je ako celok a môže ju používať celú. No je to s nimi ťažke, prosím poraďte ako sa môžeme brániť. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 1. 2017

Manželovi bola priznaná ušla mzda - mám nárok po rozvode na jej časť

Napriek tomu, ze pocas manzelstva sme nikdy nemali vytvorený spoločný účet ( každy disponujeme s peniazmi na vlastnom účte ), manžel ziskal pred cca 5 rokmi v sudnom spore " náhradu uslej mzdy " ( neplatná pracovna výpoved ) v sume cca 80.000 eur. Mam narok pri vyporiadani BSM aj na cast tychto penazi. Alebo vsetky prostriedky, ktore ma on na svojich uctoch patria vyhradne jemu, a ja nemam na tieto financie ziadny dosah. Rovnako auto : ked sa kupovalo uhradil on cca 9000 a ja 3000 eur. Uziva ho vyhradne on. Mam narok na polovicu, alebo sa zohladnuje financny podiel pri nakupe. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 1. 2017

Rozdelenie bytu, ak zomrela matka

Ako sa dedí rozdelenie bytu ak zomrela matka. Medzi otec + ja + brat? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 1. 2017

Súdne poplatky, ak mi súd vyhovie

Ex-manzelka ma dala na sud ohladne BSM, pozaduje pridelenie bytu do vylucneho vlastnictva, ale je velky predpoklad ze nebude uspesna. Sud jej priznal oslobodenie od sudnych poplatkov. Ako je to mnou, ked som zalovany....a sud rozhodne (pravdepodobne) tak, ako som navrhoval ja. Som povinny zaplatit poplatok podla 71/92 Zb., sadzobníka poplatkov položky 6 b (3% z hodnoty) prisudeneho majetku, pripadne tuto sumu pozadovat od zalobkyne? Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 12. 2016

Prepis auta v BSM počas podania návrhu na rozvod

S manzelkou nezijeme spolu. Podal som navrh o rozvod dna 31.10.2016. Manzelke zatial neprislo vyrozumenie ani termin pojednavania nebol stanoveny. V ramci BSM sme brali uver na dom. Hlavny dlznik na uvere som ja. Z casti penazi sa zakupilo starsie auto. Auto je registrovane na mna. Pouzivala ho aj manzelka, ale ona sa na prevadzke a udrzbe auta financne vobec nepodielala (iba raz za 2 mesiace natankovala za 20euro). Vsetky naklady spojene s udrzbou, poistky, servis, letne/zimne gumy, benzin vsetko platim ja. Teraz potrebujem auto prepisat na mojho otca. Na jazdenie mame este druhe auto. Potrebujem k prepisu suhlas manzelky ? Mozem teraz manipulovat s autom ked sme este svoji a termin pojednavania nebol vytyceny? Moze ona potom odo mna ziadat polovicu hodnoty auta aj ked ho nejdem predat ? Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 12. 2016

Vyporiadanie BSM započítaním

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či rodinný dom, ktorý nepatrí do BSM a je vo výlučnom vlastníctve rozvedeného manžela je možné previesť dohodou o vyporiadaní BSM do vlastníctva rozvedenej manželky ako započítanie za investície rozvedenej manželky do tejto nehnuteľnosti patriacej rozvedenému manželovi.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 12. 2016

< 1 2 3 4 5 6 38 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.