Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Živnosť zahrnutá v BSM

Dobrý deň, Prosím o vysvetlenie o radu v rámci vysporiadania BSM. Môj ex manžel do vysporiadania BSM zahrnul moje podnikanie- živnosť. Skúsim to veľmi v krátkosti vysvetliť. Po mojej 50-ke som prišla o prácu – práve začala kríza. Nemohla som si nájsť žiadne pracovné miesto a ani úrad práce mi nevedel ponúknuť žiadnu prácu. Rozhodla som si založiť živnosť – venovať sa výživovým produktom a kozmetike. ( Nebol to fyzický nákup a následný predaj zákazníkom) – bolo treba si vytvoriť nejakú klientelu a tí si sami objednávali produkty cez e-schop. Priznám sa, že sa mi moc nedarilo a moj ex manžel mi pomáhal finančne – to znamená, aby som dostávala nejakú províziu bolo potrebné mesačne si zakúpiť v hodnote 100 b.- = cca 100,00 €, produkty pre vlastnú spotrebu. Samozrejme, že sme tieto produkty užívali obidvaja- čiže spotrebovávali. Otázka znie: patrí toto (podnikanie) do BSM? Ex manžel vyčíslil sumu, ktorou mi dobrovoľne pomáhal a teraz to zahrnul do BSM. Ja si to vysvetľujem takto : nemusel mi pomáhať finančne, robil to dobrovoľne, produkty užíval každý deň a kedykoľvek mohol povedať: nedarí sa Ti – nebudem ďalej platiť a pomáhať Ti. Ak by ste potrebovali nejaké doplňujúce otázky, prosím dajte mi vedieť. Vaša odpoveď je pre mňa dôležitá. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 12. 2016

Rozdelenie pozemku bez potvrdenia

Dobrý deň, vlastníme pozemok výmera 12000 m2 traja vlastníci, chceli sme ho rozdeliť na tri samostatné pozemky. Geodet napísal, že potrebuje potvrdenie z úradu, že pozemok je v územnom pláne. Starosta obce nám ho odmietol vydať. Je to potvrdenie nutné, alebo sa to dá aj bez neho?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 11. 2016

Manželka ako spoluvlastníčka

Dobrý deň. Moj manžel aj s bratom zdedili rodičovský dom. Jeho brat bol zbavený svojprávnosti nakoľko zacal pit minul všetky peniaze trpí schizofréniou. Ja som jeho opatrovnik. Švagor ma už trvalý pobyt v soc.zariadeni. Ide mi o to, ci ma moj manžel môže prihlásiť ako spoluvlastnicku. Samozrejme jeho brat je stale spoluvlastnikom. Veľmi pekne dakujem za skorú odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Mám nárok na polovicu majetku?

Dobry den, moj uz exmanzel pred svadbou dostal do daru byt, ktory bol vyhradne v jeho vlastnictve a pocas manzelstva byt predal a kupil vacsi, na ktory si vzal este uver kvoli prerabke bytu. Predaj prveho bytu a naslednu kupu druheho vie dokazat, nakolko transakcia v banke prebehla v jeden den. Mam narok na polovicu majetku aj v pripade, ze druhy byt bol financovany z prostriedkov z predaja bytu, ktory bol vyhradne v jeho vlastnictve? dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Vlastníctvo bytu po rozvode

Dobry den, rad by som sa informoval ako je to s vlastnictvom bytu, ktory je (v katastri) pisany na obidvoch rodicov s rovnakym podielom vlastnictva. Jeden z nich zije dlhodobo (8 rokov) v zahranici (Rakusko - ma tam aj trvaly pobyt cca 3 roky), s tym pre domov chodieva nepravidelne - 1 vikend za 2 az 3 mesiace. Rodicia su uz 3 roky rozvedeni a pocul som nieco o zakone, ze ak jeden z nich nebyva v byte (alebo tam nema trvaly pobyt) pripadne cely byt po 5 rokoch druhemu rodicovi, ktory tam byva. Je to naozaj pravda? Ake pravne riesenie by ste odporucali, aby ani jeden z rodicov nemohol rozhodovat za majetok toho druheho? (majetkove vyrovanie, resp. nieco podobne) Vopred dakujem za Vase informacie. S pozdravom, Peter.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Prejde dlh na mňa?

Dobrý deň, počas manželstva sme s bývalom mužom nadobudli rodinný dom na hypotéku. Bohužiaľ on po rozvode odišiel bývať k rodičom a ja som ostala v dome. No ešte počas nášho manželstva narobil ex dlhy a mali sme spoločný bankový účet no prestal odosielať splátky do banky. Došlo to až k tomu, že banka dala dom drazobnej spoločnosti. Ak momentálne dom užívam ja so synom, môže cely dlh prejsť na mna alebo to bude napoly? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

BSM a majetok v zahraniči

Dobry den, manželia - slovenské občianstvo - niekoľko rokov pobyt v zahraničí, následne som sa vrátil na Slovensko, tu prebehol rozvod, podaný návrh na vysporiadanie BSM. V zahraničí je majetok patriaci do BSM. Može slovenský súd rozhodovať okrem iného aj o veciach mimo územia Slovenska, alebo možu byť tieto veci vylúčené z rozhodovania o BSM? Máte event. skúsenosť s takýmto druhom problému. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Vysťahovanie partnera z bytu

Dobrý deň, žijem v spoločnej domácnosti s partnerkou (nie sme manželia) a štvorročnou dcérou. Byt je vo vlastníctve mojich rodičov. Naše spolužitie sa stáva čím ďalej neznesiteľnejším. Ako postupovať, ak sa partnerka odmieta dobrovoľne odsťahovať. V byte mojich rodičov nemá trvalý pobyt a k dispozícii má vlastné bývanie.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Platí na vysporiadanie premlčacia doba?

Za manželstva sme nadobudli byt v BSM. Byt sme vyplatili zo spoločných peňazí. V katastri sme uvedený obidvaja. Potom bolo zrušené BSM. Ex-manželka po 20 rokoch od zrušenia BSM a 15 rokov od rozvodu, do troch rokov nepodala návrh na majetkové vysporiadanie lebo sme sa ústne dohodli na status quo. Teraz podala návrh na súd, aby celý byt (moja polovica) bola prepísaná na ňu. Platí na tento prípad premlčacia doba? Môže znovu obnoviť majetkové vysporiadanie? Ako sa môžem brániť? Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 11. 2016

Ako speňažiť svoj podiel na nehnuteľnosti

Som vacsinova majitelka podieloveho spoluvlastnictva nehnutetelnosti po rodicoch. zvysna cast nehnutelnosti je rozdelena na brata a sestru. brat ma uz na svojom podiele nehnutelnosti exekuciu. my so sestrou nemame pozdlznosti. chcem sa spytat, ako je mozne postupovat alebo sa chcem poradit co je lepsie urobit, ked potrebujem nutne svoj podiel spenazit?aktualne maju predkupne pravo moji surodenci. momentalne v rodicovskom dome byva brat. dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 11. 2016

< 1 2 3 4 5 6 7 38 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.