Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Nie sme manželia, pozemok je priateľov, chceme íst stavať

Dobrý deň, potrebujem pomôcť, s priateľom niesme zobratí, mame spolu skoro 2rocneho syna a zijeme spolu. Priatel dostal darovacou zmluvou pozemok po prarodicoch a na tom pozemku chceme ist stavat. chceme najskôr poriesit byvanie a potom svadbu skrz financie ktore su teraz potrebne na byvanie. Priatel ma nasetrene nejake peniaze cize zaklady by chcel potiahnut z toho a potom by sme si vzali spolocne uver. co by ste ale poradili mne, aby keby sa medzi nami nieco stane a isli by sme od seba, aby to bolo spravodlivo rozdelene? ja som momentalne na materskej takze je jasne, ze ja teraz take moznosti ako on nemam. Bolo by najlepsie keby bol dom pisany hned od zaciatku na nas oboch ? alebo by stacilo ak by sa uver bral po svadbe? neviem poradte mi prosim. dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 5. 2017

Rozdeľovanie majetku, ak sme manželia

Ako postupovat pri deleni spolocneho majetku ked sme manzelia.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 4. 2017

Súdny poplatok za rozdelenie bytu

Dobrý ďeň. Chcela by som sa opýtať, môj priateľ je 15 rokov rozvedený a má nevysporiadané podielové vlastníctvo bytu. A povedali nám, že pri podaní žiadosti o rozdelenie majetku, musí zaplatiť ako žiadateľ 7% hodnoty bytu, DOPREDU. Že bez toho ich majetok súd nerozdelí. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 4. 2017

Metodika výpočtu výšky hodnoty podielu

Prajem Vám pekný deň, takisto zároveň vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a energiu venovanú odpovedi na moju otázku. Po 5 rokoch spolužitia v nehnuteľnosti kde som 2/3 vlastník ja a 1/3 vlastník moje ex. priateľka sme sa rozhodli, že jej podiel jej vyplatím a celu nehnuteľnosť a takisto aj ostatok hypotéky prepíšem na seba. Nehnuteľnosť sme v roku 2012 kúpili v cene 105 000,00€. 30 000,00€ bol môj vklad v hotovosti 75 000,00€ sme čerpali hypotekárnym úverom na platení, ktorého sa podieľame presne na polovicu ako aj pri platení ostatných nákladov spojených s bývaním (voda, plyn, elektrika, internet, dane, smeti...). Následne som ešte do nehnuteľného majetku z časti hneď pri kúpe a z časti dodatočne investoval 10 000,00€ (kuchyna, krb, terasa a pod...) teda súčasna obstarávacia cena nehnuteľnosti činí 115 000,00€ Podla všeobecného odhadu znalca je cena nehnuteľnosti 125 000,00€ K dnešnému dňu bolo z istiny úveru zaplatených cca 6 000,00€ Premýšľam správne ak predpokladám, že adekvátna suma na odkúpenie podielu mojej ex priateľky (1/3) je súčet?: 1/3 zisku, resp. nárastu ceny nehnuteľnosti + výška zaplatenej istiny teda v tomto prípade 3 000,00€ + 3 334,00€ Ak nie, mohol by som Vás poprosiť o radu ako to vypočítať správne a čo v prípade keby túto ponuku nechcela akceptovať? Pre doplnenie môžem asi len doplniť, že 3i byt užívame ja (2/3 vlastník) ex priateľka (1/3 vlastník) a jej neplnoletý syn. Samozrejme všetci používame a využívame všetky súčasti bytu. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem a prajem Vám príjemný deň.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 4. 2017

Vyplatenie z domu

Dobry den, manzelov brat chce vyplatit nas aj sestru z rodicovskeho domu. Rodicia ziju, su pracovne aktivni, brat chce zostat u nich so svojou rodinou byvat. Dom je 3 podlazny, kazde podlazie ma svoju kuchynu aj soc.zariadenie, takze velky 3-generacny dom. Znalec dom ohodnotil na 120.000 eur. Brat chce dom odkupit za 50.000, je to adekvatna ciastka, ked berieme do uvahy aj dozitie rodicov a ostatne priestory budu pouzivane na prenajom a tym si vlastne este aj na seba zarobi? Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 4. 2017

Dedičstvo vložené do BSM

Dobrý deň, počas manželstva som zdedila časť domu po rodičoch. Následne sme dom predali a peniaze zaň mi boli vyplatené na účet. Peniaze som minula v spoločnej domácnosti na bežné výdavky. Po 13 rokoch sa rozvádzam. Môžem pri rozvode žiadať od manžela aby mi vyplatil 1/2 z tejto sumy, nakoľko on nemal nárok na peniaze z môjho dedičstva? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 4. 2017

Bremeno na rodičovskom dome na môj byt

Dobry den, rodicia mi dali dom ako zabezpeku do banky na hypoteku na byt, ktory kupujem. Dom ma vacsiu hodnotu a hypo by mi mala pokryt cely kupovany nyt (apartman). Mam sestru, ktora chce mat pravo tiez na byt, do doby pokial si po nejakej dobe splacania prenesiem bremeno na svoj byt. Pravo v zmysle, ze ak by som nahodou prestal splacat hypo a prisli by o dom, aby ona aspon mala nieco z mojho bytu. Akym sposobom sa prosim da nieco taketo spisat, osetrit v jej prospech, pokial neprenesiem bremeno na byt? Majitel bytu budem vylucne ja. Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 4. 2017

Prepis bytu na iného majiteľa, ak je na byte hypotéka

Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ci ak je byt zalozeny kvoli hypoteke,tak či sa dá spravit prepis na iného majiteľa. Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 4. 2017

Prepísanie bytu na spolumajiteľa v prípade exekúcie na prepisovateľa

Dobrý deň, ja by som Vás chcela požiadať na odpovedanie na moju otázku. Jedná sa o byt, ktorý je po smrti otca prepísaný na mňa 1/2 a na matku 1/2. Chcela by som riešiť predaj tohto bytu po vzájomnej dohode s matkou. Matka má však na svoje meno vedené exekúcie, preto neviem či je to problém a či by bol prepis bytu iba na mňa a následne jeho predaj možný. Chcela by som vedieť ako sa v tomto prípade postupuje. Za odpoved vopred ďakujem .

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 3. 2017

Zakúpenie bytu maloletou osobou bez občianstva SR

Dobrý deň prajem, Je možné, aby maloleté dieťa (vek. 17.r) zakúpilo do svojho vlastníctva byt, pred navŕšením 18. r. života ak nie je občanom SR, ale má tu prechodný pobyt a je študentom SŠ na Slovensku? Rodičia sú taktiež občania tretej krajiny, Srbska. Za odpoveď vopred ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 3. 2017

< 1 2 3 4 5 38 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.