Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Kúpa byt pred svadbou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Banská Bystrica
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 5. 11. 2016

Otázka: Kúpa byt pred svadbou

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Chceli by sme s partnerom kúpiť byt. Chceli sme investovať pol na pol. Problém je v tom, že ja mám peniaze, on nemá. Počas môjho života mi rodičia šetrili nemálo peňazí a rozmýšľali sme, že by som ja dala väčšiu čiastku. Bola by potrebná predmanželská zmluva? Ako sa to rieši. Chcem to mať na papieri, kto koľko do bytu dal. Človek nikdy nevie, čo sa stane a ja o svoje peniaze nechcem nikdy prísť. Riešia takéto problémy mladí, uisťujú sa dopredu? Chcela by som do bytu dať viac peňazí preto, aby sme nemuseli brať veľkú hypotéku. Hypotéku by bral môj partner. Spisuje sa zmluva aj vtedy, keď partneri kupujú byt pol na pol ďakujem

Odpoveď: Kúpa byt pred svadbou

Dobrý deň, na Slovensku neexistuje inštitút predmanželskej zmluvy. To znamená, že nie je možné, aby ste podľa slovenského právneho poriadku uzatvorili takúto zmluvu. 

Môžete sa však s priateľom dohodnúť na tom, ako sa bude zohľadňovať tá skutočnosť, že ste do kúpy bytu investovali viac peňazí ako on. Mladé páry takéto dohody často uzatvárajú najmä v situáciách ako je tá vaša. Takže to nie je nič nezvyčajné. 

Páry sa často dohodnú na tom, že v prípade ak sa rozvedú alebo rozídu, tak sa vysporiadajú určitým spôsobom. 

Predstavte si,že by ste sa rozišli napríklad ešte pred sobášom (napríklad do jedného roka). Ako by ste si potom predstavovali vysporiadanie vášho spoločného bytu? Čo ak by ste sa rozišli po piatich rokoch alebo desiatich rokoch od kúpy bytu, ako by ste si vtedy predstavovali vysporiadanie bytu? Toto všetko sa dá ošetriť priamo v zmluve dokonca aj s tzv. odkladacou podmienkou. 

Dajte si záležať na tom, aby bola zmluva platná.

Pokiaľ Váš priateľ nesúhlasí s takouto dohodou a tvrdí Vám že, či mu neveríte, potom by ste mali byť viac na pozore, pretože pokiaľ to nerobí pre získanie majetku, potom takúto dohodu podpíše bez zaváhania. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):