Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Predaj domu po vysporiadaní a daň

Zdravím. Vyplatil som brata z domu darovaneho nam obom r.2006. rodičia už nežiju a ja byvam v dome. Teraz ked ho predam po roku ... zaplatím dan? a kolko % ked predám za viacej ako som mu vyplatil...

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 10. 2016

Vysporiadanie dedičstva

Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu ako mám postupovať pri vysporiadaní dedičstva. V rámci dedičského konania po mojich rodičoch neprešli všetky podiely z nehnuteľnosti na pozostalých / deti/. Napr. Podľa LV ja vlastním z pozemku 1/4 a moja mama, ktorá zomrela tiež 1/4 pričom v LV je uvedené, že správcom k tomuto podielu je Slovenský pozemkový fond.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 10. 2016

Manžel v byte po vysporiadani BSM

Ak došlo vysporiadaniu BSM može mažel ostať bývať v byte aj keď bol vyplatený ? Mám právo vymáhať poplatky za energie? Celú dobu nezaplatil ani cent, chová sa agresívne a nevhodne. Ohrozuje zdravie ostatných a nechce nikoho pustiť do kuchyne. Môžem ho premiestniť bez jeho vedomia do inej miestnosti? Som na pokraji síl. Veľmi pekne ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 10. 2016

Dohoda o BSM pred rozvodom

Budeme sa rozvadzat. Vysporiadanie majetku chceme urobit dohodou. Manzel mi chce nechat byt. Mozeme ho prepisat na mna este pred rozvodom a bude potom byt vyluceny z bsm, ak sme byt nadobudli spolocne za manzelstva?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 10. 2016

Predaj darovaného bytu a manželka

Dobrý deň, byt, ktorý som dostal do daru som teraz predal a s manželkou sme sa rozhodli pre dom. Manželka trvala na tom, aby bol dom napísaný aj na jej meno. Ako sa zabezpečiť pre prípad, že budeme na kúpnej zmluve a na LV napísaný obaja, aby manželka nemala v prípade rozvodu nárok na polovicu. Podotýkam, že peniaze použité na kúpu domu pochádzajú v plnej výške z predaja darovanej nehnuteľnosti. Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 20. 10. 2016

Dedičstvo po jednom z rodičov

Zomrel nam otec. Sme traja surodenci a jeden z nas chce byť zapísaný do listu vlastnictva na byt v ktorom žije mama. Tento surodenec ale nema trvale bydlisko na uzemí Slovenska. Má trvaly pobyt v Nemecku. Može aj tak žiadať o zapisanie do listu vlastnictva bytu rodičov? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 10. 2016

Záhrada po rodičoch a rozdelenie

Dobry den,chcle by som sa opytat. Syn zdedil po otcovych rodicoch zahradu vo vymere 720m2 a jeho 3 sesternice 61m2 kazda. Syn si chce na tom pozemku na svojej casti postavit dom, ale sesternice nesuhlasia. Chcu mu svoj podiel predat za vysoku sumu. Pozemok sa da rozdelit tak, aby bola spristupnena cesta k obom pozemkom, ale sesternice nesuhlasia ani s rozdelenim. Co mame robit? ked syn tu ich cast uz nepotrebuje, staci mu tych 720m2. Ako dalej postupovat? dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 12. 10. 2016

Mozem vyhodit brata z domu?

Chcela by som sa opytat, ze teraz sme kupili dom s priatelom bol kupeny od bratov, ale este ma tu jeho brat trvale bydlisko a tu byva, mozem ho kedykolvek vyhodit z domu?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2016

Môžem napadnúť BSM?

Ja som sa s manželom rozviedla pred 6 mesiacmi. Po rozvode som podpísala zmluvu o BSM a jeho vyrovnaní. Vlastnili sme spolu majetok nehnutelný majetok, rodinný doma,  firmy ktorých som bola aj ja majitelom. Kedže sme mali spolu úver a ja som bola spoludlžníkom, nahovoril ma podpísať zmluvu o BSM, že budem vynatá u úveru a podobne. Tak mi vyplatí 15 000 eur na splátky a zobrala som si 8 ročné auto. Zrušil mi aj trvalé bydlisko. Teraz po istej dobe mi všetko došlo a som z toho zničená, že som sa tak lahko pripravila o majetok a aj strechu nad hlavou. Za 27 ročné manželstvo som od neho dostala túto almužnu. Dá sa vôbec napadnúť táto zmluva? Ocitla som sa de facto v situácii, že ani byt si nemôžem kúpit a moj bývalý manžel je dávno za vodou. Viete mi prosím pomocť?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2016

Podiel domu

Dobrý den, mala by som otázku :počas manželstva sme kúpili s manželom pozemok a časom sme na ňom postavili dom. dom aj pozemok je napísaný len na jeho meno. Viem, ze počas manželstva, co je nadobudnuté ide na polovicu v prípade rozvodu, ale co ak manžel zomrie? Musim cakat na dedičske konanie? Nieje lepsie napísať dane nehnuteľnosti na oboch manželov ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2016

< 1 3 4 5 6 7 8 9 38 75 111 148 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.