Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Manželovi bola priznaná ušla mzda - mám nárok po rozvode na jej časť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 1. 2017

Otázka: Manželovi bola priznaná ušla mzda - mám nárok po rozvode na jej časť

Napriek tomu, ze pocas manzelstva sme nikdy nemali vytvorený spoločný účet ( každy disponujeme s peniazmi na vlastnom účte ), manžel ziskal pred cca 5 rokmi v sudnom spore " náhradu uslej mzdy " ( neplatná pracovna výpoved ) v sume cca 80.000 eur. Mam narok pri vyporiadani BSM aj na cast tychto penazi. Alebo vsetky prostriedky, ktore ma on na svojich uctoch patria vyhradne jemu, a ja nemam na tieto financie ziadny dosah. Rovnako auto : ked sa kupovalo uhradil on cca 9000 a ja 3000 eur. Uziva ho vyhradne on. Mam narok na polovicu, alebo sa zohladnuje financny podiel pri nakupe. Dakujem

Odpoveď: Manželovi bola priznaná ušla mzda - mám nárok po rozvode na jej časť

Dobrý deň, aj ušlá mzda patrí do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov), preto, ak budú tieto peniaze existovať v čase rozvodu manželstva, máte právo žiadať vysporiadať ich.

Ak by ich manželom spotreboval na svoje výlučné účely, potom budete mať právo požadovať náhradu podľa paragrafu 150 Občianskeho zákonníka.

Ak sa kúpa auta financovala z finančných prostriedkov patriaci do BSM, potom nie je rozhodujúce, kto sa ako podieľal na financovaní auta.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):