Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Platí na vysporiadanie premlčacia doba?

Za manželstva sme nadobudli byt v BSM. Byt sme vyplatili zo spoločných peňazí. V katastri sme uvedený obidvaja. Potom bolo zrušené BSM. Ex-manželka po 20 rokoch od zrušenia BSM a 15 rokov od rozvodu, do troch rokov nepodala návrh na majetkové vysporiadanie lebo sme sa ústne dohodli na status quo. Teraz podala návrh na súd, aby celý byt (moja polovica) bola prepísaná na ňu. Platí na tento prípad premlčacia doba? Môže znovu obnoviť majetkové vysporiadanie? Ako sa môžem brániť? Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 11. 2016

Kúpa byt pred svadbou

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Chceli by sme s partnerom kúpiť byt. Chceli sme investovať pol na pol. Problém je v tom, že ja mám peniaze, on nemá. Počas môjho života mi rodičia šetrili nemálo peňazí a rozmýšľali sme, že by som ja dala väčšiu čiastku. Bola by potrebná predmanželská zmluva? Ako sa to rieši. Chcem to mať na papieri, kto koľko do bytu dal. Človek nikdy nevie, čo sa stane a ja o svoje peniaze nechcem nikdy prísť. Riešia takéto problémy mladí, uisťujú sa dopredu? Chcela by som do bytu dať viac peňazí preto, aby sme nemuseli brať veľkú hypotéku. Hypotéku by bral môj partner. Spisuje sa zmluva aj vtedy, keď partneri kupujú byt pol na pol ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 11. 2016

Nárok na byt po rozvode rodičov

Otec sa s mamou rozviedol, pričom sme sa dohodli, že dom dostane sestra a ja byt. Mama dom sestre darovala, otec mi byt nechcel darovať, ani nesuhlasil s jeho doživotným právom v byte. Mama mi darovala polovicu bytu, ale sestra má tým pádom nárok na 1/4 bytu. Aké sú možnosti : 1. aby som mal nárok na celý byt aj s právom na dožitie pre otca, aby sa nemusel strachovať, že ho na starosť niekto z bytu vyhodí? 2. Je možnosť vzdania sa nároku sestry na jej časť (1/4) bytu? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 11. 2016

Predaj domu po vysporiadaní a daň

Zdravím. Vyplatil som brata z domu darovaneho nam obom r.2006. rodičia už nežiju a ja byvam v dome. Teraz ked ho predam po roku ... zaplatím dan? a kolko % ked predám za viacej ako som mu vyplatil...

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 10. 2016

Dedičstvo po jednom z rodičov

Zomrel nam otec. Sme traja surodenci a jeden z nas chce byť zapísaný do listu vlastnictva na byt v ktorom žije mama. Tento surodenec ale nema trvale bydlisko na uzemí Slovenska. Má trvaly pobyt v Nemecku. Može aj tak žiadať o zapisanie do listu vlastnictva bytu rodičov? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 10. 2016

Mozem vyhodit brata z domu?

Chcela by som sa opytat, ze teraz sme kupili dom s priatelom bol kupeny od bratov, ale este ma tu jeho brat trvale bydlisko a tu byva, mozem ho kedykolvek vyhodit z domu?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2016

Podpísanie čestného vyhlásenia o vlastníctve bytu

Dobrý deň. Mám nasledovnú otazku: budem môcť podpísať čestné vyhlásenie o tom, že nie som vlastníkom bytu, ktoré potrebujem pre predĺženie nájomnej zmluvy na byt v ktorom bývam, aj po dedíčskom konaní, v ktorom mám dediť len časť bytu, v ktorom stále býva jeden z rodičov? Potrebujem upresniť pojem vlasnik a spoluvlastník. Ďakujem za odpoveď. Silvia

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 20. 9. 2016

Vyplatenie z dedičstva po otcovi

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Pred 13r mi umrel otec a zdedili sme 1/3 a aj moj brat 1/3 a ostatok ma matka z rodinneho domu. Ja som sa vydala o odišla z domu, ostal tam brat s družkou a dcerou, matka tak isto tam býva. Čo sa týka vyplatenia, dodnes som nevidela ani cent s toho domu, ked ich prosim o vyplatenie, tak mi povedia, že nemaju z čoho. Dom chatra a ja neviem čo s tým robiť. Surne by som potrebovala vyplatenie. Prosim Vás o radu neviem na koho sa mam obratiť. S pozdravom T.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 9. 2016

Spoločný dvor - predkupné právo

Dobrý deň, máme dom (chalupu) v spoločnom dvore, naše sú len domy a pozemky pod domami, všetky ostatné pozemky sú spoločné. Druhý dom chcú predať, máme predkupné právo? Ak áno, ako sa to dá ustrážiť, aby nás majiteľ neobišiel? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 8. 2016

Priateľ mi hradil hypotéku

Dobrý deň, som študentka práva, ale moja otázka nebola v škole ešte spomínaná. Som výlučna vlastníčka nehnuteľnosti, môj priateľ mi pomohol uhradiť hypotéku v banke a pomohol mi aj investovať do domu. Hypotéka bola uhradená pred 10 rokmi a ďalšie investície do domu asi pred rokom. Keby sme sa rozišli, možem prísť o nehnuteľnosť? Môže odomňa žiadať úroky v prípade keby chcel peniaze späť? Suma o ktorej hovorím činí cca 50 000€, co nehnuteľnosť má o moc vyššiu hodnotu. V prípade uhradenie hypotéky by mohlo ísť aj o premlčanie? Nemáme medzi sebou žiadnu zmluvu, iba ústnu dohodu, že mi tie peniaze daroval. Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 24. 8. 2016

< 1 2 3 4 5 9 17 24 32 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.