Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Podpísanie čestného vyhlásenia o vlastníctve bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 20. 9. 2016

Otázka: Podpísanie čestného vyhlásenia o vlastníctve bytu

Dobrý deň. Mám nasledovnú otazku: budem môcť podpísať čestné vyhlásenie o tom, že nie som vlastníkom bytu, ktoré potrebujem pre predĺženie nájomnej zmluvy na byt v ktorom bývam, aj po dedíčskom konaní, v ktorom mám dediť len časť bytu, v ktorom stále býva jeden z rodičov? Potrebujem upresniť pojem vlasnik a spoluvlastník. Ďakujem za odpoveď. Silvia

Odpoveď: Podpísanie čestného vyhlásenia o vlastníctve bytu

Dobrý deň, nerozumiem na čo potrebujete takéto čestné vyhlásenie. Ale po právnej stránke urobiť vyhlásenie, že nie ste vlastníkom bytu v čase, keď skutočne nie ste vlastníkom je v poriadku. Ak by ste sa však stali vlastníkom bytu a vyhlásili by ste, že to tak nie je, potom by to nebola pravda a mohli by z toho vzniknúť aj závažné právne následky - podľa toho o akú vec ide a pre koho toto vyhlásenie podávate.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

Podotázka: Podpísanie čestného vyhlásenia o vlastníctve bytu (Vlastníctvo - všeobecné otázky)

Ďakujem za odpoved. Ospravedlňujem sa, ale zle som položila otázku. Vysvetlím moju situáciu. Pre predĺženie najomnej zmluvy na nájomný byt, v ktorom momentálne bývam a ktorú uzatváram s miestnym úradom, musím dodložiť čestné vyhlásenie o tom, že nie som vlastníkom iného bytu alebo domu. Ak by som sa stala vlastníkom iného bytu, tak mi nájomnú zmluvu nepredĺžia. A po dedičskom konaní nastane situácia, že sa stanem "spoluvlastníkom" iného bytu. (čiže nie vlastníkom celého bytu). Možem aj v takomto prípade, aby nevnikli závažné pravne dôsledky, podpísať spomínané čestné vyhlasenie o tom, že nie som "vlastníkom" iného bytu alebo domu? (Ak by som takéto čestné prehlasnie nemohla podpísať, músim sa v rámci dedičského konania vzdať svojho podielu a to by som nerada). Ešte raz ďakujem za doplňujúcu odpoveď. Silvia

Odpoveď: Podpísanie čestného vyhlásenia o vlastníctve bytu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 4. 10. 2016)

Dobrý deň, vlastník je širší pojem ako spoluvlastník. Ak poviete, že ste vlastník, tak to znamená, že ste aj spoluvlastník, pretože ste vlastníkom spoluvlastníckeho podielu. Pozrite si ale detailne podmienky, ktoré má miestny úrad.

 


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):