Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Predaj bytu s doživotným užívaním nehnuteľnosti

Prajem pekný deň. Som vlastníkom bytu v Bratislave 4. Pýtam sa, či ho môžem predať s doživotným užívaní nehnuteľnosti. Ak áno, tak či mi môžete doporučiť komu môžem byt predať. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 6. 2016

Dom nadobudnutý počas manželstva - manžel nie je vlastníkom

Dobry den, s manzelom zijeme spolu 9 rokov z toho 3 sme manzelia. Mame dceru (8). Ideme sa rozvadzat a chcem sa spytat: pocas manzelstva sa postavil dom, v ktorom byvame, ale nikto z nas nieje majitelom. (je to svokor) Mam po rozvode narok od manzela ziadat o nahradne byvanie? Spolu sme ziaden majetok nenadobudli a manzel oficialne nic nevlastni. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 6. 2016

Vysporiadanie v prípade rozchodu

S priateľom plánujeme spoločné bývanie. Dohodli sme sa, že úver na byt bude len na neho a tým pádom aj byt bude písaný len na neho. Ja však moje financie poskytnem na rekonštrukciu bytu, kúpu nábytku či spotrebičov apod. Chcem sa spýtať ako si ošetriť (v prípade rozchodu) vrátenie toho, čo do bytu investujem, keďže byt bude na neho, ale v byte budú aj moje financie. Vopred ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 5. 2016

Vysporiadanie majetku medzi surodencami

Dobry den, mam na Vas zlozitejsiu otazku. Po dohode s rodicmi a surodencami by som chcela odkupit rodicovsky dom este za ich zivota, prerobit ho, lebo chatra a vyplatit surodencov. Rodicia si nezelaju aby sa dom predal po ich smrti, k comu by asi doslo, tak to chceme urobit takto. Rodicia by mali pravo byvat v dome az do smrti. Rodicia pocas zivota darovali kazdemu zo surodencov nejaky dar-byt, pozemok,hotovost... a toto by sme tam chceli pri vyplacani zapocitat, aby sme boli na tom rovnako. Napr. surodenec co dostal byt, dostane z vyplatenia domu uz mensiu cast. Chcem sa opytat nasledovne: * ako to pravne poriesit medzi mnou rodicmi a surodencami, kedze rodicia este ziju a nejde o dedicstvo * je mozne ponizit hodnotu domu na ktory mame odhad z dovodu, ze budem musiet dochovat rodicov * rodicia si nezelaju, aby mal moj manzel rovnaky podiel po vyplateni surodencov ako ja. Mal by tam podiel ale len vo vyske v akej by investoval svoje financie. Z dovodu, keby nahodou doslo k rozvodu, aby som nemusela manzelovi vyplacat 1/2. Uz by som nemala financne prostriedky na to aby som ho vyplatila a musela by som to predat. Tak strach a opatrnost mojich rodicov je na mieste. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 11. 2017

Svokrin byt

Dobry den byvam v 2 izbovom byte, ktory dostala svokra asi pred 25 rokmi hlavne preto, ze byvala so svojim jedinym uz dospelym synom v 1 izbovom byte. Po case sme sa s jej synom vzali a narodili sa nam dve deti, svokra sa tak isto druhy raz vydala a odstahovala sa k svojmu manzelovi do garzonky stym, ze nas nechala byvat v jej byte. Byvame tu uz 18 rokov a zobrali sme si dva uvery na prerabku bytu ktore splacam dodnes je to 110 eur mesacne lenze v poslednom case si svokra zmyslela, ze im garzonka nestaci a mame im uvolnit tento byt alebo im platit 150 eur mesacne ako podnajom a ak jej platit nebudeme ze nas da vystahovat. Nas mesacny prijem je zhruba 700 eur ztoho 220 eur su poplatky za byt plus hore uvedene pozicky a ostatne vydavky. Moja otazka je: ma na byt narok aj moj manzel kedze ho dostali este ked s mamou žil a musel jej vtedy podpisat nejaky papier ze suhlasi s vymenou bytu za vačsi ale ten papier neviem kde sa nachadza alebo nas moze svokra nechat jednoducho vystahovat? Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Chybné zapísané darovanie polovice bytu - ako to vyriešiť na katastri?

Dobrý deň prajem, prosím o radu, pred pol rokom mi manžel daroval 1/2 bytu darovacou zmluvou, byt kúpil pred manželstvom. Nakoľko nás teraz kontaktovalo OSBD, že v liste vlastníctva figurujem ako vlastníčka bytu len ja podielom 1/1. ooch, čiže niekde nastala chyba. Pravdupovediac sme si to vôbec nevšimli, nakoľko v rozhodnutí z katastra je to naozaj tak, lenže darovacia zmluva a aj vklad bol pripravený ako 1/2 mužovi a 1/2 žene. Je možné, že nastalo chybné zapísanie na Katastri? chcem sa pekne spýtať ako je možné riešiť túto nápravu a za kým konkrétne na Kataster ísť? nakoľko sme si chybu v rozhodnutí nevšimli.......Srdečne ďakujem za odpoveď. Anna, ZA

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 3. 2016

Vysporiadanie súrodencov - aká suma patrí sestrám

Dobry den, rad by som sa informovala ohladom vysporiadania majetku. Po svadbe minuleho roka som ostala s manzelom byvat na poschodi rodicovskeho domu, ktory zaciname teraz na jar prerabat, Otec a mama budu byvat na prizemi. Mam este 2 sestry, ktore chcu, aby som ich vyplatila. Ja s manzelom sa budem starat o rodicov do ich smrti. Samozrejme chcem, aby dom bol prepisany na mna a manzela, rodicia s tym suhlasia. Otazka znie aka suma patri sestram. Hodnota domu v tejto oblasti je cca. 60000Eur. Ma vplyv na cenu, za ktoru by som mala vyplatit sestry aj to, ze sa budem starat o rodicov do ich smrti? Ako toto vsetko zmluvne osetrit ? 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 3. 2016

Hypotéka na rodičovský byt

Dobrý deň chcem sa opýtať, mám hypotéku kde ťarchou je rodičovský byt. Hypotéku riadne splácam. Ako je to V prípade úmrtia jedného Z rodičov? Mám ešte 2 súrodencov, ktorí o hypotéke nevedia. Dozvedia sa pri dedičskom konaní o tom, že je na byt ťarcha? V banke mi povedali, že vlastník sa pri riadnom splácaní nemení, aj keby sa niečo stalo. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 2. 2016

Stavba chaty spolu s bratom

Zdravím, sme dvaja bratia, ktorí stavaju chatu na polovicu. Na polovicu si kupili pozemok a na polovicu financujú celu stavbu chaty, chata je uz na hrubo postavená ale stavebné povolenie máme až do r. 2020. Ale pozemok je napísaný len na brata. Chcem sa opýtať ?ako si to ošetriť, že keby sa nahodou niečo stalo a stavba este nie je zkolaudovaná, aby mi patrila polovica v prípade nejakej nepredvídatelnej situacie. Bratovi sa o 3 mesiace ešte narodí syn. Stacilo by do kolaudacie urobiť napr. čestné vyhlasenie, alebo darovaciu zmluvu, alebo v katastri sa to da nejako osetriť? Dakujem.za odpoved..

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 2. 2016

Spoluvlastníctvo s exekúciou

Dvaja bratia sú spoluvlastníci na rodinnom dome. Jeden z nich má exekúciu a jeho podiel je založený, má ho exekútor. Môže dotyčný v tomto prípade darovať svoj podiel na druhého brata, ktorý exekúciu nemá. Ak áno, tak tak za akých podmienok. Musí v tomto prípade exekútorovi vyplatiť a tak získať podiel zadlženého brata. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 2. 2016

< 1 2 3 4 5 6 9 17 24 32 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.