Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Hypotéka a rozdelenie majetku.

Kúpila som pozemok, ktorý je písaný na moje meno a tak isto som postavila aj dom. Všetko je len v mojom vlastníctve. S partnerom by sme si chceli zobrať ešte hypotéku pre mladých s tým že je to menšia čiastka len na dokúpenia vecí do domu a menšie dokončenie. Chcela by som sa opýtať pri hypotéke sa musí založiť dom, splátky sa budú platiť z môjho účtu ak sa s partnerom rozídeme má nárok na časť môjho domu alebo len na časť peňazí ktorú zatiaĺ on investoval kedže je založený dom ?

spoločný dvor

Dobrý deň, chcem kúpiť nehnuteľnosť, ktorá má však spoločný dvor so susedmi. Potrebujem si vytvoriť kúpnu zmluvu, ale neviem ako mám do nej zahrnúť spoločný dvor. Môžete mi s tým pomôcť? Ďakujem

pôda

Pekný ďeň,chcem sa opýtať,či je môj manžel povinný ma vyplatiť z ornej pôdy nakoľko ju kúpil počas manželstva a zatajil mi to.Ďakujem za odpoveď.

Dlhy

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo robiť v situácii, keď má manžel množstvo dlhov, cca 80 000€- odvody zdr., soc. poistovna, SPP, ziadne úvery nemáme. Jediný spoločný majetok je rod.dom v hodnote cca 70 000€. Premýšľa nad osobným bankrotom a chceme sa rozviesť. Čo urobiť ako prvé? Vyhlásiť osobný bankrot alebo najprv riešiť rozvod? Manžel momentáne pracuje ako SZČO, doteraz bol asi 5 rokov nezamestnaný. Ešte sa chcem spýtať či by bola reálna šanca na odkúpenie nášho domu v rámci dražby pri osobnom bankrote príslušníkom mojej rodiny? Napr. moj brat, aby som vlastne neprišla o dom. Ďakujem veľmi pekne za Váš čas.

Podielove spoluvlastnictvo vs bezpodielove

Dobry den, potrebovala by som poradit. S partnerom sme kupili byt v case ked sme neboli zosobaseni. Cize mame ho v podielovom spoluvlastnictve 50:50. Pred rokom sme uzavreli manzelstvo. Zvazujem prepis podieloveho vlastnictva na bezpodielove. Zaujimalo by ma ake su hlavne vyhody a nevyhody. Ja to chapem tak ze ak sa niekomu z nas nieco stane napr mne tak moja polovica bytu by pripadla mojej rodine nie manzelovi. Ak prepiseme podielove spoluvlstnictvo na bezpodielove v takom pripade by dedil on moju cast bytu. Je to tak spravne? Ake su tam dalsie vyhody nevyhody a co je potrebne k prepisu z podieloveho na bezpodielove spoluvlastnictvo. Dakujem

dedenie hnuteľného majetku

Dobrý deň, sme 4 súrodenci, rodičia ešte za života prepísali dom na brata. Teraz po ich smrti prebieha dedičské konanie. Chcem sa spýtať, či máme nárok na dedenie hnuteľného majetku - zariadenie domu, elektrospotrebiče a iné. S bratom sme sa nedohodli - dovolil nám si zobrať len to čo nám on ponúkol a nie to čo my sme chceli. Ako máme postupovať ďalej. Ďakujem za odpoveď.

Nevysporiadaný pozemok

Príjemný dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Jedná sa o predaj rodinného domu, kde samostatne stojaca garáž nieje na pozemku vlastníka. Takže poporiadku... Písal sa rok 1970 a môj starý otec dostal stodolu od obce, keďže gazdoval a stodolu už predtým dlhodobo užíval na uskladnenie sena. (nemá o tom, že to dostal od obce žiadny doklad) Potom odkúpil okolitý pozemok a začal stavať dom. Namiesto stodoly vyrástla murovaná garáž. V tom čase mu bolo povedané, stodola tvoja, pozemok tvoj môžeš postaviť garáž. Nik sa neozval, žeby mu pozemok patril. Po revolúcii v roku 1998 sa ozval nejaký pán, že teda naša garáž stojí na jeho pozemku. Vtedy už starý otec nežil, tak môj otec bol ochotný pozemok odkúpiť (V 1998 by za ten pozemok zaplatil smiešnu sumu oproti dnešnej jeho hodnote) Dotyčný pán mu však povedal, že buď kúpi celý pozemok, alebo nič - časť nepredám. Keďže to bola lúka až po potok, otec odmietol, pretože pozemok nepotreboval. Od vtedy sa párkrát počuli telefonicky a vždy niekto z vlastníkov pozemku umrel, tak prebiehalo dedičské konanie. Až to otca omrzelo a nechal to tak. Nikdy ho nepýtali nájomné za užívanie pozemku. Dnes však nešťastný potrebuje dom predať A nemôže... Viete mi poradiť ako postupovať? Otec si dal spraviť znalecký posudok a momentálne sa cena pozemku pohybuje okolo 75 eur za meter štvorcový. A predpokladám keď sa,ozve spomínanému vlastníkovi ten cenu ešte navýši, keď zistí, že otec chce predať dom... Dočítali sme sa vydržaní. Týkalo by sa to aj našej situácie prosím? Ďakujem za každú radu

nadobudnutý majetok pre uzavretím manželstva

Pekný deň, dcérka s priateľom sa po roku spoločného nažívania rozhodli, že si zabezpečia bývanie formou kúpy podielu na časti bytového domu pre štyri rodiny. prvý vklad -zálohu 5000 EUR sme ako jej rodičia uhradili. celková suma na kúpu bola 95000 EUR. Priateľ dcerky potom dostal od štátnej organizácie bezúročnú požičku 40000 EUR a na zbytok sumy 50000 si zobral hypo úver, ktorý bol napísaný tiež len na neho. Pred nasťahovaním sme dcérky investovali všetky elektrospotrebiče a vybavenie kuchyne cca 2500 EUR , zaplatili sme aj výstavbu studne cca 1000 EUR a ďalšie menšie sumy na dovybavenie domácnosti. Priateľ si potom zobral spotrebný úver na ojazdené auto cca 11 000EUR. Všetky úvery splácajú spoločne, pretože už žijú v spoločnej domácnosti. Pretože približne za mesiac uzavrú manželstvo chcel by som Vás poprosiť o radu ako ešte pred uzvretím manželstva spravodlivo a právne vysporiadať tento majetok. Ďakujem

Môže ma bývalý svokor vyhodiť z baraku aj s deťmi kde mám trvalý pobyt?

Dobrý deň,bývam v baraku ktorý patrí môjmu svokrovi,bývam tam aj s mojimi deťmi a tam máme aj trvalý pobyt.Byvame tam 10 rokou a donedávna aj s manželom pokiaľ si nenašiel milenku a neodstahoval sa do Čiech kde aj býva .Každú chvíľu čakám na rozvod.Chcem sa opýtať či má môže svokor vyhodiť aj s deťmi na ulicu.Za odpoveď vopred ďakujem

peniaze po predaji mojho bytu

Predali sme byt s byvalym Ex. Peniaze mam na ucte, teda cast, lebo som kupila auto a veci do domu. Ako si uchranit peniaze za moj predaj pred terajsim manzelom ? Da sa urobit nejaka zmluva o pozicke ? on chce minut tie peniaze, ale dom mal pred uzatvorenim manzelstva a ja sa boljim zostat bez penazi. Dakujem Olga

< 1 9 14 15 16 17 18 19 20 24 32 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.