Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Vlastníctvo a vysporiadanie v prípade rozchodu

Dobrý deň. Partner vlastní byt, ktorý sme zrekonštruovali a zariadili spoločne. Niektoré zariadenie sme do bytu kupovali každý samostatne, niektoré spoločne. Chceli by sme predmety kúpy a ich hodnotu (resp. podiel, ktorý každý z nás investoval) ošetriť zmluvne, aby v prípade rozchodu bolo jasné, ako sa navzájom vysporiadať. Stačí majetok a podiel každého z nás len spísať spolu s návrhom a dohodu o vysporiadaní v prípade rozchodu a overiť u notára, alebo je potreba nejakej zmluvy? Tiež vieme, že vybavenie podlieha vekom nejakému opotrebeniu a znehodnoteniu. Ako sa dá upraviť hodnota, ktorú by mi partner vyplatil, keby sme sa rozišli napríklad o 15 rokov? Ďakujem pekne za pomoc.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 2. 2016

Stavba RD pred svadbou, BSM alebo nie?

Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať. Počas rokov keď som bol ešte slobodný som realizoval kúpu staršieho RD a následne počas siedmych rokov jeho prestavbu a prístavbu. Všetko som financoval pomocou pôžičiek a za finančnej pomoci rodičov. V čase keď som si bral terajšiu manželku dom už bol, až na pár detailov takmer hotový, ale ku kolaudácií samotnej došlo cca až po 1/2 roku trvania nášho manželstva. Patrí dom mnou postavený a financovaný do BSM ? , je teda rozhodujúci dátum kolaudácie alebo výstavba ako taká ? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 2. 2016

Som povinná vyplatiť svojich súrodencov?

moji rodicia vlastnia 4izbovy byt a ja ho chcem kupit. ak ho kupim som povinna vyplatit aj svojich surodencov. dakujem za odpoved

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 2. 2016

Odkupenie prístupovej cesty v spoluvlastnictve

Chceme odkupit podiel v spoluvlastnictve, aby sme mohli vyuzivat pozemok ako prijazdovu cestu. Pozemok ma 7 spoluvlastnikov, z toho viaceri uz po smrti a pochybujem, ze ich deti budu mat niekedy zaujem nieco s pozemkom robit, kedze je to nevyuzitelny pozemok. Mozeme obist predkupne praco a rovno cast odkupit? Je to mozne?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 1. 2016

Vyplatenie súrodenca

Dobrý deň. Hodlám žiť v rodičovskom dome. Rád by som vedel, či musím vyplatiť brata, a čo robiť pri jeho naliehaní vyplatiť. On sám dom má, a ja žiadnu nehnuteľnosť iba možnosť žiť v rodičovskom dome. Ďakujem. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 1. 2016

Vyplatenie podielu z majetku

Dobrý deň,chcem sa opýtať či mám ako 20 ročný syn právo na vyplatenie svojho podielu na majetku. Žijem len s mamou máme byt, dom, 2 auta, firmu. S mamou nevychádzame kvoli priateľke. Zakazuje sa mi s ňou stýkať, byť atď. Mám právo na vyplatenie podielu a začať žiť sam?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 12. 2015

Kúpa rodičovského bytu

Dobry den, po rozvode rodicov otec zanechal polovicu bytu svojim detom teda mne a mojej sestre. Druhu polovicu vlastni matka, teraz chce moja sestra odkupit ten byt a moja otazka znie, ci mam nejake pravo na to, aby mi sestra vyplatila cast po otcovi. Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 12. 2015

Vyplatenie dlhu časti domu

Dobrý deň. Bývam v dome, ktorý moja starká a starký postavili. Nie je naň žiadny úver ani nič podobné. Starký zomrel. Dom je rozdelený medzi moju starkú a 3 súrodencov (môjho ocina, jeho, brata a sestru). Nastala situácia, že ja by som chcela tento dom prerábať atď a tak by som chcela, aby bol napísaný na mňa. Môj otec aj starká sa rozhodli, že by mi ich časti darovali. Zostáva časť tety a uja. Teda by som ich chcela vyplatiť. Ujo má ale dlhy a teda na jeho časť je exekúcia. On je ale stratený. Netušíme už cca 3 roky kde sa nachádza. Chcem sa teda opýtať ako to funguje s vyplatením jeho čiastky? Dá sa vyplatiť exekútorovi len jeho čiastka z domu (teda 1/4)? Musí sa to dať ohodnotiť a z tej sumy alebo ako to funguje? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 11. 2015

Vrátenie zdedeného majetku

Dobrý deň, chcel by som sa informovať. Po umrtí mojej manželky som si dal napísať 1/2 časť rodinného domu na dcéru. Moja dcéra si nevedie dobrý rodinný život a z toho dôvodu by som chcel spomenutú časť RD vziať späť. Je na to nijaká možnosť ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 11. 2015

Kúpa rodičovského domu a vyplatenie brata

Rodičia mi za ich života dali rodičovský dom, urobili sme to kúpno predajnou zmluvou. otázka je, že či môj brat môže nejak odomňa žiadať vyplatok z domu. keď rodičia umru. keďže tým pádom, keď som vlastník rodičovského domu, je to akoby bol vydedeny. a jasné, že nemám záujem ho vyplácať, keďže sa o rodičov starám, keďže žijeme spolu v rodičovskom dome, a brat žije v zahraničí. Ďakujem za radu

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 24. 11. 2015

< 1 2 3 4 5 6 7 9 17 24 32 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.