Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Vyporiadanie BSM započítaním

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či rodinný dom, ktorý nepatrí do BSM a je vo výlučnom vlastníctve rozvedeného manžela je možné previesť dohodou o vyporiadaní BSM do vlastníctva rozvedenej manželky ako započítanie za investície rozvedenej manželky do tejto nehnuteľnosti patriacej rozvedenému manželovi.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 12. 2016

Živnosť zahrnutá v BSM

Dobrý deň, Prosím o vysvetlenie o radu v rámci vysporiadania BSM. Môj ex manžel do vysporiadania BSM zahrnul moje podnikanie- živnosť. Skúsim to veľmi v krátkosti vysvetliť. Po mojej 50-ke som prišla o prácu – práve začala kríza. Nemohla som si nájsť žiadne pracovné miesto a ani úrad práce mi nevedel ponúknuť žiadnu prácu. Rozhodla som si založiť živnosť – venovať sa výživovým produktom a kozmetike. ( Nebol to fyzický nákup a následný predaj zákazníkom) – bolo treba si vytvoriť nejakú klientelu a tí si sami objednávali produkty cez e-schop. Priznám sa, že sa mi moc nedarilo a moj ex manžel mi pomáhal finančne – to znamená, aby som dostávala nejakú províziu bolo potrebné mesačne si zakúpiť v hodnote 100 b.- = cca 100,00 €, produkty pre vlastnú spotrebu. Samozrejme, že sme tieto produkty užívali obidvaja- čiže spotrebovávali. Otázka znie: patrí toto (podnikanie) do BSM? Ex manžel vyčíslil sumu, ktorou mi dobrovoľne pomáhal a teraz to zahrnul do BSM. Ja si to vysvetľujem takto : nemusel mi pomáhať finančne, robil to dobrovoľne, produkty užíval každý deň a kedykoľvek mohol povedať: nedarí sa Ti – nebudem ďalej platiť a pomáhať Ti. Ak by ste potrebovali nejaké doplňujúce otázky, prosím dajte mi vedieť. Vaša odpoveď je pre mňa dôležitá. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 12. 2016

Mám nárok na polovicu majetku?

Dobry den, moj uz exmanzel pred svadbou dostal do daru byt, ktory bol vyhradne v jeho vlastnictve a pocas manzelstva byt predal a kupil vacsi, na ktory si vzal este uver kvoli prerabke bytu. Predaj prveho bytu a naslednu kupu druheho vie dokazat, nakolko transakcia v banke prebehla v jeden den. Mam narok na polovicu majetku aj v pripade, ze druhy byt bol financovany z prostriedkov z predaja bytu, ktory bol vyhradne v jeho vlastnictve? dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Vlastníctvo bytu po rozvode

Dobry den, rad by som sa informoval ako je to s vlastnictvom bytu, ktory je (v katastri) pisany na obidvoch rodicov s rovnakym podielom vlastnictva. Jeden z nich zije dlhodobo (8 rokov) v zahranici (Rakusko - ma tam aj trvaly pobyt cca 3 roky), s tym pre domov chodieva nepravidelne - 1 vikend za 2 az 3 mesiace. Rodicia su uz 3 roky rozvedeni a pocul som nieco o zakone, ze ak jeden z nich nebyva v byte (alebo tam nema trvaly pobyt) pripadne cely byt po 5 rokoch druhemu rodicovi, ktory tam byva. Je to naozaj pravda? Ake pravne riesenie by ste odporucali, aby ani jeden z rodicov nemohol rozhodovat za majetok toho druheho? (majetkove vyrovanie, resp. nieco podobne) Vopred dakujem za Vase informacie. S pozdravom, Peter.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Prejde dlh na mňa?

Dobrý deň, počas manželstva sme s bývalom mužom nadobudli rodinný dom na hypotéku. Bohužiaľ on po rozvode odišiel bývať k rodičom a ja som ostala v dome. No ešte počas nášho manželstva narobil ex dlhy a mali sme spoločný bankový účet no prestal odosielať splátky do banky. Došlo to až k tomu, že banka dala dom drazobnej spoločnosti. Ak momentálne dom užívam ja so synom, môže cely dlh prejsť na mna alebo to bude napoly? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

BSM a majetok v zahraniči

Dobry den, manželia - slovenské občianstvo - niekoľko rokov pobyt v zahraničí, následne som sa vrátil na Slovensko, tu prebehol rozvod, podaný návrh na vysporiadanie BSM. V zahraničí je majetok patriaci do BSM. Može slovenský súd rozhodovať okrem iného aj o veciach mimo územia Slovenska, alebo možu byť tieto veci vylúčené z rozhodovania o BSM? Máte event. skúsenosť s takýmto druhom problému. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Predkupné právo pri BSM

Chcem sa opytat, ci si mam uplatnit predkupne právo pri predaji rodinneho domu. Ide o BSM. ĎAKUJEM ZA POMOC. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 11. 2016

Manžel v byte po vysporiadani BSM

Ak došlo vysporiadaniu BSM može mažel ostať bývať v byte aj keď bol vyplatený ? Mám právo vymáhať poplatky za energie? Celú dobu nezaplatil ani cent, chová sa agresívne a nevhodne. Ohrozuje zdravie ostatných a nechce nikoho pustiť do kuchyne. Môžem ho premiestniť bez jeho vedomia do inej miestnosti? Som na pokraji síl. Veľmi pekne ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 10. 2016

Dohoda o BSM pred rozvodom

Budeme sa rozvadzat. Vysporiadanie majetku chceme urobit dohodou. Manzel mi chce nechat byt. Mozeme ho prepisat na mna este pred rozvodom a bude potom byt vyluceny z bsm, ak sme byt nadobudli spolocne za manzelstva?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 10. 2016

Predaj darovaného bytu a manželka

Dobrý deň, byt, ktorý som dostal do daru som teraz predal a s manželkou sme sa rozhodli pre dom. Manželka trvala na tom, aby bol dom napísaný aj na jej meno. Ako sa zabezpečiť pre prípad, že budeme na kúpnej zmluve a na LV napísaný obaja, aby manželka nemala v prípade rozvodu nárok na polovicu. Podotýkam, že peniaze použité na kúpu domu pochádzajú v plnej výške z predaja darovanej nehnuteľnosti. Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 20. 10. 2016

< 1 2 3 4 5 17 32 48 63 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.