Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Vyriešenie BSM bez súdu

Dobrý deň, je možné vysporiadať BSM aj bez súdneho konania? Vlastníme spolu rodinný dom aj byt a máme dva hypotekárne úvery, vieme sa na rozdelení dohodnúť, len nevieme akú formu by táto dohoda mala mať aby ju akceptovali aj kataster aj banky. Ďakujem Richard

majetok nadobudnuty pred manzelstvom/financny dar v manzelstve.

Dobry den prajem, rada by som sa nadviazala na temu, kt. rozoberate vo viacerych prispevkoch - majetok nadobudnuty pred manzelstvom/dar v manzelstve. Moja situacia: s manzelom sa rozvadzame, manzel je cudzinec. O rozvod je podane v zahranici. Toho casu som predala byt, kt. som nadobudla pred manzelstvom. Za hotovostne prostredky z predaja bytu kupujem stavebny pozemok. Moja otazka: Mozem sa spolahnut, ze keby doslo co k comu, tak si na tento pozemok nemoze manzel narokovat? Alebo by bola lepsia volba - za ucelom kupy pozemku do mojho vylucneho vlastnictva darovacou zmluvou vyriesit "prijem penaznych prostriedkov" od mojej matky. Tato forma mi pride administrativne narocnejsia, preto by som sa jej rada vyhnut, ale zase nerada by som nieco riskovala. Velmi pekne dakujem za odporucanie!

Ako vysporiadať zdedené dlhy v banke

Dobrý deň, prosím Vás poraďte nám. Mojej dcére zomrel manžel, ktorý jej zanechal len dlhy. Počas manželstva zobral 2 spotrebiteľské úvery (bez ručenia), ktoré sám splácal z invalidného dôchodku. Dcéra nevedela na čo ich použil, ani v akej výške. Okrem toho mal založenú s.r.o., v ktorej bol len sám. Keďže ochorel na rakovinu, posledné dva roky pred smrťou nevykonával žiadnu podnikateľskú činnosť. Dcéra nemá žiadne doklady z podnikania, nevie ani čím je kryté základné imanie, ktoré vykazuje v ÚZ vo výške 5 000 eur. Peniaze žiadne nenechal. Bývali v svokrinom byte, takže žiadny majetok nevlastnili. Dočítali sme sa o možnosti odmietnuť dedičstvo. Avšak v deň smrti vytiahla z jeho účtu zostatok 300 eur, pretože nemala peniaze na pohreb. Keď odniesla do banky úmrtný list, povedali jej, že úvery má ďalej splácať v stanovenej lehote. Nebude sa to ale považovať za prejav vôle nakladať s dedičstvom a potom nebude môcť dedičstvo odmietnuť? Ak úvery nebude do dedičského konania platiť, uzná potom poisťovňa poistné plnenie (jeden z úverov mal poistený pre prípad smrti). Úverové zmluvy nenašla, takže ani nevie, či ich uzatvoril ako s.r.o., alebo ako FO. Jediné, čo vlastnili bolo zariadenie bytu, na ktoré sme jej dali peniaze my a svokrovci. Poraďte prosím, ako postupovať. Možno za uvedených okolností len odmietnuť dedičstvo, aby sa zbavila všetkých dlhov? A má teda úvery do dedičského konania platiť, alebo nie?

neplatenie hypoteky

dobry den. chcem sa spytat na platenie uveru ked sa chceme s manzelom rozvadzat. ja v dome nebyvam odstahovala som sa. on nesuhlasi dohodnut sa a vziat na seba cely uver i ked som mu ponukla ze sa mojej polovice domu vzdam v jeho prospech. do rozvodu bude platit on hypoteku. moze odo mna ziadat alebo vymahat polovicu hypoteky (cca 300€) ked mam plat 450€ po rozvode? co sa stane ak nebudem platit? bude exekucia na moju cast domu alebo cely? dakujem za vas cas a vasu informaciu.

Bezpodielové vlastníctvo bytu

Dobrý deň, chcem sa opýtať na našu situáciu. 1-izbový byt je v bezpodielovom vlastníctve môjho manžela a jeho bývalej manželky. Manželka s ich ešte maloletou dcérou bývajú u ich známych. Ja som jeho druhá manželka a budeme mať s manželom dieťa, aký mám nárok na byt ja a naše spoločné dieťa? Navyše bývalá manželka, ktorá ma v opatere ich 14 ročnú dcéru podala návrh na vyporiadanie bezpodielového vlastníctva a chce, aby celý byt prisúdili jej. Môže nás súd ,,vyhodiť na ulicu" ak budeme mať malé dieťa a nemáme kam ísť? Ako potom bude súd postupovať, ak by určil že byt im patrí obom na polovicu, kto koho by musel vyplatiť? Je riešenie nechať ho v podielovom stave 1:1 a nech tam býva ten, kto nemá kam ísť? Ďakujem za odpoveď, Katarína

Exekúcia po rozvode

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako je to z dlhmi z manželstva. Ide o dvoch už rozvedených ľudí, ktorý ale nemajú vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo. Majú dlh (už exekúciu), ktorú spláca chlap. A chcel by tento dlh, ktorý nadobudli spolu počas manželstva rozdeliť medzi partnerov. Chlap má dokonca aj notárom overený doklad, kde bývalá manželka súhlasila, že sa bude podieľať na splácaní tohto dlhu. Je šanca tento dlh rozdeliť na pojednávaní bezpodielového spoluvlastníctva? Ďakujem

zverejnenie dražby súdom

Od právoplatného súdneho rozhodnutia o predaji nehnuteľnosti uplynula doba 1 rok. Aká je lehota začatia dražby od súdneho rozhodnutia o predaji nehnuteľnosti? Existuje premlčacia doba pri nečinnosti súdu? Ďakujem.

Vyňatie bývalej manželky z majetku a z hypotéky.

Manželka priateľa je nezvestná majú spolu byt štvorizbový zaťažený hypotékou. Môže súd vyňať jeho bývalú manželku z vlastníckeho práva na byt? A môže byť vyňatá aj z hypotéky.? Ďakujem za odpoveď.

< 1 17 32 48 60 61 62 63

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.