Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Môžem napadnúť BSM?

Ja som sa s manželom rozviedla pred 6 mesiacmi. Po rozvode som podpísala zmluvu o BSM a jeho vyrovnaní. Vlastnili sme spolu majetok nehnutelný majetok, rodinný doma,  firmy ktorých som bola aj ja majitelom. Kedže sme mali spolu úver a ja som bola spoludlžníkom, nahovoril ma podpísať zmluvu o BSM, že budem vynatá u úveru a podobne. Tak mi vyplatí 15 000 eur na splátky a zobrala som si 8 ročné auto. Zrušil mi aj trvalé bydlisko. Teraz po istej dobe mi všetko došlo a som z toho zničená, že som sa tak lahko pripravila o majetok a aj strechu nad hlavou. Za 27 ročné manželstvo som od neho dostala túto almužnu. Dá sa vôbec napadnúť táto zmluva? Ocitla som sa de facto v situácii, že ani byt si nemôžem kúpit a moj bývalý manžel je dávno za vodou. Viete mi prosím pomocť?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2016

Podiel domu

Dobrý den, mala by som otázku :počas manželstva sme kúpili s manželom pozemok a časom sme na ňom postavili dom. dom aj pozemok je napísaný len na jeho meno. Viem, ze počas manželstva, co je nadobudnuté ide na polovicu v prípade rozvodu, ale co ak manžel zomrie? Musim cakat na dedičske konanie? Nieje lepsie napísať dane nehnuteľnosti na oboch manželov ?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2016

Exmanželove tajné účty

Dobry den som rozvedena no momentalne riesim BSM no neviem ako poukazat na tajne ucty exmanzela kde vkladal pocas celych 15 rokov peniaze. Neviem do akej banky ich ukladal. Viete mi poradit ako poziadat o ucet ked neviem v akej je banke ? Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 10. 2016

Tajné účty exmanžela

Moja priatelka je rozvedena a teraz sa riesi BSM s exmanzelom. Priatelka vie, ze ex ma niekde ucet,lebo tam pravidelne ukladal peniaze pocas manzelstva ale nevie kde. Ako nan poukazat?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 10. 2016

Refinancovanie hypotéky počas manželstva

Dobry den, chcem refinancovat hypoteku, ktoru som bral pred uzavretim manzelstva, bola urcena na kupu bytu, ktory je tiez len v mojom vlastnictve a banka teraz odo mna pyta notarske potvrdenie, ze som skutocne jedinym majitelom, jednak v uverovej zmluve a takisto nehnutelnosti, aby sa refinanc mohol riesit bez mojej manzelky a tym padom bez dokladovania prijmu, v opacnom pripade s dokladovanim a zapojenim manzelky... otazka znie, ake konkretne potvrdenie u notara potrebujem, ci ide o not. overenie danych dokumentov / uver.zmluva, list vlastnictva, sobasny list/alebo nejaky iny pravny dokument, lebo mi to detailne nevysvetlili a ci sa to nedotkne pripadneho dedicstva pri mojom umrti?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 9. 2016

Mám právo vyhodiť manželovu partnerku z domu

Dobrý deň prajem. Som v rozvodovom konani s manželom, máme rodinný dom z ktorého som ja s detmi odišla. Muž ma ešte nevyplatil, ale nastahoval si tam partnerku. Má na to právo? A mám pravo ju vyhodiť s môjho domu? Ako daľej postupovať. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 7. 11. 2016

Predaj bytu a kúpa nového bytu

Počas manželstva som sa stala vlastníčkou bytu na základe Dohody o zúžení rozsahu BSM, ktorú sme spísali s manželom pri kúpe bytu. Po niekoľkých rokoch som byt predala a v takej istej hodnote som kúpila iný byt v tichšej lokalite. Tohto predaja a kúpy sa môj manžel nezúčastnil, nakoľko v tom čase žil mimo trvalého bydliska. Chcem vedieť či nový byt, ktorý som nadobudla a manžel tu má nahlásený trvalý pobyt, znovu spadá do BSM. Ak áno, je možné dodatočne takou istou Dohodou o zúžení rozsahu BSM, byť jedinou vlastníčkou bytu. Na katastri som zapísaná len ja. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 9. 2016

Zodpovednost za dlhy v BSM

Manzelke hrozi, ze jej vznikne sudnym rozhodnutim v spore tykajucom sa iba jej osobne vysoky dlh, ktory nebude schopna uhradit. Vlastni vsak cennu nenutelnost, exekuciou ktorej by sa dlh vysriesil. Ja som dochodca s prilezitosnymi dodatocnymi prijmami a nevlastnim nijaku nehnutelnost, mam vsak uspory na prilepsenie dochodku. Mozu v pripade exekucie byt postinute moje uspory, dochodok alebo ine prijmy namiesto jej nehnutelnosti?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 2. 9. 2016

Majetok z vysporiadania BSM ako súčasť nového BSM

Dobry den. Manzelka po rozvode a vysporiadani BSM z predchadzajuceho manzelstva ziskala do svojho vyhradneho vlastnictva nehnutelnost. K tomuto vysporiadaniu doslo uz pocas nasho, teda jej druheho manzelstva, teda tuto nehnutelnost nadobudla uz ako moja manzelka. Patri tato nehnutelnost do nasho BSM alebo je z neho vynata? Dakujem za Vas cas a odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 8. 2016

Môžem požiadať o majetok kupovaný mojou rodinou?

Dobrý deň, s manželom sme sa rozišli ,nežijeme spolu nakoľko náš spoločný majetok ostal jemu v RD, ktory je písany na neho ešte pred manželstvom. Chcem sa opýtať, či mám právo nie na spolocne zakúpené veci ale na veci zakúpené mojou rodinou, ešte pred tým ako nastane rozvod? nakoľko všetko momentálne užíva on a ja s ročnou dcérou nemáme nič ! A ako je to s majetkom, čo vlastnil pred manželstvom - rod. dom a auto ? Máme s dcérou právo na určitú časť alebo nejaké vyrovnanie za zníženie kvality života? Môžem súd požiadať aj o výživné na seba ako manželku ? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 24. 8. 2016

< 1 2 3 4 5 6 17 32 48 63 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.