Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Manžel dcéry plánuje siahnuť na nehnuteľnosť

Vazeny pan advokat, mam problem, moja dcera zila v spolocnom zvazku s manželom 7 rokov. Myslel som, ze bude vsetko v poriadku nakolko sme stari ludia, tak sme darovali dcere 1/2 domu. Doslo k rozvodu a jej manzel si planuje siahnut na moju nehnutelnost. Aky je postup dalej, lebo dcera nam to vsetko vratila dohodou. Skratka bol to podvod na nu - Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 8. 2015

Nárok detí manžela na byt

Dobry den, moja mama sa druhy-krat vydala. Ja som dcera z jej prveho manzelstva a z druheho manzelstva je moja sestra. Za trvania druheho manzelstva moja mama odkupila byt do osobneho vlastnictva a z toho dovodu ma na tento byt narok aj jej terajsi manzel. Na liste vlastnictva su uvedeni obaja. Manzel ma vsak z prveho manzelstva este 2 deti. Mojou otazkou je, ci v pripade smrti manzela budu mat narok na jeho podiel z bytu aj jeho deti z prveho manzelstva? Manzel tvrdi a presviedca nas, ze to tak nie je, ale my si myslime, ze nema pravdu. Ako to naozaj je? Ak maju deti z prveho manzelstva narok na tento byt, ako sa da tomu predist? Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom Karin

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 8. 2015

Stavba domu počas manželstva

Dobry den. Chcela by som sa opytat moji rodičia sa rozvádzajú po 23 rokoch. Pred 8 rokmi postavili dom. Peniaze dala aj mama. A oco platil mesacne hypoteku lebo bola na jeho meno. A teraz hovorí, ze mame neda nic. Ale musi ju vyplatit? Ak ten dom stavali spolocne pocas manzelstva. Ďakujem pekne.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 26. 8. 2015

Vyplatenie polovice úveru

poprosila by som o pomoc. s manzelom sme postavili rodinny dom, mame vysoky uver. moja otazka znie, ako mam postupovat, ked uz nezijeme spolu a chcela by som vyplatit polovicu uveru. Pravdaze musela by som zobrat uver, lebo moje financie su nepostacujuce na zaplatenie z ruky. dakujem za odpoved

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 8. 2015

Vysporiadanie BSM a deti

Vyporiadanie bsm. Su zakonom stanovene percenta z bsm pre deti? Idu do bsm obrucky kupene 3 mesiace pred svadbou iba z mojich peniazi? Moze sud ignorovat znalecky posudok od psychologa, kde sa uvadza v konflikte z manzelom reaguje intenzivmym afektom hnevu a 2-krat podala neopodstatne trestne oznamenie ohladom psych. tyrania, aby sme vlastnili spolocne nehnutelnost, ktoru som polovicu ziskal dedenim. Za dva mesiace po svadbe sme kupili s mojimi rodicmi na pol. dom a ona bola nezamestnana. ja som na svoj podiel mal peniaze a na jej sme pozicali, ktore sme vracali zo spolocneho. plati v tomto pripade paragraf 150 ob. zak. Vopred srdecna vdaka.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 8. 2015

Kúpa domu na meno manžela z hypotéky

Dobrý deň, plánujeme s manželom kúpiť dom, úhradu chceme riešiť hypotékou, momentálne nemáme žiadny spoločný majetok, byvame u rodičov. Manžel má z prvého manželstva 2 dospelé deti, s ktorými sa finančne vysporiadal, spolu máme 1 dieťa. Otázka: ak kúpime dom len na moje meno budú mať jeho 2 deti po jeho smrti nárok na tento majetok? Alebo ako by sme to mali riešiť, aby nárok nemali? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 24. 8. 2015

Dlhy po zomrelom manželovi

Dobry den, pan advokat prosim o radu. V januari tohto roku som bola s manzelom rozvedena. Pocas manzelsva si manzel zobral dve pozicky z nebankoviek, o ktorych som netusila. Dozvedela som sa o nich teraz, nakolko exmanzel zomrel. Ex nezanechal po sebe ziaden majetok iba dlhy. Mozu deti dedicstvo odmietnut? Ako to je v mojom pripade, ked ze sme rozvedeni, ale pozicky si bral este pocas manzelstva. Prosim mozu siahnut na moj majetok? Poberam iba ciast. inval. dochodok.Nemali sme ziaden spol.majetok. Dakujem za radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 19. 8. 2015

Opätovné uzatvorenie manželstva a BSM

Dobrý deň. Prosím Vás o odpoveď na nasledovnú situáciu. Manželia (dcéra a zať) sa rozviedli. BSM bolo zrušené po rozvode Dohodou manželov, došlo aj k prevodu nehnuteľného majetku podľa predchádzajúcej dohody aj na Katastri (na dcéru – v celosti). Manželia si písomne potvrdili vysporiadanie majetku. Tieto dve osoby sa chcú ale opäť zosobášiť. Z titulu nového uzavretia manželstva medzi tými istými osobami vzniká opäť BSM? Ako sa nazerá na majetok, ktorý bol na základe predchádzajúceho rozvodu a vysporiadaní BSM rozdelený medzi manželov podľa Dohody (byt, ktorý je teraz vo vlastníctve dcéry, ale aj prípadný novonadobudnutý majetok). Stáva sa spoločným majetkom? Veľmi pekne Vám ďakujem S úctou.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 8. 2015

Mám na niečo nárok, keď je všetko na jeho meno?

Manzel zdedil rodicovsky dom pocas nasho manzelstva je len na jeho meno za 24. rokov sme prerabali a spolocne investovali kupili sme aj auto karavan stvorkolku, vsetko je na jeho meno. teraz spolu nezijeme pol roka. zatial nie sme rozvedení, mam narok na BSM? Ak len po rozvode, ci mam na nieco narok, ked nemam ziadne potvrdenky a vsade figuruje len jeho meno . velmi pekne dakujem za poradenstvo.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 31. 8. 2015

Platenie hypotéky za bývalú manželku

Dobrý deň, môj priateľ si v roku 2008 zobral hypotéku s manželkou, ktorú od začiatku platí len on i napriek tomu, že si ju brali spoločne. 6.6.2012 sa rozviedol a stále tú hypotéku platí len on. Môže nejakým spôsobom prinútiť svoju exmanželku, aby mu začala prispievať polovičkou peňazí na hypotéku? V banke nám povedali, že to nie je možné. BSM ešte nemajú vyporiadané. Je to už podané na súde, ale ešte zatiaľ nebolo vytýčené pojednávanie. Keďže máme malého syna, jej polovica peňazí by sa nám veľmi zišla. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 8. 2015

< 1 14 15 16 17 18 19 20 32 48 63 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.