Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Predaj domu v BSM súdom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 7. 1. 2018

Otázka: Predaj domu v BSM súdom

Po rozvode manželstva nám s bývalou manželkou zostal nevysporiadaný nový rodinný dom. Bývalá manželka odišla a žiada aby som jej vyplatil neadekvátnu čiastku 85.000.- €, ktorú samozrejme nemám. Alebo, aby som dom predal a vyplatil jej spomínanú čiastku. Dom zatiaľ predať nechcem pretože je 3 ročný a vraj by sa musela s predaja zaplatiť pomerná 20% daň. Preto som jej ponúkol zatiaľ 50.000.- € a požiadal o odklad na ostávajúce 2 roky. Bývalá manželka nesúhlasí chce celých 85.000 € hneď a vyhráža sa mi, že ak jej ich nevyplatím dá ma na súd a súd mi nariadi dom predať a ju vyplatiť. Rozvedení sme 7 mesiacov. Môže súd rozhodnúť o predaji domu aj pred uplynutím 3 ročnej lehoty na dohodu o vysporiadaní ? Môže ma súd - štát takýmto spôsobom donútiť nehnuteľnosť predať ešte pre uplynutím tejto " ochrannej " lehoty ?

Odpoveď: Predaj domu v BSM súdom

Dobrý deň, súd v konaní o BSM nemôže rozhodnúť o tom, že sa dom predá. 

 

Predaj nehnuteľnosti pri vysporiadaní majetku je možný iba v prípade, ak je nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, čo však nie je Váš prípad.

 

Možno vo Vašom prípade prichádzajú do úvahy aj iné možnosti ako vymyslieť to, že by ste manželku uspokojili a ona vydržala ešte ďalšie dva roky, kým jej nesplatíte zvyšok. To je v prípade ak by ste sa dohodli. Sú tiež možnosti, aj keby ste sa nedohodli, aby ste získali potrebný čas na doplatenie bez toho, aby Vás to stálo veľa peňazí.

 

Veľakrát sme tak klientom pomohli a nestalo ich to nič iné len jednu konzultáciu. 

Stáva sa totiž, že po rozvode si klienti neuvedomujú, že ich možnosti sú oveľa lepšie ako to vyzerá na prvý pohľad.

 

Lehota 3 roky nie je ochranná lehota pre Vás, je to lehota na vysporiadanie, ktorá keď uplynie, tak sa nehnuteľnosť dostane do podielového spoluvlastníctva.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):