Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Chce ma vyštvať z domu za pár eur

Dobry den. Chcela by som sa opytat.S manzelom sme od seba,no v jednom spolocnom dome. Par krat bol u nas moj terajsi priatel a vyhraza sa mi este manzel nie sme este rozvedeni, ze to pouzije pred sudom, ze sem chodi a mna vyzenie. Chcem vediet, ci ma to nejako naozaj ohrozi pru vysporiadani majetku, ze bol u nas moj priatel, ked manzel nebol doma. A moze ma vyhnat z domu, ked nechcem ked ma chce vyplatit z domu smiesnou sumou, co sa vobec nezhoduje s cenami takych domov, ako je nas? Ked povie ze on ma vyplati, ale vobec ta suma nieje adekvatna hodnote toho domu? ma vyssiu hodnotu, ktoru mi on chce dat. A ked nechcem odist z domu, ci ma moze dostat z domu. DAKUJEM UPRIMNE ZA ODPOVED. Jana

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 8. 2016

Kupa nehnutelnosti hypotekou za manzelstva

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, počas manželstva sme prenášali hypoteku do inej banky na byt ktory manzel nadobudol na hypoteku pocas manzelstva. Povodna hypoteka sa vyplatila novou hypotekou a v hypotekarnej zmluve figurujeme obaja ako dlznici na kupu daneho bytu. Spada kupa bytu do BSM alebo nakolko ju manzel nadobudol pred manzelstvom tak je byt jeho aj ked sa povodna hypoteka vyplatila? V katastri je zapisany od prvotneho nadobudnutia on ako vlastnik. Dakujem vopred.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 4. 6. 2016

Ako sa vzdať majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve

S manželom vlastníme v bezpodielovom spoluvlastníctve dve domové nehnuteľnosti a ornú pôdu, chcem sa vzdať úplne majetku / o dôvodoch nechcem písať/. Poradíte mi prosím? Veľmi mi na tom záleží. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 11. 2017

Darovanie podielu BSM

Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu vo veci darovania podielu BSM. Svokra so svokrom vlastnia v BSM rodinný dom. Na dom sú vedené dve exekúcie, ktoré má na svedomí svokra. Chceli by sme zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti nestalo, že by prišli o dom. Ak by teda svokra súhlasila (svokor by súhlasil určite), je možné aby svoju časť BSM darovala na svoje deti, t. z., že budú vlastníci deti a svokor alebo je to možné urobiť len tak, že by museli ten dom prepísať na deti v celku a to tak, že by boli deti výhradní vlastníci. Samozrejme po uhradení exekúcií vedených na dome. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 4. 2016

Lehota vyplatenia nárokov po vyporiadaní BSM dohodou

Aká je lehota na vyplatenie nárokov rozvedených manželov uvedených v Dohode o vyporiadaní BSM, ktorú bývalí manželia mimosúdne podpísali? Akým spôsobom sa možno domáhať vyplatenia týchto nárokov?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 4. 2016

Zdedený byt počas manželstva

Dobrý deň. Otec už počas trvania manželstva s mamou zdedil byt po starej mame, do ktorého sme sa presťahovali. Na vyplatenie otcových troch súrodencov sa použili peniaze z predaja bytu, ktorý patril mame a v ktorom sme dovtedy bývali. Na liste vlastníctva zdedeného bytu figuruje len meno otca, mamino nie. Rodičia už v súčasnosti žijú oddelene, ale rozvedení nie sú. Otec býva sám v zdedenom byte. Predmetným bytom sa zároveň ručí za úver, pričom v úverovej zmluve figuruje mama ako dlžník a otec ako spoludlžník. Otázka znie, či má otec právo na darovanie tohto bytu bez súhlasu/vedomia mamy - manželky, resp. či môže nastať situácia, že otec bez jej vedomia vyplatí zostávajúcu časť úveru a s bytom naloží ako uzná za vhodné. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 5. 2016

Termínované vklady počas manželstva

Dobrý deň. Pred manželstvom som nasporila finančné prostriedky, ktoré som uložila na termínovaný vklad. Vklad bol splatný už počas manželstva. Potom som opäť tieto prostriedky uložila na termínovaný účet aj s úrokmi pôvodného vkladu. Momentálne sme v rozvodovom konaní. Moja otázka znie, či dané finančné prostriedky patria do BSM, alebo stále som ja výlučnou vlastníčkou. Ako mám ochrániť svoje peniaze? Vopred ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Finančné prostriedky od mojej matky a BSM

Dobrý deň páni advokáti. Obraciam sa Vás o informáciu ohľadne vyporiadania BSM. Som v rozvodovom konaní, rok nežijem v spoločnej domácnosti s manželkou. Žijem s matkou o ktorú sa starám, je už imobilná. Matka uložila finančné prostriedky na termínovaný vklad a po skončení doby viazanosti istina aj úrok bol poslaný na môj bežný účet, kde mi chodí výplata, čiže na výpise z môjho účtu je tam prijatá platba matkinho termínovaného vkladu. Následne som použil tieto matkine peniaze na opatovné otvorenie termínovaného vkladu, ale už na moje meno. Má na tieto finančné prostriedky dosah moja manželka, čiže spadajú do BSM? Mám s mamou spísať darovaciu zmluvu? alebo akým spôsobom uchrániť finančné prostriedky na termínovanom účte. Vopred ďakujem za kvalifikované odpovede na moje otázky.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Je možné darovanie domu dcére?

Dobry den potrebujem sa s vami poradit a to pred dvoma rokmi sme kupili spolocne s manzelom dom. Prerabali sme ho no financie skoncili a dcera by si ho chcela dokoncit na vlastne naklady. Je mozne jej ho dat prepisat alebo darovat? Mame byt a ten by sme chceli darovat druhej dcere. Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 3. 2016

Predaj družstevného bytu počas prebiehajúceho súdu BSM

Môže moja bývala manželka predať náš spoločný družstevný byt (členské práva ), ak už prebieha súd o BSM.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 3. 2016

< 1 2 3 4 5 6 7 17 32 48 63 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.