Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Exekúcia na BSM

Dobrý deň. Dostala som výzvu od exekútora. Jedná sa o exekúciu exmanžela z r.2012. Zaujímama či mi môže siahnuť na majetok/výplatu/,keďže tá exekúcia je z obdobia nášho manželstva Od 5/2014 sme rozvedení, na BSM sme sa vlastne dohodli len ústne, čo neviem či stačí. Po manželovi mi ostali len dlhy, tak delenie majetku som neriešila. Dal mi všetky veci /nabytok,elektroniku/ a pôžičky, ktoré splácam, lebo sú na moje meno a iné mi neostáva. A iné sme aj tak nemali. Mám na mene ešte auto, ktoré používa tretia osoba. Ešte výzva exekútora - žiada v nej o mojom vyjadrení, či sme manželia alebo rozvedení a žiada doklad o BSM. Môže exekútor siahnuť na učty detí?Ďakujem 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 10. 2015

Platenie polovice splátky úveru a dražba

Dobry den, prosim o radu. Rozvadzam sa po 7 rokoch, byt sme pred rokom kupili na hypoteku, muz je niekolko rokov nezamestnany, so splatkami pravidelne meska. Mame 2 skolopovinne deti. Ja pracujem, z mojho prijmu latam jeho dlhy. Ako sa po rozvode rozdeli majetok, ked ani jeden z nas nema nahradne byvanie? Moze trvat PSS na drazbe, ked nebude platit polovicu splatky aj ked ja ano? Na byt je navyse exekucia kvoli jeho zdravotnej poistovni. Este pred manzelstvom si zobral na moje meno pausal a urobil dlh, ktory vymahaju odo mna. Mozem sa ochranit tym, ze sa spise uznanie dlhu? Velmi pekne dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 10. 2015

Patrí dom a úver do BSM

Dobrý deň, pred uzatvorením manželstva som si zobral hypotéku na stavbu domu, ktorú platím sám doteraz. Do uzatvorenia manželstva stála hrubá stavba - múry, priečky, krov, škridla, okná. Patrí dom do BSM? Z úveru bol dom dokončený. Po rozvode v dome býva exmanželka, naďalej platím úver sám. Exmanželka nie je na úverovej zmluve napísaná. Patrí úver do BSM?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 10. 2015

Nárok na náhradu za penzión

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, s ex manželom sme postavili dom spolu s penziónom, ktorý sa nachádza v objekte domu na poschodí a v podkroví. Sme v BSM, ťahá sa to na súde v Žiline už 5 rokov. On prerobil penzión bez môjho súhlasu a teraz nechce dať túto časť ohodnotiť znalcom. Mám právo aj ja na túto časť? Som spoluvlastníčkou. Prosím poraďte mi, ako ďalej. Vopred ďakujem. Jana

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 10. 2015

BSM a závet

dobry vecer, pisem za svoju mamu. Ma rodinny dom v bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov. Chce zavetom dat po jej smrti pisat svoju cast domu na mna (uz som plnolety a sposobily na pravne ukony) je to pravne mozne alebo by po jej smrti dedil dom otec? dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 5. 9. 2015

Neplnenie dohody o vysporiadaní BSM

Dobry den prajem rada by som sa spýtyla, sme rozvedení od roku 2008 a BSM sme vysporiadali, pasiva - pozicku prebral na seba exmanzel a prestal ju v roku 2014 splacat. Slsp vyzvala mna ako spoludlžika na zaplatenie. Zaplatila som cely dlh, co cini 3000 eur. Podavam navrh na sud, aby mi dlznu sumu zaplatil. Chcem ju celu, ako som aj ja jednorazovo zaplatila, schvali mi to sudca? Dakujem za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 9. 2014

Dodatok k dohode o vysporiadaní BSM

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o právnu pomoc vo veci BSM a to konkrétne, či je možné spísať Dodatok k Dohode o vysporiadaní BSM a ak áno, čo môže byť jeho obsahom. Vedeli by ste mi poradiť, kde by som našla informácie, čoho sa môže daný dodatok týkať? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 3. 9. 2014

Vyplatenie z polovice z domu

Dobrý deň, chcela by som poradiť. V prípade, že sú manželia rozvedení a po rokoch žiada manželka vyplatiť polovicu z domu, na liste vlastníctva figuruje vlastníctvo 1/1, uvedené sú mená oboch manželov prvé je meno manžela a manželka sa do domu len privydala), žena roky neplatí hypotéku, má nárok na vyplatenie žiadanej polovice?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 3. 2015

Platenie hypotéky po rozvode

Dobrý deň prajem, v novembri 2013 som bol rozvedený okr. súdom v BB, nebýval som na spoločnej adrese s bývalou manželkou už pol roka predtým, ale platil som hypotéku po rozvode až do mája 2014, kedy nastúpila býv. manželka do práce po rodičovskej dovolenke. V týchto dňoch riešime vyporiadanie BSM, a nie je mi jasné, či mám nárok na vrátenie finančnej čiastky, ktorú som vynaložil na platenie hypotéky od právoplatnosti rozsudku o rozvode, keďže som dom nechal býv. manželke a ona si teraz previedla hypotéku na seba. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 8. 2014

Zúženie BSM kvôli bytu a úveru

Dobrý deň, rada by som sa informovala.máme s manželom spisanu notársku zápisnicu o zuzeni bsm na hypoteku a byt, ktorý chceme kúpiť/výlučne na manžela/ Pri vyplňovaní údajov v banke si pýtali aj údaje o mne/manželke/. To znamená, že si budú overovať údaje /úverový register a pod/aj o mojej osobe? Tomu sme sa práve chceli vyhnúť, nakoľko som este ako slobodná nadobudla nejaké dlhy, ktoré nestiham splácať a preto sme si u notára spísali zúženie bsm, aby to nijako si mnou nesuviselo, ani hypoteka ani vlastníctvo bytu. Ako to teda je? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 8. 2014

< 1 17 29 30 31 32 33 34 35 48 63 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.