Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Sestra nesúhlasí s predajom bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 30. 7. 2015

Otázka: Sestra nesúhlasí s predajom bytu

Dobry den, prosim o radu, ako postupovat. Mamina vlastni 5/8 podiel bytu, v ktorom byva, sestra vlastní 2/8 a ja 1/8. Mama by chcela byt predat a ist do mensieho, pretoze ma velmi nizky dochodok, moja sestra sa o to nezaujima a mamine pomaham financne len ja, co mama zle znasa a ma z toho voci mne vycitky. Predajom by ziskala urcitu hotovost a citila by sa nezavislejsia. Problem je so sestrou, ktora s nami nekomunikuje od smrti otca. Potrebovali by sme vediet, ako postupovat, pretoze ratame s prietahmi zo strany sestry. Mame ju vyzvat k pripadnemu uplatneniu prednostnej kupy, alebo rovno poziadat sud o vysporiadanie podielov? Dakujem JS

Odpoveď: Sestra nesúhlasí s predajom bytu

Dobrý deň, pokiaľ sestra nesúhlasí s predajom bytu, potom nie je možné byt predať. Nie je možné donútiť spoluvlastníka (sestru), hoci je menšinovým spoluvlastníkom, aby byt predala. Ako prvé by ste mali sestre zaslať výzvu na vysporiadanie. Vo výzve jej navrhnúť vysporiadanie takým spôsobom, že ju vyplatíte za jej podiel. Cena, ktorú by ste mali ponúknuť by mala byť trhová cena, pretože tak postupuje aj súd. Cena sa určuje na základe znaleckého posudku. Ak odmietne s Vami aj naďalej komunikovať, potom sa môžete obrátiť na súd a žiadať zrušiť spoluvlastníctvo. Ak ste sestre ponúkali cenu, ktorá je reálna a tak isto by rozhodol aj súd, tak potom by ona bola povinná zaplatiť všetky súdne trovy, ak by ste mali právneho zástupcu, tak aj jeho trovy zastupovania. Súdne konanie by Vás teda v konečnom dôsledku nestálo nič.

Je tu ešte jeden veľmi dôležitý faktor, ktorý by ste mali vedieť. Ak by ste sa nedohodli a podávali by ste žalobu na súd, žalobu by mal podávať spoluvlastník s najnižším podielom (kvôli súdnemu poplatku). Na začiatku súdneho konania  sa platí súdny poplatok vo výške 6 % z hodnoty požadovaného podielu. Ak by ste podávali žalobu Vy, platili by ste 6 % z 1/8, ak by však podávala žalobu matka platila by násobne výšší súdny poplatok ak Vy.

V prípade, ak máte záujem s celým vysporiadaním až do úspešného konca,  Vám môžeme pomôcť v našej kancelárii.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):