Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vlastníctvo bytu po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 27. 11. 2016

Otázka: Vlastníctvo bytu po rozvode

Dobry den, rad by som sa informoval ako je to s vlastnictvom bytu, ktory je (v katastri) pisany na obidvoch rodicov s rovnakym podielom vlastnictva. Jeden z nich zije dlhodobo (8 rokov) v zahranici (Rakusko - ma tam aj trvaly pobyt cca 3 roky), s tym pre domov chodieva nepravidelne - 1 vikend za 2 az 3 mesiace. Rodicia su uz 3 roky rozvedeni a pocul som nieco o zakone, ze ak jeden z nich nebyva v byte (alebo tam nema trvaly pobyt) pripadne cely byt po 5 rokoch druhemu rodicovi, ktory tam byva. Je to naozaj pravda? Ake pravne riesenie by ste odporucali, aby ani jeden z rodicov nemohol rozhodovat za majetok toho druheho? (majetkove vyrovanie, resp. nieco podobne) Vopred dakujem za Vase informacie. S pozdravom, Peter.

Odpoveď: Vlastníctvo bytu po rozvode

dobrý deň,  zákon ktorý spomínate vo svojej otázke, že po piatich rokoch prípadne majetok druhému manželovi, ak v ňom nebýval, tak takýto zákon neexistuje. Ak uplynuli tri roky od rozvodu manželstva, prešiel byt do podielového spoluvlastníctva. V tomto prípade má každý z manželov nárok na jednu polovicu z tohto bytu. Pokiaľ sa nebudú vedieť dohodnúť na to, ktorý z nich si tento byt ponechá a vyplatí druhého, tak budú musieť riešiť majetkové vysporiadanie sudou cestou. 

 

Vlastnícke právo sa nepremlčuje a preto môže druhý manžel žiadať o vysporiadanie napríklad aj po dvadsiatich rokoch.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):