Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie sa s nevlastným synom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 28. 8. 2015

Otázka: Vysporiadanie sa s nevlastným synom

Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať na môj prípad o zrušenie a vyporiadanie vlastnícstva,ktoré sa ťahá už 7 rokov.Môj manžel náhle zomrel v januári 2008.Ostal byt, z ktorého dedeli jeho dve deti z prvého manželstva v podiele 1/6. S jeho dcérou som sa vysporiadala hneď po dedičskom konaní, horšie to bolo z jeho synom, nakolko už v čase otcovej smrti mal dlhy a exekúcie a tak som určitú časť peňazí ponechala so súhlasom jeho matky (zákonnej zástupkyne) na vyplácanie jeho exekúcii, na jeho podiely. V tomto čase má ešte dvoch exekútorov na svojom podieli. Oznámila som mu, že vyrovnám ešte tých dvoch exekútorov, hoci zo svojho, urobíme vyúčtovanie a zvyšnú časť penazí mu vyplatím po prepise jeho podielu (1/6) na katastri na mňa. Na listy, ani SMS-ky mi neodpovedá, nikto z ich strany sa so mnou nekontaktuje (pri dedičskom konaní mali právničku) a on (dedič) mi len sprostredkovane odkázal, že požaduje odomňa 4500.-euro, nakoľko ceny bytov sa od r.2008 zmenili. Na právnikov nemám a už si neviem rady, asi to už musí vyriešiť súd. Dakujem vopred za radu.

Odpoveď: Vysporiadanie sa s nevlastným synom

Dobrý deň, nedokážeme posúdiť, či je suma 4500 eur veľa alebo málo vo Vašom prípade. To, či sa máte pustiť do súdneho konania by Vám vedel ozrejmiť aj znalec. Ak by ste si dali ohodnotiť nehnuteľnosť, zistili by ste výšku jeho podielu. Ak by bola nižšia ako suma, ktorú požaduje, môžete sa obrátiť na súd. Ak nie, potom je skor vhodnejšie sa dohodnúť.

Určite viete, že bez vyplatenia exekútorov jeho podiel neodkúpite. 

Máte však ešte jednu možnosť, ako to vyriešiť bez neho. Môžete kontaktovať exekútora, ktorý je prvý v poradí, že ako spoluvlastník nehnuteľnosti ste ochotná v rámci exekučného konania odkúpiť jeho podiel (v zmysle exekučného poriadku). Exekútor je povinný pri predaji jeho podielu, ponúknuť podiel najskôr Vám ako spoluvlastníčke. Cena bude trhová. Exekútor teda môže predať jeho podiel bez jeho súhlasu.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):