Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Rozdelenie majetku po rozchode

Po 10 rokoch sa rozchadzame s partnerom nie sme zobrati. 8 rokov byvame u nich v rodinnom dome mame vlastne poschodie. Daco sme prerabali aj kupovali daky novy nabytok spotrebice. Mame spolu 5 rocneho syna. Daco aj dostali ako dar napr. elektroniku. Mam narok len na to co som kupila ja? A ako s darmi co sme dostali? ako to rozdelit?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 5. 2016

Spoluvlastnictvo domu a rozchod

Dobry den, s byvalym partnerom sme stavali dom. Sme spoluvlastnici rozostavanej stavby a pozemku obaja 50/50. Hypoteku na vystavbu som si zobrala len ja, on tam nefiguruje ako spoludlznik. Po rozchode pokracuje stale vo vystavbe. Chcem sa spytat ci v pripade sudnej cesty mam narok na vyplatenie polovice hodnoty stavby a pozemku, aj ked mi zostatok hypoteky vyplati. Stavba sa financovala prevazne z hypoteky, ktoru som splacala len ja, dalej z osobnych zdrojov mna a neho. Teraz po rozchode len z jeho zdrojov, ja nemam pristup do domu. Dakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 7. 2016

Vysporiadanie majetku medzi surodencami

Dobry den, mam na Vas zlozitejsiu otazku. Po dohode s rodicmi a surodencami by som chcela odkupit rodicovsky dom este za ich zivota, prerobit ho, lebo chatra a vyplatit surodencov. Rodicia si nezelaju aby sa dom predal po ich smrti, k comu by asi doslo, tak to chceme urobit takto. Rodicia by mali pravo byvat v dome az do smrti. Rodicia pocas zivota darovali kazdemu zo surodencov nejaky dar-byt, pozemok,hotovost... a toto by sme tam chceli pri vyplacani zapocitat, aby sme boli na tom rovnako. Napr. surodenec co dostal byt, dostane z vyplatenia domu uz mensiu cast. Chcem sa opytat nasledovne: * ako to pravne poriesit medzi mnou rodicmi a surodencami, kedze rodicia este ziju a nejde o dedicstvo * je mozne ponizit hodnotu domu na ktory mame odhad z dovodu, ze budem musiet dochovat rodicov * rodicia si nezelaju, aby mal moj manzel rovnaky podiel po vyplateni surodencov ako ja. Mal by tam podiel ale len vo vyske v akej by investoval svoje financie. Z dovodu, keby nahodou doslo k rozvodu, aby som nemusela manzelovi vyplacat 1/2. Uz by som nemala financne prostriedky na to aby som ho vyplatila a musela by som to predat. Tak strach a opatrnost mojich rodicov je na mieste. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 21. 11. 2017

Darovanie podielu BSM

Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu vo veci darovania podielu BSM. Svokra so svokrom vlastnia v BSM rodinný dom. Na dom sú vedené dve exekúcie, ktoré má na svedomí svokra. Chceli by sme zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti nestalo, že by prišli o dom. Ak by teda svokra súhlasila (svokor by súhlasil určite), je možné aby svoju časť BSM darovala na svoje deti, t. z., že budú vlastníci deti a svokor alebo je to možné urobiť len tak, že by museli ten dom prepísať na deti v celku a to tak, že by boli deti výhradní vlastníci. Samozrejme po uhradení exekúcií vedených na dome. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 4. 2016

Podielové spoluvlastníctvo - rozostavaná stavba

Dobrý deň, mal by som na Vás otázku: Jedná sa o rozostavanú stavbu, dvaja spoluvlastníci, ja staviam a druhá strana chce predať, dali mi dokonca ultimátum, že s pokračovaním stavby nesúhlasia. Stavebné povolenie je platné staviam podľa neho bezohľadu na to, čo chce podielový spoluvlastník, ktorý na stavbe dokopy ešte nič neurobil, len dali nejaké financie, asi tak 25% doterajších nákladov. Momentálne prebieha súd, vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ako postupovať? Poradte voľačo. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 4. 2016

Lehota vyplatenia nárokov po vyporiadaní BSM dohodou

Aká je lehota na vyplatenie nárokov rozvedených manželov uvedených v Dohode o vyporiadaní BSM, ktorú bývalí manželia mimosúdne podpísali? Akým spôsobom sa možno domáhať vyplatenia týchto nárokov?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 18. 4. 2016

Donútenie predaja podielu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či ma môžu moji dvaja bratia donútiť predaj svoju časť zdedeného pozemku (v intraviláne, vlastníctvo v pomere 1/3 z 3/3) keď sa dohodnú že svoje podiely chcú predať? Vďaka

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 4. 2016

Prepis bytu alebo len ošetrenie zmluvou?

Dobrý deň, pred rokom sme si s priateľkou kúpili byt. Prizval som ju len z dôvodu nároku na štátny príspevok. Jej prijem bol v tom období nulový. Je spoludlznicka a ½ spolumajiteľ. Všetko ohľadom bytu financujem z vlastných zdrojov (okrem nájomného). 90% sme brali hypotéku pre mladých a 10% mi poskytli rodičia. Byt sme zariadili tak, aby si v prípade rozchodu mohla všetky veci, ktoré kúpila aj zobrať. Rad by som sa však poistil aby si pri rozchode nemohla na nič ďalšie v byte nárokovať ani na samotný byt. Iba na veci, ktoré do bytu naozaj aj kúpila. Po dohode mi platí priateľka v hotovosti tzv. nájomné, čo predstavuje približne hodnotu energii. Stačí si tuto situáciu ošetriť iba dohodou o zrušení a vysporiadani spoluvlastníckeho podielu, že v prípade rozchodu prepíše svoju polovicu na mňa bez akejkoľvek finančnej kompenzácie, pričom jej prípadnú iba veci, ktoré do bytu priniesla? Nerád by som totiž prišiel aj o príspevok od rodičov, ak by si nárokovala na polovicu bytu, po premlčacej dobe, o ktorej som sa dočítal v iných článkoch. Alebo situáciu riešiť radikálnejšie a nechať si už teraz prepísať byt len na seba, ju vyňať z hypotéky aj vlastníctva? Aké poplatky sú spojene s celým prepisom hypotéky a bytu na mňa + nebudem musieť tým pádom vrátiť štátny príspevok, na ktorý by som sám nemám nárok? Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 5. 2016

Zrušenie podielového vlastníctva bytu

Dobry den, s priatelkou sme mali spoluvlastnicky podiel 50/50 na byt. Priatelka ma z bytu vyplatila. Podpisal som jej zmluvu o predaji. Doteraz nebola schopna byt prepisat na seba. Mam s tym len problemy, dan, spravca ma otravuje s nedoplatkami. Vsetky zmluvy boli na mna. Spravcovi som skutocnost oznamil, lenze chce preberaci protokol, zmluvu o prevode, vypis z katastra a podpisat zmluvu s novym majitelom. Lenze byvalu priatelku k takymto ukonom asi "nedokopem". Co mozem robit?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Zdedený byt počas manželstva

Dobrý deň. Otec už počas trvania manželstva s mamou zdedil byt po starej mame, do ktorého sme sa presťahovali. Na vyplatenie otcových troch súrodencov sa použili peniaze z predaja bytu, ktorý patril mame a v ktorom sme dovtedy bývali. Na liste vlastníctva zdedeného bytu figuruje len meno otca, mamino nie. Rodičia už v súčasnosti žijú oddelene, ale rozvedení nie sú. Otec býva sám v zdedenom byte. Predmetným bytom sa zároveň ručí za úver, pričom v úverovej zmluve figuruje mama ako dlžník a otec ako spoludlžník. Otázka znie, či má otec právo na darovanie tohto bytu bez súhlasu/vedomia mamy - manželky, resp. či môže nastať situácia, že otec bez jej vedomia vyplatí zostávajúcu časť úveru a s bytom naloží ako uzná za vhodné. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 5. 2016

< 1 7 8 9 10 11 12 13 38 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.