Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zrušenie podielového vlastníctva bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Otázka: Zrušenie podielového vlastníctva bytu

Dobry den, s priatelkou sme mali spoluvlastnicky podiel 50/50 na byt. Priatelka ma z bytu vyplatila. Podpisal som jej zmluvu o predaji. Doteraz nebola schopna byt prepisat na seba. Mam s tym len problemy, dan, spravca ma otravuje s nedoplatkami. Vsetky zmluvy boli na mna. Spravcovi som skutocnost oznamil, lenze chce preberaci protokol, zmluvu o prevode, vypis z katastra a podpisat zmluvu s novym majitelom. Lenze byvalu priatelku k takymto ukonom asi "nedokopem". Co mozem robit?

Odpoveď: Zrušenie podielového vlastníctva bytu

dobrý deň, v tomto prípade  je najmä v záujme Vašej priateľky, aby si dala veci do poriadku. Ak ste podpisovali nejakú zmluvu, na základe ktorej Vás vyplácala, potom je možné nechať túto zmluvu zavkladovať na katastri. Predpokladám, že ste ale nespísali takú dohodu, ktorá by bola vhodná na zavkladovanie. Je dosť možné, že zmluva je neplatná a tým pádom ste sa bezdôvodne obohatili. Bezdôvodné obohatenie môže priateľka požadovať vrátiť späť, avšak ak bolo plnenie prijaté pred viac ako 2 rokmi, tak sa premlčalo.

 

Môžete to robiť tak, že nedoplatky, resp. poplatky za byt budete platiť za ňu z peňazí, ktorými Vás vyplatila a potom ju po 2 rokoch jednoducho donútite sa vysporiadať, pretože ju pritlačíte tým, že budete od nej znova požadovať peniaze na vyplatenie. 

 

Ak si chcete dohodnúť osobne stretnutie vysvetlím Vám presný plán, ako by ste mohli postupovať.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):