Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Prepis bytu alebo len ošetrenie zmluvou?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 22. 5. 2016

Otázka: Prepis bytu alebo len ošetrenie zmluvou?

Dobrý deň, pred rokom sme si s priateľkou kúpili byt. Prizval som ju len z dôvodu nároku na štátny príspevok. Jej prijem bol v tom období nulový. Je spoludlznicka a ½ spolumajiteľ. Všetko ohľadom bytu financujem z vlastných zdrojov (okrem nájomného). 90% sme brali hypotéku pre mladých a 10% mi poskytli rodičia. Byt sme zariadili tak, aby si v prípade rozchodu mohla všetky veci, ktoré kúpila aj zobrať. Rad by som sa však poistil aby si pri rozchode nemohla na nič ďalšie v byte nárokovať ani na samotný byt. Iba na veci, ktoré do bytu naozaj aj kúpila. Po dohode mi platí priateľka v hotovosti tzv. nájomné, čo predstavuje približne hodnotu energii. Stačí si tuto situáciu ošetriť iba dohodou o zrušení a vysporiadani spoluvlastníckeho podielu, že v prípade rozchodu prepíše svoju polovicu na mňa bez akejkoľvek finančnej kompenzácie, pričom jej prípadnú iba veci, ktoré do bytu priniesla? Nerád by som totiž prišiel aj o príspevok od rodičov, ak by si nárokovala na polovicu bytu, po premlčacej dobe, o ktorej som sa dočítal v iných článkoch. Alebo situáciu riešiť radikálnejšie a nechať si už teraz prepísať byt len na seba, ju vyňať z hypotéky aj vlastníctva? Aké poplatky sú spojene s celým prepisom hypotéky a bytu na mňa + nebudem musieť tým pádom vrátiť štátny príspevok, na ktorý by som sám nemám nárok? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prepis bytu alebo len ošetrenie zmluvou?

Dobry den, ak je priatelka spoludlznicka a spoluvlastnicka, potom ma narok na 1/2 bytu.

Mate dve moznosti ako to riesit:

1/ uzatvorit zmluvu o buducej zmluve, v ktorej bude uvedene, ze ak sa rozidete, potom Vam prevedie vlastnictvo bytu a vy na seba preberiete hypoteku.

2/ druha moznost je vyriesit to uz teraz a peepisat na seba byt a hypoteku na zaklade dohody o zruseni a vysporiadani spoluvlastnictva k bytu a uveru.

 

Osobne Vam odporucam druhu moznost - pokial s tym priatelka teraz suhlasi. Ked s nezhodnete a rozidete, tahsie sa bude hladat spolocna cesta.

 

Tiez je potrebne mysliet na premlcanie naroku - pomoci od rodicov.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):