Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Napadnutie darovacej zmluvy niektorým zo spoluvlastníkov

Dobry den, chcela by som sa informovat ohladom darovacej zmluvy. Pred nasim rodinnym domom je pozemok, ktory sme cca 17 rokov az do isteho casu pouzivali ako jedinu pristupovu cestu, bez akychkolvek problemov. Susedia, ktorí sa po ROEP stali spoluvlastnikmi pozemku pred nasim domom si uplatnuju svoje pravo na pozemok tym, ze tam zabetonovali stlpiky a pozemok ohranicili, takze vjazd k domu mame nepristupny. Podotykam, ze uvedeny pozemok vlastni dalsich 30 spoluvlastnikov a je zapisany na parcele reg. E. Mozem svoju problematicku situaciu vyriesit tym, ze by mi niektory zo spoluvlastnikov daroval svoj podiel, aby som bola aspon podielovym vlastnikom a mohla sa tak bezproblemov s autom dostat na svoj pozemok? V pripade ze by som takuto zmluvu podpisala a aj kataster by urobil vklad, moze niektory zo spoluvlastnikov takuto darovaciu zmluvu napadnut? Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 27. 10. 2015

Právo na finančnú čiastku z predaja bytu

Dobry den, chcem sa spytat, ci mam narok na financnu ciastku z predaja bytu, v ktorom mam stale trvaly pobyt, vlastnikom je moja mama, ale ked sa byt odkupoval do osobneho vlastnictva, tak ja, ako jedina z 5 deti som prispela vacsou polovicou penazi, ako moja mama na odkupenie bytu. mam o tom aj doklad. dakujem, s pozdravom, Trnava

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 10. 2015

Dedenie po priateľovi v spoločnej domácnosti

Dobrý deň, žijem s priateľom v jednej domácnosti 20 rokov, majiteľom bytu je priateľ. Ja som investovala do rekonštrukcie tohto bytu a tiež vyplácala jeho bývalú manželku. Mám nárok na dedenie, alebo iný právny nárok.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 16. 10. 2015

Manžel ma vyhodil z bytu

Sme v rozvodovom konani. manzel ma vyhodil z bytu. teraz zije sam z detmi. ja mam len par svojich osobnych veci a manzel mi zakazuje chodit do bytu. co mam robit? je to spravne?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 8. 10. 2015

Máme nárok na vyplatenie z rodičovského domu

Dobrý deň, brat býva sám s rodičmi v 4 izbovom byte a ide odkupovat daný byt od rodičov s tým, že byt bude predpísaný naňho a dochová rodicov, po spoločnej dohode sme sa dohodli že nás vyplatí z rodičovského bytu, chcem sa spýtať na akú výšku vyplatenia máme nárok, ak sme traja súrodenci a byt má hodnotu 75000,- euro.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 10. 2015

Úmrtie manžela a nárok na časť nehnuteľnosti

Žijem s partnerom 15 rokov v mojom dome. Chceme sa zosobášiť. V prípade môjho úmrtia má nárok na časť nehnuteľnosti? Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 6. 10. 2015

Vysporiadanie bytu v prípade smrti

Dobrý deň. S priateľkou chcem kúpiť byt na polovicu. Ona bude mať svoju polovicu v hotovosti a ja svoju budem riešiť hypotékou. Chcel by som sa spýtať, ak by sa niekomu z nás niečo stalo (nie sme manželia) pripadá polovica zomrelého jeho blízkej rodine? Ak áno, aké má práva ten z nás, ktorý by ostal nažive ? Mal by právo naďalej bývať v tom byte ? Po dohode o predaji by mal právo rozhodovať o cene za predaj tohto bytu ? Môže jeden z nás predať svoju časť bytu tretej osobe ? Vopred ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 1. 10. 2015

Mám na niečo nárok ak sa s priateľom rozídeme?

Dobrý deň. Žijem s priateľom v dome, na ktorý má úver - použil ho na vyplatenie svojej exmanželky. Nie sme manželia, žijeme len tak. On spláca úver, ale ja míňam skoro celú výplatu na domácnosť. Existuje nejaká právna listina, pokiaľ sa zoberieme, ktorá by ma nejak chránila, že keď sa niečo medzi nami stane, nezostanem úplne bez peňazí a mám na niečo nárok aj ja? Ďakujem za odpoveď

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 26. 9. 2015

Spolumajiteľ firmy urobil dlhy

Dobry den, Prosim pomozte mi, som zufala.. :(( Som spolumajitelkou firmy a prave som zistila, ze spolumajitel (zaroven aj jediny konatel firmy) ma same dlhy.. tvrdi, ze na firmu ziadne pozicky z nebankovky nevzal, no neverim mu ani slovo (viackrat vybral peniaze z uctu a nevedel ich nijako zdokladovat) Prosim je realne mozne, ze budem musiet polovicu jeho dlhov splatit ? Resp moze ich preniest nejakym sposobom na mna ako spolumajitelku ? Moze vobec vziat uver bez mojho podpisu ? Dakujem velmi pekne za pomoc

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 9. 2015

Hypotéka a byt sú napísané na priateľa

Dobrý deň,chcela by som sa poradiť o mojom probléme. S priateľom žijeme tri roky, máme spoločného 2-ročného syna. Rozhodli sme si vziať hypotéku na spoločné bývanie, avšak ešte nie sme zobratí. Keďže som na materskej, priateľ si vzal hypotéku na byt a byt prepísal na seba bez môjho vedomia, hoci ja som s tým nesúhlasila (chcela som, aby vlastníci bytu sme boli obaja). Splátky a všetky rodinné výdavky hradíme zo spoločného rozpočtu (nedelíme si financie - moje a tvoje). Moja otázka je, ako by som sa mohla zabezpečiť v prípade nečakanej situácie (v prípade rozchodu), aby som neostala s malým dieťaťom na ulici? Mám nejakú možnosť sa chrániť a získať od neho polovicu? Treba spísať nejak dohodu alebo niečo podobné? Ďakujem za každú radu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 9. 2015

< 1 3 4 5 6 7 8 9 17 24 32 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.