Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Vyporiadanie bytu po svokre

Dobrý deň. Svokra daruje jednu polovicu bytu svojmu synovi (môjmu bývalému manželovi) a druhú polovicu vnukovi (nášmu synovi - neplnoletý). Môj bývalý manžel vôbec nepracuje. Boli vedené aj exekúcie na neho. Moja otázka znie, ako si poistiť byt, aby moje dieťa o svoj nárok neprišla, v prípade, že ak vzniknú dlhy na nájomnom z dôvodu neplatenia mojim manželom nájomné. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Predaj rodinného domu v spoluvlastníctve

Dobry den, Mame rodinny dom ktory je rozdeleny rovnym dielom medzi dve osoby (otec-syn) Ak jeden by chcel peniaze za nehnutelnost a druhy to odmietne tak nastupuje predaj , chcel by som sa preto opytat aky je tam zakonny postup a kolko asi take konanie bude trvat pri predpoklade ze strany sa nedohodnu. Dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Nakladanie s nehnutelnosťou po smrti

Je možné predať časť nehnuteľnosti ak ešte neprebehlo dedičké konanie? Majiteľom boli traja súrodenci rovnakým dielom pričom jeden z nich zomrel, ostal po nej manžel a dve dcéry. Časť nehnutelnosti chcú predať zostávajúci súrodenci bez súhlasu pozostalých. Dedičské konanie ešte neprebehlo. Ďakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 3. 2016

Zrušenie podielového vlastníctva bytu z dôvodu neužívania bytu

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, či je možné zrušiť podielové vlastníctvo bytu. Týka sa ex manžela, ktorý už 10 rokov žije v Čechách, v byte sa vôbec nezdržiava a celý čas ani neprispieva na prevádzku bytu. Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 3. 2016

Neplatnosť darovacej zmluvy

Dobrý deň,chcela by som sa opýtať. Ako by som mala postupovať, keď mám pochybnosti pri darovacej zmluve, ktorú podpísala moja matka sestre. Nakoľko mala moja matka možnosť darovaciu zmluvu podpísať kedykoľvek keď bola na tom zdravotne dobre. Podpísala ju pár dni pred smrťou, keď už nikoho nespoznávala, nedokázala vobec udržať pero , ani realne premyslať, nakoľko bola po operácii pod silnými opiatovými liekmi. Nemala by podpisujuca byť oboznámena s tým, čo podpísuje a nemali by tam byť, keď je v takom zdravotnom stave v nemocnici svedkovia pri podpise. Pri otázke notárovi či bola matka podpísať zmluvu osobne, alebo bola pri nej nevedela odpovedat. Dnes hoci vlastním po otcovi 1/6 domu nemám do domu už 3 roky prístup, ani možnosť si zobrať aspon osobné veci moje a mojích deti. Len chcem podotknúť, ze o rodičov som sa 25 rokov starala a sestra tych 25 rokov rodicov nepoznala ani nevedela cestu k nim. Len vyuzila moju hospitalizáciu v čase keď mama bola na tom zle a dala jej už vopred pripravenu zmluvu , ako a kdo ju podpísal je veľká záhada. Ale mamin podpis to určite nieje. Veľmi pekne dakujem za radu ako by som mala postupovat. Nakoľko som monemtalne po operácii a nemozem sa hybat a sestra ma chce pripravit este aj o tu 1/6 domu.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 3. 2016

Aké mám možnosti na vysporiadanie, ak spoluvlastník nesúhlasí

Nehnutelnost vlastnime dvaja spolumajitelia. jeden 3/4 a druhy 1/4. ja som vacsinovy spoluvlastník a chcem nehnutelnost vysporiadat. so znaleckym posudkom mensinovy spoluvlastník nesuhlasi a nechce sa ani dohodnut. Ake mame moznosti?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 3. 2016

Vysporiadanie RD po rozchode s priateľkou

S priateľkou sme si kúpili starší RD.Na zaplatenie čiastky kúpnej ceny sme použili hypotekárny uver,kde sme obidvaja dlžníci.Zvyšok kúpnej ceny a náklady na rekonštrukciu som financoval zo svojho stavebného sporenia a finančným darom od svojich rodičov. Pri svojpomocnej rekonštrukcii mi brigádnicky pomáhali príbuzní mojej priateľky, ako aj čiastočne moji príbuzní. Dom je na katastri napísaný v spoluvlastníckom podiele 1/2 na mňa a 1/2 na moju priateľku. Hypotéku splácame spoločne. Ako by sa delil tento majetok v prípade nášho rozchodu. Môj finančný vklad na kúpu a rekonštrukciu domu tvorí podiel približne 43%. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 29. 2. 2016

Ako vyplatiť spluvlastníka s exekúciou?

Po vyplatení exekúcie priamo exekútorovi, akým spôsobom je možné previesť podiel na mňa? Darom, predajno-kúpnou zmluvou alebo ako? Čo v prípade ak exekúcia je nižšia ako hodnota majetku? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 26. 2. 2016

Ako vyplatiť spluvlastníka s exekúciou?

Dobrý deň, mám podobnú situáciu so spoluvlastníctvom. Konkrétne budem spolu s bratom dediť polovicu domu, kde jeden z ďalších spoluvlastníkov uvalil exekúciu. Rada by som chcela všetkých spoluvlastníkov vyplatiť, ale vôbec neviem ako mám riešiť práve toho s exekúciou. Otázka znie aké by bolo najlepšie a najvýhodnejšie riešenie (pre mňa) aby som odťažila dom, zbavila sa problematického spoluvlastníka a nadobudla jeho podiel? Ďakujem za rady.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 2. 2016

Zaniká smrťou spoluvlastníka nárok na peniaze?

Dobrý deň Chcel by som sa opýtať na problém, súvisiaci s prevodom spoluvlastníckych podielov pozemku. Šiesti spoluvlastníci,ktorí sú v súrodeneckom vzťahu a mali rovnaké podiely na viacerých pozemkoch sa v roku 2012 dohodli na prevode svojich spoluvlastníckych podielov na jedného z nich s tým, že nadobúdateľ pozemkov má povinnosť vyplatiť ostatných súrodencov v termíne do 15 dní po predaji pozemku. Predaj sa však doteraz neuskutočnil a jeden zo súrodencov medzitým zomrel. Otázka znie, či úmrtím účastníka dohody pre vlastníka zaniká povinnosť finančnej náhrady, respektíve či takýmto spôsobom môže vlastník získať niečí podiel bezodplatne. Prípadne, či sa treba spomínanej finančnej náhrady za takýchto okolností domáhať nejakou žalobou na súde.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 2. 2016

< 1 2 3 4 5 6 7 8 14 28 41 54 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.