Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Čiastočne vysporiadanie BSM, áno alebo nie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 12. 3. 2015

Otázka: Čiastočne vysporiadanie BSM, áno alebo nie?

Dobrý deň, v jednej odpovedi pre čiastočné vysporiadanie BSM dávate doslovne takéto stanovisko: Pre platnosť dohody je tiež nevyhnutné, aby sa týkala všetkého majetku tvoriaceho bezpodielové spoluvlastníctvo. V zmysle § 149 ods. 1 OZ sa vyporiadanie musí vykonať podľa zásad uvedených v ustanovení § 150 OZ. Dohoda iba o časti bezpodielového spoluvlastníctva by následne pri súdnom vyporiadaní znemožnila komplexne usporiadať majetkové vzťahy medzi manželmi so zreteľom na všetky hľadiská obsiahnuté v týchto zásadách. Cieľom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov je vyporiadanie ich spoločného majetku (vecí), ktoré podľa § 143 OZ patrili do bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva. Podľa § 149 OZ existujú tri spôsoby vyporiadania, a to dohodou, súdnym rozhodnutím alebo uplynutím doby. Zákon preferuje dohodu, pre ktorú, pokiaľ jej predmetom nie sú nehnuteľnosti, nie je ustanovená žiadna forma. Dohoda môže byť uzavretá písomne, ústne i mlčky, resp. konkludentným činom. Svojou povahou je však právnym úkonom, a preto sa na ňu vzťahujú ustanovenia § 34 až 50 OZ. Pre platnosť dohody je tiež nevyhnutné, aby sa týkala všetkého majetku tvoriaceho bezpodielové spoluvlastníctvo. V zmysle § 149 ods. 1 OZ sa vyporiadanie musí vykonať podľa zásad uvedených v ustanovení § 150 OZ. Dohoda iba o časti bezpodielového spoluvlastníctva by následne pri súdnom vyporiadaní znemožnila komplexne usporiadať majetkové vzťahy medzi manželmi so zreteľom na všetky hľadiská obsiahnuté v týchto zásadách. V druhom stanovisku j však toto diametrálne odlišné a to: Dobrý deň, čiastočné vyporiadanie BSM je možné a nerobí zmluvu neplatnou. S prehĺbením dispozitívneho charakteru noriem upravujúcich spoločné imanie (BSM) sa presadil názor, že manželia nemusia pre vyporiadanie spoločného majetku zvoliť jediný spôsob, ale môžu rôzne spôsoby kumulovať; o časti majetku uzavrú dohodu, časť urobia predmetom konania o vyporiadanie a zvyšok bude vyrovnaný na základe právnej domnienky. Nemožno im preto vnucovať určitý spôsob vyrovnania; preto ak podajú návrh na vyporiadanie len časti spoločného majetku, je súd týmto rozsahom viazaný (viazaný však nie je navrhnutým spôsobom vyporiadania). Súd tak môže do vyporiadania zahrnúť len ten majetok, ktorý účastníci výslovne urobili predmetom vyporiadania; to platí aj pre zápočty toho, čo bolo vynaložené zo spoločného majetku na výlučnej majetky manželov a naopak. (Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1112/2006)

 

Tak ako to teda je? Mám takéto trampoty, že sa vieme dohodnúť na časti vecí /podstatné veci ako nehnuteľnosť úver na nehnuteľnosť zo štátneho fondu rozvoja bývania rozdelenie a hodnota hnuteľných vecí /autá, nábytok elektrospotrebiče a pod. časť vecí by bolo potrebné rozhodnúť súdom /pôžička rodičov jedného z manželov na stavbu dom, rozdielne výšky platených životných poistiek a tým aj rozdielna poistná suma a naakumulovaná suma, a samozrejme aj poistná suma, ktorá má byť vyplácaná ďaleko po rozvode manželstva./ pričom poplatky sa odvíjajú od hodnoty sporu tak na čo platiť za veci, o ktorých sa vieme dohodnúť? Ďakujem a odpoveď. 

Odpoveď: Čiastočne vysporiadanie BSM, áno alebo nie?

Dobrý deň, skvelá otázka, 

toto je rozdiel medzi slovenskou a českou judikatúrou. Na jednej strane "slovenský" judikát neumožňuje čiastočné vysporiadanie BSM ale "český" judikát zaujíma opačný postoj. Tiež som sa nad tým zamýšlal a na oboch stranách existujú argumenty, ktoré sa dajú považovať za správne. Ja sa skôr prikláňam k českému judikátu. 

Keď si všimnete, slovenský judikát je starší, právo sa vyvíja. Vo svojej praxi sa často stretávam s tým, že slovenské a české súdy vychádzajú z rovnakých právnych predpisov (nakoľko boli dlhé roky spoločné a nedošlo ani k zmene) a dospejú k rozdielnému stanovisku. Už som opakovane videl aj dve rozdielne rozhodnutia slovenského Najvyššieho súdu v uplne totožnej veci. Následne sa museli senáty zosúladiť. 

Posielam Vám aj rozhodnutie Ústavného súdu SR, v ktorom na ústavnom súde namietala stažovateľka porušenie svojho práva z rovnakého dôvodu (a neuspela): čiastočné vysporiadanie BSM z pohľadu Ústavného súdu.

Vo Vašom konkrétnom prípade Vám navrhujem nasledovné riešenie: Podajte žalobu a urobte predmetom vysporiadania iba to, na čom sa neviete dohodnúť, ak manželka bude chcieť predmet vysporiadania rozšíriť, tak to môže urobit. Súd rozhodne o tom, čo je predmetom konania.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):