Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vyplatenie z domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 15. 4. 2017

Otázka: Vyplatenie z domu

Dobry den, manzelov brat chce vyplatit nas aj sestru z rodicovskeho domu. Rodicia ziju, su pracovne aktivni, brat chce zostat u nich so svojou rodinou byvat. Dom je 3 podlazny, kazde podlazie ma svoju kuchynu aj soc.zariadenie, takze velky 3-generacny dom. Znalec dom ohodnotil na 120.000 eur. Brat chce dom odkupit za 50.000, je to adekvatna ciastka, ked berieme do uvahy aj dozitie rodicov a ostatne priestory budu pouzivane na prenajom a tym si vlastne este aj na seba zarobi? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Vyplatenie z domu

Dobrý deň, hodnota bytu sa znižuje zriadením vecného bremena doživotného užívania. Pokiaľ však v tomto dome toto vecné bremeno ešte nie je zriadené, potom nie je možné ani znižovať hodnotu spoluvlastníckeho podielu. Pokiaľ sa neskôr manželov brat rozhodne zriadiť vecné bremeno, môže tak urobiť. Podiel Vášho manžela má určitú hodnotu a je len na Vašom manželovi, či predá svoj podiel za nižšiu sumu alebo nie. 

Z vašej otázky nie je zrejmé, či aj rodičia majú v tomto dome podiel. Ak by mali podiel, potom nie je možné zriadiť vecné bremeno a právo užívať dom vyplýva priamo zo zákona, z toho, že vlastnia spoluvlastnícky podiel.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):